puch

Lodičky, sandále, žabky, i nové nerozšlápnuté botky. To vše vám během jedné procházky může způsobit puchýř. A co s ním? To je otázka do pranice. Píchat, či nepíchat?

Puchýře nepíchat!

Vlivem tření dojde k oddělení škáry od spodní vrstvy pokožky a vzniklý prostor se začíná plnit vodou. Tato tekutina slouží jako poduška, jež zabraňuje dalšímu bolestivému tření a poškozování místa.

Puchýře v žádném případě nepropichovat! To je rada z ordinací. Nechat puchýř tak, jak je, vám nejspíš doporučí většina odborníků, lékařů, příruček a odborných článků. Puchýř stačí jen překrýt prodyšnou náplastí, aby se nestrhl.

Při propíchnutí totiž vzniká otevřená rána, do níž se snadno dostanou nečistoty. Pak hrozí riziko vzniku infekce, která s sebou nese mnohem větší potíže. Navíc pak puchýř nepříjemně bolí a pálí.

Puchýře píchat!

Puchýř si určitě propíchněte, nejlépe na dvou místech. Použijte sterilní jehlu z lékárničky. To jsou zase rady z terénu.

„Ta voda se ti bude pod kůží posouvat dál a dál, a než někam dojdeš, budeš mít puchýř přes celé chodidlo, a pak už neuděláš ani krok. Já říkám propíchnout a zalepit, aby se tam nedostal bordel,“ míní šéf Radek.

Pro píchání puchýřů hovoří i fakt, že tenká vrstva kůže se dřív nebo později vlivem rostoucího tlaku protrhne, a vznikne tak ještě větší rána, než jakou by způsobila jehla.

Jak puchýře řešíte vy?

Reklama