doc.jpg
Foto: Shutterstock

Super Size Me
K trochu starším dokumentárním počinům patří Super Size Me z roku 2004. Režisér Morgan Spurlock si v něm posvítí na řetězec rychlého občerstvení a zaexperimentuje si s vlastním tělem. Občasná návštěva fast foodu asi člověku zásadně neublíží, ovšem někteří lidé tam jedí na denní bázi. A právě to si režisér vyzkoušel. Třicet dní jedl třikrát denně jen pokrmy z fast foodu a pod dohledem odborníků a lékařů sledoval, co to udělá s jeho tělem. Nejenže Morgan Spurlock nepřekvapivě přibral, ale zdravotní problémy na sebe nenechaly dlouho čekat.

David Attenborough: Život na naší planetě
Pětadevadesátiletý britský přírodovědec je ve svém oboru uznávanou osobností, která dlouhodobě šíří osvětu o ochraně životního prostředí. Pokud jste se doteď o toto téma nezajímali, dokument z roku 2020 vás donutí to napravit. Vědec se v něm zabývá vývojem života na planetě Zemi s ohledem na ohrožení přírody, vymírání zvířat a ztrátu divočiny. Vše je podané srozumitelnou a zjednodušenou formou, a přestože mnohé informace i záběry jsou pořádně děsivé, naděje na záchranu umírá poslední.

V síti
Je vůbec ještě někdo, kdo dokument Barbory Chalupové a Víta Klusáka neviděl? Pokud ano, je nejvyšší čas to napravit, zvláště pak by si ho měli pustit rodiče s dětmi. Existuje mírnější i ostřejší verze. Premiéra v roce 2020 vyvolala všeobecné pozdvižení. Matná představa některých lidí, jakým způsobem mohou být děti obtěžované na internetu, totiž nabyla jasných obrysů. Dospělé herečky byly pro účely natáčení namaskovány jako nezletilé děti a dokument ukazuje, jak se staly oběťmi hned několika sexuálních predátorů, které loví naivní děti na internetu – chtějí od nich odhalené fotky a v některých případech i osobní schůzku.

Svědectví: Pravda, která měla zůstat skryta
Mezi české dokumenty se řadí ten, který měl premiéru v loňském roce. A rozhodně to není podívaná pro slabší povahy. Z některých záběrů se vám totiž může udělat až špatně. Dokument, za kterým stojí parta přátel, které spojuje láska ke zvířatům, využívá skryté kamery k tomu, aby pronikl do prostředí českých velkochovů i malochovů a ukázal, za jakých podmínek tam zvířata žijí.

Podvodník z Tinderu
Důvěřuj, ale prověřuj. Do jisté míry edukační záměr má dokument Netflixu s premiérou v letošním roce, který poukazuje na možné nebezpečí seznamovacích aplikací. Simon Leviev se před mnoha ženami vydával za miliardáře, a přitom z nich tahal peníze. Celkem je obral o 212 milionů. Paradoxní ale je, že i přesto si stále užívá na svobodě.

Holocaust – Odhalené koncentrační tábory
Historie nesmí být nikdy zapomenuta. Bohužel se u některých lidí takové tendence objevují. A právě pro takové situace jsou tu dokumenty, které historii mapují. Zvěrstva, kterých je člověk vůči člověku schopný, ukazuje historický dokument z roku 2006. Snímek je převážně tvořen záběry, které byly pořízeny na konci druhé světové války při osvobozování koncentračních táborů. Jsou autentické, mrazivé a plné bolesti a utrpení.

6250079f059cfobrazek.jpg

Katka
V seznamu by neměla chybět ani Katka režisérky Heleny Třeštíkové. Časosběrný dokument o narkomance je z roku 2009, jeho natáčení trvalo čtrnáct let a hlavním tématem je drogová závislost. Vynořují se ale i další s tím související témata, jako je sexuální zneužívání, prostituce, krádeže či mateřství. Jestli jste někdy třeba jen pomýšleli na drogy – tohle si určitě pusťte a dětem preventivně raději také.

Zdroje: ČSFD, Netflix, Sleduj svědectví, Esquire, Česká televize

Čtěte také: