Harmonická střevní mikroflóra je cesta ke zdraví nejen u dospělých, ale také u dětí, od miminkovského věku. Jejich střevní prostředí se vyvíjí ve sterilitě a je osídleno bakteriemi až po porodu. Pokud osidlování probíhá standardně, máte vyhráno. Nežádoucí mikroorganismy a oslabená imunita ale umí dítě velmi potrápit.

baby

Oslovili jsme odborníka, aby nám odpověděl na několik zajímavých dotazů, které vzešly z redakce a od čtenářek Žena-in na téma děti a probiotika. Zde vám přinášíme odpovědi, na dotazy odpovídal MUDr. Jindřich Slanina, pediatr z Jindřichova Hradce.

Přestala jsem kojit. Má smysl, abych jako náhradní mléčnou výživu vyhledala mléka s obsahem probiotik?
Určitě, vždy jde o něco navíc o jakousi nadhodnotu k základnímu složení mléka.

Přidávají se probiotika do všech náhradních kojeneckých výživ nebo jen do některých?
Ne, pouze do některých. Můžeme říci, že špičková mléka známých a předních firem mají ve svém programu probiotika.

Mají probiotika v dětské stravě vliv i na něco jiného než na střeva? Mám alergika a slyšela jsem, že by mu probiotika mohla i zlepšit alergii.
Jak jsem již výše uvedl, probiotikum je jakousi nadhodnotou mléka. Zmírnit alergii - možné to je. Základem však bude kojení, víc asi pro své dítě maminka udělat nemůže. A pokud kojit nejde, pak bych zvolil jako určitou prevenci hypoalergenní mléko s přídavkem probiotika. Dále je to na zvážení praktického lékaře a dalšího ověřeného postupu.

Můj syn má opakované záněty v uších. Mohou probiotika zlepšit i jeho imunitu? Mohlo by to mít vliv i na tyto ušní záněty?
Určitě mají probiotika vliv na zlepšení imunitní odpovědi organismu. Dále záleží na spoustě dalších věcí. Např. jakého původu tyto záněty jsou. Z bakteriální příčiny má téměř 80 % na svědomí bacil, který se jmenuje pneumokok. A na tyto bakterie dnes máme očkování - vakcínu plně hrazenou zdravotní pojišťovnou, anebo s doplatkem. A u dětí, které mají opakované infekty oušek, je toto očkování rovněž zcela hrazeno jeho zdravotní pojišťovnou. Mám rovněž dobré zkušenosti s enzymoterapií či fyziologickou regulační medicinou. Rovněž akupunktura (u malých dětí prováděna pomocí kladívečka ve tvaru lotosového květu) či akupresura akupunturních bodů prováděna večer maminkou posiluje imunitu i vzájemný vztah maminka - dítě.

Pomáhají probiotika u kojenců na tzv. „prdíky“? Je možné, že pokud je budu synovi dávat, nebude tak často plakat kvůli bolení bříška?
Můžete to vyzkoušet. Některé firmy to dokonce i inzerují a uvádějí v propagačních letácích.

V poslední době se objevilo množství mléčných výrobků s probiotiky /jogurty, pribináčky.../ Myslíte si, že obsah probiotik v těchto produktech je významný? Má smysl je kupovat?
Určitě přední firmy garantují obsah probiotik ve svých výrobcích ke dni ukončení exspirace výrobku. A často jdou ještě několik dní za tuto hranici. Osobně dávám přednost jogurtům připraveným biologickou cestou. Tyto obsahují minimálně jeden či dva probiotické kmeny a neopominutelnou součástí je i natrávená mléčná bílkovina.

Velmi významnou reklamu na probiotika má Actimel? Co myslíte? Stačí opravdu 1 Actimel každý den nebo je lepší užívat probiotika v pilulkách?
Pokud se maminka snaží o správnou výživu dítěte a dítě má opravdu 1 probiotický jogurt za den, pak stačí. V období chřipek, rekonvalescence dítěte po nemoci, průjmových onemocnění či chronického onemocnění bych neváhal přidat kromě jogurtu i probiotický kmen v „pilulkách“.

Slyšela jsem o probioticích s příchutí čokolády, doporučil byste je pro 4leté dítě?
Vždy bych se řídil starou pediatrickou pravdou, že čím chuťově méně výrazné složení potravy dítě má, tím lépe. Náš učitel, pan profesor MUDr. Leo Lemeš svého času říkával - kakao jen dobrým jedlíkům a jenom v neděli!!! A to platí i dnes. Probiotikum s chutí čokolády (např. Biopron Méďa ve tvaru bílých medvídků) chutná výborně, nicméně bych si je ponechal spíše jako odměnu nebo takovou třešničku na stravovacím „dortu“ dítěte a doporučenou dávku určitě nepřekračoval.

Některé výrobky deklarují živé a některé „mrtvé“ kultury. Jaký je mezitím rozdíl? Které jsou lepší?
Slovo „probiotikum“ volně přeloženo znamená pro život. Spíše než mrtvé kultury bych použil slova spící kultury. V jogurtech např. mohou být kultury živé, a ve většině tzv. kapsul, tablet, prášků, sušených mlék, kapek jsou kultury spící, které se teprve ve střevě probudí k životu. Můžeme mezi tyto formy dát prakticky rovnítko.

Jsou probiotika v mateřském mléce? Četla jsem oba názory, že ano i že ne.
V mateřském mléce jsou především prebiotika, tedy potrava pro bakterie ve střívku dítěte. Bakterie si dítě přisává především z kůže maminky a zlepšuje jimi svůj imunitní stav.

Viděla jsem reklamu na probiotický výrobek pro děti, který má vliv na kazivost zubů /údajně je menší/. Bohužel si nepamatuji jeho název. Existuje něco takového?
Zřejmě jste zaslechla slovo „maltitol“. Je to sladidlo, které obsahují již výše zmínění Biopron Medvídci a které nezvyšuje kyselost v dutině ústní, a tím i sklon ke kazivosti zoubků. Zubní kaz je asi nejrozšířenější infekcí na světě, způsobenou bakterií Streptococcus Mutans!! A všechny způsoby, které jej dokáží eliminovat, se počítají, včetně probiotik se sladidlem maltitol či zubní pastou, gelem na zoubky, xylitolem či chystaným očkováním proti zubnímu kazu. A samozřejmostí jsou i preventivní prohlídky dětského chrupu 2x ročně, které hradí zdravotní pojišťovny!

Mají se probiotika užívat dlouhodobě? Když je vysadíme, jak dlouho budou ještě mít vliv na zdraví dítěte?
Některá probiotika jsou přímo deklarována k dlouhodobému použití (např. Biopron 9) s velice dobrým výsledkem. Záleží, zde je chcete podat jako potravinový doplněk - pak mají neomezenou dobu podávání či jako lék pro nějaké potíže. Pokud probiotikum zabere, není třeba je vysazovat až do doby, kdy potíže ustoupí. A potom by měly působit již fyziologické regulační nechanismy organismu. Probiotika, tedy přeloženo do normální mluvy, napomáhají navodit rovnovážný stav organismu.

Jeden světoznámý pediatr upozorňuje, že na toto nemáme naletět, že probiotika je zbytečný výmysl farmaceutických firem, že než doputují tam, kam mají, tak zemřou, že se obejdeme bez nich a vyléčíme se stejně jako s nimi? Taky přece před pár lety podle mně neexistovaly a byli jsme v pohodě i bez nich?
Souhlasím, jenomže jsme nenakupovali v supermarketech, rychlých občerstveních a mléko zkyslo druhý den v teple a z másla byla žluklá loužička. A naše střevo bylo nesrovnatelně bohatší a imunitní systém silnější.

Na dotazy odpovídal MUDr. Jindřich Slanina, pediatr z Jindřichova Hradce, děkujeme za jeho čas

Reklama