Dnes je nejkratší den v roce. A to znamená, nejen že se blíží Vánoce, ale také že světla už bude jenom přibývat. Nejen naši předci, ale i odborníci považují slunovrat za důležitý okamžik roku. Pojďme se podívat, co se všechno bude dít.

Začne astronomická zima
V sedm hodin a sedm minut dne 22. prosince vstoupí slunce do znamení Kozoroha. Tímto okamžikem začne astronomická zima. Měsíc bude tuto noc procházet těsně kolem Plejád v souhvězdí Býka, Saturn bude ve Lvu, Mars v Blížencích a Venuše ve Vahách. Zároveň můžeme pozorovat meteorický roj Ursaminorid, jehož maximum nastává následujícího dne.

Zareagují naše vnitřní hodiny
Podle vědců je lidské tělo v podstatě dokonalý časový stroj. Každá buňka i každý orgán mají vlastní časomíru. A to všechno synchronizují centrální hodiny – dva shluky buněk po obou stranách třetí mozkové komory. A právě tyto buňky přijmou signály z celého těla, vyhodnotí, že se den začal prodlužovat, a vyšlou příkaz nastavit náš organismus do aktivnější fáze.

Slaví se slunovrat
Oslavy slunovratu známe už ze starověkého Egypta a Asie. Nezapomínali na něj ani původní obyvatelé obou Amerik. Zimní slunovrat, Jól, nazývaný Álfablót, oběť álfům, se slavil v severských zemích (název Jól se v některých germánských jazycích dodnes zachoval pro Vánoce). V antickém Římě se původně v této době slavily Saturnálie. V roce 274 po Kr. vyhlásil císař Aurelián 25. prosince dnem Zrození nepřemožitelného Slunce - natalis solis invicti (více o oslavách slunovratu ZDE).

Kdysi to byl Lucčin svátek
Jak se juliánský kalendář pomalu rozcházel s reálným časem, došlo ve středověku k tomu, že zimní slunovrat připadl na 13. prosince, tedy na svátek svaté Lucie. Právě z této doby pochází známé pořekadlo „Lucie - noci upije, ale dne nepřidá“. Rozpětí mezi realitou a kalendářem se však stále zvětšovalo a Lucčin svátek se v šestnáctém století připomínal až dva dny po slunovratu. Nakonec se přijetím gregoriánského kalendáře posunul osm dní před slunovrat, a pořekadlo tak definitivně ztratilo platnost.

Budete nějak slavit slunovrat? Nebo jste plně ponořena do vánočních příprav? Těšíte se na Vánoce, nebo na to, až budou za Vámi? Vzpomenete si na nějaký zajímavý zvyk, spojený se slunovratem? Působí na Vás slunovrat fyzicky? Cítíte, jak se vrací světlo?

Reklama