Také máte pocit, že je váš trávník po zimě pěkně ošklivý? Poradíme vám, jak se o něj postarat, aby se opět dostal do kondice a brzy se zazelenal. Úklid trávníku vám urychlí jaro. Zbavte ho nevzhledného nánosu, a on se vám odmění brzkým zazelenáním.

trávník

Jak na to, co udělat nejdřív a jak se správně starat o trávu, až povyroste, nám poradí odbornice na trávníky Romana Kodešová.

Špatně shrabaná posekaná tráva spolu s rostoucím plevelem často způsobuje zplstnatění drnů a jejich prorůstání mechem. Co s tím?
Každý trávník potřebuje provzdušnit, zvláště je-li na těžkých půdách, v nichž dochází k hromadění vody či jde o namáhané travní plochy. U těchto ploch se musí odstraňovat vrstva plsti z nerozložených zbytků trav po sečení nebo po mulčování.

Vertikutace je proces, kdy prořezáváme zplstnatělé trávy do hloubky 3 až 5 cm, takže dochází k hloubkovému čištění a lepšímu přísunu vzduchu, vody a živin. Po vertikutaci je mimořádně důležitý značný přísun živin, na jaře by to měla být především dusíkatá hnojiva.

Vertikutace by se měla provádět  alespoň dvakrát do roka.

Zajímalo by mě, co s trávníkem, který jsme nechali na podzim ladem, což je náš případ. Teď jsme ho posekali rotační sekačkou a nechali ležet. Já tvrdím, že se má shrabat, ale také jsem slyšela názor, že rozmulčovaná tráva může posloužit i jako hnojivo. Kde je pravda?
Rozhodně jsem pro shrabání, trávník se tím nejen vyčistí, ale i provzdušní. Pokud jste nechali trávník ležet ladem přes zimu, dá to víc práce, než když jste ho posekali na podzim. Kdy posekanou trávu nechat v trávníku? Jedině v případě, že budete sekat trávu  pravidelně, a zkracovat ji třeba jen o 5 mm. Jakmile sekáte delší, už zůstane v trávníku moc hmoty a nebude dýchat. Takže zase musíte hrabat.

No jo, ale co když je domu hodně velký pozemek, spíš louka, kde na to brát čas?
Můžete se starat o pár metrů kolem domu, zbytek byste mohli nechat jako přírodní louku. Jinak vám nezbývá, než sekat a snažit se hrabat, aby trávník zůstal pěkný.

Teď je to ještě asi předčasná otázka, ale jak často trávník sekat?
Sečení je základem pro správnou péči o trávník. Nevhodné posekání negativně ovlivní estetický vzhled travního porostu, může jej ale i nenávratně poškodit.

Četnost sečení závisí na rychlosti růstu trávníku. V hlavním období růstu (květen-červen) sekáme trávník i dvakrát týdně (nejlépe za sucha), v ostatních případech stačí jednou do týdně.

  • Sečením by měla být odstraněna maximálně 1/3 výšky porostu.
  • Sečeme vždy sekačkou, která má správně nabroušený nůž.
  • U nově založeného trávníku sečeme na maximální možnou výšku strniště, abychom zabránili poškození travního drnu.
  • Výška trávy po sečení by se měla pohybovat mezi 2,5 a 4 cm.
  • Krajinné porosty udržujeme na výšku 6 až 8 cm.
  • Během horkého a suchého období by se měl trávník nechávat přibližně o 1,5 cm delší, aby se zabránilo vysušení půdy.
  • Je-li v létě méně srážek, sekáme 1x za dva až tři týdny tak, aby travní stébla zůstala alespoň 5 cm dlouhá.
  • Sekáme tehdy, když je tráva suchá, jinak sekačka trávu drtí nebo vytrhává a vznikají holá místa.
  • Jestliže tráva z nějakého důvodu přerostla, nezkracujeme ji ihned na běžnou výšku - tráva se nemá sekat o více než polovinu své výšky. V tomto případě zkrátíme trávník méně a po pár dnech           

Má se trávník i hnojit? Jak často?
Příliš nízké posekání ubírá trávníku na síle a urychluje jeho vysychání. Zežloutlý trávník znamená zpravidla nedostatek živin, proto se doporučuje použít speciální travní hnojivo s vysokým obsahem dusíku, kterého trávník potřebuje nejvíce. Hlavní živiny (dusík, fosfor a draslík) by měly být zastoupeny v poměru 6:2:3-5.

Ideální je hnojení trávníku 2-3x za vegetační období organicko-minerálními hnojivy.

Reklama