noc

Viděli jste film Noc v muzeu? Poté, co odejde poslední návštěvník a muzeum je na noc zavřeno, všechny exponáty ožívají a v muzeu začíná docela divoký večírek. Je to jen výmysl filmařů? Nebo se v muzeu v noci může dít něco opravdu zvláštního? Pojďme to prozkoumat!

Na 18. 5. připadá Mezinárodní den muzeí. Vyhlásila jej už roku 1977 Mezinárodní rada muzeí, působící při UNESCO. V rámci tohoto dne se na mnoha místech světa pořádá akce s názvem Noc muzeí.

Noc muzeí. Magická, kouzelná noc, kdy se žádná „zavíračka“ nekoná. Na zvědavé a zvídavé návštěvníky čeká pestrý program, kdy si mnohý návštěvník může připadat jako ve zmíněném filmu.

Noc muzeí je akce, která je pořádána již mnoho let ve velkých evropských městech. V ČR se poprvé konala roku 2004. Tehdy s tímto projektem jako první přišlo Národní muzeum v Praze. Od té doby se do muzejních nocí zapojuje stále více muzeí napříč republikou. Festival muzejních nocí je podporován i Ministerstvem kultury ČR.
Smyslem této akce je ukázat návštěvníkům něco netradičního, přiblížit jim muzea, ukázat, že muzeum nemusí být jen místem, kde jsou k vidění „nudné“ sbírky. Na návštěvníky čeká bohatý kulturní program, tematicky odpovídající charakteru daného muzea. Jen namátkou - kvízy a soutěže pro děti i dospělé, divadelní či taneční vystoupení, prohlídky v dobových kostýmech, ukázky řemesel, možnost „osahat si“ některé exponáty...
První muzea se otevřou již 14. 5.2010. V každém městě se Noc muzeí koná v jiném termínu. Návštěvníci tak mají možnost navštívit i jiná muzea, třeba i trošku vzdálenější jejich domovu. Poslední muzeum otevře své brány 26. 6. 2010. Festival muzejních nocí tak bude trvat více než měsíc.

Již tuto sobotu se otevřou brány desítek muzeí ve dvou velkých městech, Brně a Ostravě:

Brněnská muzejní noc - 15. 5. 2010

nocTéto akce se účastní 15 institucí, například: Moravská galerie v Brně, Technické muzeum v Brně, Dům umění města Brna, Mendelovo muzeum MU, Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Moravské zemské muzeum v Brně...
http://brnenskamuzejninoc.cz/

  • Špilberk

V kasematech se budou procházet vojáci v kostýmech z dob Marie Terezie. Vojáci budou ukazovat svou výstroj, zbraně a další předměty z období Sedmileté války. Z jihozápadního bastionu se stane pozorovatelna hvězdné oblohy moderními dalekohledy, které zapůjčí Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka. Děti si mohou zajezdit na ponících na západní kurtině. Na každém nádvoří bude probíhat jarmark a v hradní vinárně ochutnávka vín. A samozřejmě mnoho dalšího.

  • Technické muzeum v Brně

V muzeu například ožije staré náměstí. Návštěvníci tak budou mít příležitost využít služeb místního kadeřnictví či zubařství nebo shlédnout práci knihařů a kovolitců.

  • Muzeum romské kultury

V čase 19.00-20.30 je pro zájemce připravena dílna, v níž si vyzkouší výrobu obrazů z barevných písků. Akce je vhodná nejen pro dospělé, ale i pro děti.

Ostravská muzejní noc - 15. 5. 2010

nocMuzejní noci v Ostravě se účastní 21 institucí, například Ostravské muzeum, Vyhlídková věž Nové radnice, Hornické muzeum, Hasičské muzeum města Ostravy, Slezskoostravský hrad... Program začíná v 17. hodin a potrvá až do půlnoci.
http://ostravskamuzejninoc.cz/

  • Muzeum a Galerie Mlejn

Výstava Ostravské vodní mlýny a Větrné mlýny na Moravě - každou celou hodinu až do 21.00 budou probíhat komentované prohlídky.

  • Antikvariát a klub Fiducia

Od 17.00 do 20.00 je pro rodiče s dětmi připraven výtvarný ateliér pod vedením výtvarnice Marcely Lysáčkové

  • Hasičské muzeum města Ostravy

Návštěvníci tohoto muzea se mohou těšit na ukázky nejen moderní hasící techniky či dálkově řízeného průzkumného vrtulníku, ale také na ukázky hašení historickou technikou.

Muzejní noc bude mít samozřejmě i naše hlavní město:

Pražská muzejní noc - 12. 6. 2010

nocZúčastní se jí 29 institucí. Vzhledem k tomu, že se koná téměř až za měsíc, není ještě zveřejněn podrobný program.
http://www.prazskamuzejninoc.cz/

Noc muzeí je bezesporu velmi zajímavou a netradiční akcí. Každý zájemce může zdarma navštívit muzea, seznámit se s jejich stálými výstavami, shlédnout netradiční program, dozvědět se spoustu zajímavostí, doplnit si mezery ve vzdělání, užít si příjemný a neobvyklý večer.
Bohužel ale i tato akce má jednu velkou nevýhodu. Tou je množství účastníků. Rok od roku přibývá lidí, kteří se této akce účastní. Ve velkých městech, v jednotlivých muzeích, pak dochází k tomu, že jsou tam davy a davy lidí. Běžné je, že návštěvník musí vystát i dlouhé desítky minut ve frontě, než se dostane do sálu s nějakou obzvlášť lákavou „atrakcí“.

Pokud vám davy lidí nevadí nebo jste ochotni je tu jednu noc v roce přetrpět, mohu vám muzejní noc jen a jen doporučit!

Přehled všech zúčastněných institucí, seřazený i dle data či města / kraje konání, naleznete zde.

Reklama