krizaly z hrusek

Padané ovoce je natlučené a brzy se kazí. Přesto je ho škoda vyhodit. Vezměte si příklad z našich předků a usušte ho na křížaly. Zabijete tak několik much jednou ranou: Zužitkujete plody, které nelákají ke konzumaci, zabavíte se a ještě získáte zdravé mlsání, které v zimě jako když najdete. A možná budou tak dobré, že se zimy ani nedočkají.

Dovolte, abych se opět vrátila v čase a poučila se u našich předků. Na venkově nebylo domácnosti, kde by se úroda nezužitkovala do posledního kousku. Vše, co dala zahrada, se zpracovalo a konzumovalo přes zimu. Bylo to šetrné, moudré a zdraví prospěšné

Možná namítnete, že dnes je jiná doba a lopotit se s křížalami je zbytečnost, na kterou nemáte čas. A proč také, když si můžete koupit ovoce čerstvé. A dostanete-li náhodou chuť na ty sladké scvrklé kousky, seženete je v každém supermarketu.

Ano, budete mít pravdu, ale v jednom se určitě mýlíte. Kupované křížaly, se s těmi domácími nedají vůbec srovnat. Pominu-li chemickou konzervaci, doslazování a podobné „špumprnágle“, které musí sušené ovoce podstoupit, aby vydrželo dlouho krásné, šťavnaté, lákavé, u domácích křížal vždycky víte, co jíte.

krizaly

Pokud se úplně nebráníte myšlence na výrobu křížal, vězte, že děláte moc dobře

Večery se prodlužují a krájení křížal při poslechu hudby, nebo zajímavé konverzaci považuji za příjemně strávený čas. Pro někoho je to možná „piplačka“, ale já na tuhle bohulibou činnost nedám dopustit.

Ani nevím, kdy jsme začali, ale „křížalujeme“ už několik let, takže můžeme předat pár zkušeností

  • Vybírejte jen zralé ovoce, které je dostatečně sladké. Nahnilým plodům se však vyhněte!
  • Pro začátečníky jsou nejvhodnější jablka, protože se suší snadno a rychle.
  • Pak si můžete troufnout na švestky, jejichž vypeckování je sice trochu otravné, ale výsledek stojí zato.
  • A hrušky? Ty nemají chybu. Když jejich sušení neuspěcháte, a dáte jim čas, lepší křížaly mít nemůžete. Uvidíte, že vždycky nejrychleji zmizí.

Jak ovoce sušit?

Měly jsme rám na sušení hub, který po malých úpravách posloužil i na sušení křížal. Protože je ovoce těžší, museli jsme ho jen trochu vyztužit, ale v podstatě je univerzální. Ideálně se suší nad kamny, (nebo na peci), ale když je hezky, můžete křížaly vystavit i podzimnímu sluníčku. Kdo nemá kamna, pec ani slunce, může sušit v troubě, nebo si koupit sušičku na ovoce. Moje maminka suší i na radiátorech a také se jí křížaly povedou. Jen musí být nakrájené na tenčí plátky, aby důkladně proschly.  

U nás ale platí pravidlo - Čím silnější dílky, tím šťavnatější křížaly.

K čemu jsou křížaly dobré?

Nejen že jsou opravdu chutmé, ale výborně nahradí sladkosti, když vás honí mlsná. Chuťově vynikající a zdravá je kombinace křížal s oříšky. Křížaly (hlavně švestky) můžete namočit a přidat třeba do rýžového nákypu. Křížaly si bereme do kapsy, když jdeme na delší procházku, nebo vyjížďku na koních, kolech, bruslích...neboť jsou skvělou náhradou energetických tyčinek.

 Ale jistě by se našlo mnoho dalších důvodů, proč se pustit do křížal.

Foto autorka

Máte také zkušenosti s domácím sušením ovoce? Sušíte i jiné plody? Podělte se s námi o své moudré rady. Prostor pod tímto článkem je vám k dispozici

Čtěte také:

Reklama