Staré mobilní telefony, klávesnice, fény, žehličky, přehrávače mp3 a další malé elektrospotřebiče doma najde téměř každý. Kam však s nimi, když doslouží a doma už na ně není místo? Rozhodně ne do obyčejného kontejneru! Elektronická zařízení totiž obsahují nebezpečné látky, které se na skládce postupně uvolňují a nenávratně poškozují životní prostředí. Nezisková organizace ASEKOL proto rozmisťuje po České republice červené kontejnery na baterie a drobné elektrozařízení. Celkem jich je nyní 2 404. Odpad z těchto kontejnerů se ve zpracovatelském závodu bezpečně rozebere a z velké části znovu recykluje.

Třídění odpadu je dnes již běžná věc, lidé ale často zapomínají oddělit od směsného odpadu ten elektronický. Pro baterie a drobné domácí elektrospotřebiče, jako jsou například mobilní telefony, přehrávače mp3, elektronické hračky, kalkulačky a notebooky jsou po celé zemi k dispozici červené kontejnery ASEKOL. „Červené kontejnery využívá podle našich informací 60 % obyvatel České republiky. V minulém roce lidé vyhodili do červených kontejnerů více než 1 000 tun drobných spotřebičů, nejčastěji šlo o kuchyňské přístroje. Díky speciálním kontejnerům najdou spotřebiče další využití a jejich správnou recyklací se zabrání poškozování přírody,“ říká Martina Ďaďová, tisková mluvčí neziskové organizace ASEKOL.

kontejnerCo patří do červených kontejnerů?

Červené kontejnery slouží na drobná elektrozařízení. Patří mezi ně:

  • mobilní telefony, vysílačky, navigace
  • přehrávače mp3, diskmany, rádia
  • notebooky, klávesnice, myši
  • baterie a nabíječky
  • kalkulačky, budíky
  • elektronické hračky, auta na vysílačku, roboti
  • menší kuchyňské spotřebiče (šlehače, toustovače, mixéry, drtiče ledu, rychlovarné konvice aj.)
  • fény a kulmy, elektrické kartáčky, holicí strojky
  • žehličky, ruční vysavače
  • další elektrospotřebiče do velikosti 40 × 50 centimetrů

Do červených kontejnerů naopak nepatří velké spotřebiče (TV a monitory), zářivky či úsporné žárovky, které vyžadují speciální zacházení, a proto je potřeba donést je do sběrného dvora. 

  

Zpětný odběr spotřebičů chrání životní prostředí a šetří zdroje

Staré spotřebiče v sobě mají nebezpečné látky jako například rtuť, olovo nebo kadmium. Ty se na klasické skládce uvolňují do půdy, vody a ovzduší, čímž poškozují životní prostředí. Spotřebiče vhozené do červených kontejnerů naproti tomu putují do recyklační linky, kde se pomocí různých separací získávají původní suroviny a materiály ke znovuvyužití. Zpětný odběr spotřebičů tak životnímu prostředí pomáhá hned dvakrát – chrání před únikem nebezpečných látek a zároveň recykluje již použité materiály. „Staré elektrozařízení obsahuje kromě nebezpečných látek i plasty, kovy či vzácné kovy, jako je palladium, zlato či stříbro. Znovu využít se dá až 80 % spotřebiče,“ vysvětluje Martina Ďaďová.

Víte, že…

… díky zpětnému odběru sta kusů mobilních telefonů dojde například k úspoře elektrické energie ve výši 475 kWh, což je množství, které průměrná úsporná lednice spotřebuje za necelých 5 let? Stejný počet správně vyhozených telefonů zamezí vyprodukování 122 kilogramů oxidu uhličitého, což se rovná objemu, jaký vyprodukuje automobil jedoucí čtyřikrát mezi Prahou a Brnem.   

… rychlovarná konvice slouží průměrně 3 roky a že 15 % občanů ČR má doma alespoň jednu nefunkční vyřazenou konvici? Zajímavostí je také to, že cca třetina občanů ČR se mylně domnívá, že rychlovarná konvice patří jako odpad mezi plasty.

… elektronická hračka je nejčastěji vyhazované elektrozařízení do směsného odpadu a má také největší spotřebu baterií? Tomu odpovídá také fakt, že v domácnostech patří k nejkupovanějším zařízením, kdy nejméně polovina Čechů koupí elektronickou hračku jednou za rok.

Červené kontejnery jsou rozmístěny po celé České republice. ASEKOL jejich počet během roku plánuje navýšit o dalších 1 000 kusů. Nejbližší kontejner lze vyhledat na www.cervenykontejner.cz.

Reklama