Vyprali jste si bundu i s penězi? Ohořely vám papírové bankovky, když jste je na poslední chvíli tahali z kamen i s omylem vyhozenou obálkou? Vytahovali jste ve spěchu z kapsy peníze a jen půlka bankovky vám zůstala v ruce? Co teď? Slepit izolepou? S poničenými penězi už nezaplatíte, a ani slepené bankovky vám nikde v obchodě nevezmou…

Co dělat? Jak postupovat? Nezbývá než zajít do pobočky některé z bank anebo se obrátit přímo na Českou národní banku. Peněžní ústav vám bankovku uhradí podle toho, jak moc ji máte poškozenou.

Pokud není zničená víc než ze 76 procent, vyplatí vám banka tři čtvrtiny hodnoty bankovky. Pokud zůstalo bez poškození 51–75 procent, vrátí vám polovinu. A pokud vám zbylo už jen 26–50 procent platidla, dá vám banka za její zbytek už jen čtvrtinu původní hodnoty. Zbyla-li zachována dokonce jen čtvrtina původní bankovky, je její hodnota nulová.

Zdroj: ČSOB

Už jste někdy přišla vlastní neopatrností o větší částku peněz? Zahodila jste někdy nebo dokonce spálila omylem nějaké bankovky? Víte, že třeba obarvené (při praní) papírové bankovky vám vymění v bance?

Reklama