Uplynulý víkend jsme prožili u známých. Prahu jsme nechali za zády, rovněž tak počítač a virtuální svět.

Večer, po výborné krmi, padla otázka: Co s načatým večerem. Otázka vskutku řečnická, neb hostitelka zároveň nesla na stůl Carcassonne - Lovci a sběrači. Jako správný zápasník sumo na svého protivníka, tak i ona na nás nezapomněla vyvíjet psychický nátlak: "Málokdy se stane, že nad námi návštěvy vyhrají, stává se to tak jednou za deset let." :-)

Můj mozek pomalu vstřebával informace o strategii hry a já si v duchu říkala: "A jéje, já a strategické hry, to bych radši měla jít dělat Emičce společnost."

Abyste rozuměli. Milada a Zbyněk jsou tři roky manželé a většinu z té více než tisícovky večerů tráví hraním společenských her - kanastou, hrami jako Carcassonne (existují tři varianty), Krokodýli,  a spol.

"Neříkej, že se nikdy nekouknete na pořady v televizi," zní moje otázka s podtextem pochybnosti.

"Ale jo, nežijeme jak mniši," uvádí na pravou míru Zbyněk, "já mám rád hlavně dokumentární pořady, kde se něco dozvím." Milada se přidává: "Já se ráda podívám na kvalitní romantiku - třeba Lepší už to nebude s Helen Hunt nebo Dvě tváře lásky s Meryl Streepovou."

A Zbyněk už se natahuje do zásuvky pro nějaký sešit. "A tady si píšeme skóre v kanastě za celé ty tři roky. A nedávno jsme začali sledovat i "bodování" v Carcassonne," ukazuje pyšně jejich výsledky tříbení mysli.

Zatímco my máme doma akorát Scrabble - ty jediné jim chybí, šetří, až budou mít na originál - některé hry si vzájemně vyrábějí a dávají dárkem - blechy, mikádo.

Sama se nabízí otázka: "A co byste nikdy nehráli?"

Milada má jasno: "Nemám ráda hry, kdy je vše založeno na náhodě, kdy svou hlavou nepostrčím hru kupředu, jako třeba Člověče, nezlob se!"

Zbyněk zase nemá rád Monopoly: "Je to moc dlouhý, i se stávalo, že hra nebrala konce."

V Lovcích a sběračích jsme nezklamali: byla jsem poslední, manžel předposlední :-)

Jakou společenskou hru máte rádi právě vy?