Také jste si koupily krásně barevné a voňavé primulky? Jak dlouho vám dělaly doma radost? Jednou jste zapomněla zalít a zvadly? Nevyhazujte je a dejte jim ještě šanci, radí zahradnice.

primulky

Když do obchodů přivezou tyto milé jarní kytičky, nikdy neodolám. Koupím si jich několik, dám je doma do pěkných barevně sladěných květináčků a těším se z jejich svěží krásy. Ale běda, když je zapomenu zalít. Hned druhý den, svěsí listy a na nich leží květy jak mrtvolky. Smutný pohled. Snažím se je vzkřísit tím, že je zaliju. Občas se to podaří, ale nikdy už to není ono. Druhé opomenutí už je pro ně většinou konečná. Také se vám to stává?

To ale neznamená, že se musí hned vyhodit. Loni jsem primulkám dala ještě druhou šanci. Vyndala jsem je z plastových květináčků, přesadila do velkého květináče a čerstvé zeminy a dala ven na balkon. Chtěla jsem vyzkoušet, jestli se ještě vzpamatují, nebo je to jen květina na „jedno použití“. Za ten pokus to stálo, protože „vstaly z mrtvých“. Ještě téhož jara vyrašily nové listy a některé dokonce ještě jednou na podzim vykvetly. Už to sice nebyla žádná záplava květů, ale i tak mi udělaly radost.

Takže pokud mohu doporučit sama za sebe, určitě to alespoň zkuste.

A jak by nám poradil  profesionál?

Zeptala jsem se v zahradnictví odbornice Hany Loubkové, co dělat s primulemi, které už odkvetly, nebo dokonce vypadají, že jim udeřila poslední hodinka.

Chcete-li si s nimi dát tu práci a stojí vám to za to, klidně je po odkvětu přesaďte do zahrádky. Jestli nezaschly kořeny, květina se znova vzpamatuje a vyraší. Tento rok už s největší pravděpodobností nevykvete, ale pokud přežije zimu, příští rok na jaře bude opět kvést.

Když jsem se pochlubila, že mně kvetly ještě jednou na podzim, paní Hana připustila, že se to může stát.

V mém případě šlo ale určitě o náhodu. Znáte přece to pořekadlo: Čím hloupější sedlák, tím větší brambory.

Čtěte také: