Co prvního vás napadne? Je to spánek, sex, odpočinek, nemoc?
V minulosti měla postel zásadní význam. Byla na začátku i na konci každého života.

Třeba francouzský král Ludvík XIV. učinil z prostého vstávání z lůžka složitý ceremoniál, který probíhal za účasti nejvýznamnějších osobností dvora. No o to bychom asi příliš nestály.
Naši předkové přikládali posteli zásadní význam, peřiny a ložní prádlo byly nedílnou součástí výbavy nevěsty. Manželské postele s vysokými čely a svatební fotografie nad nimi patřily už k tradičnímu manželskému „folkloru“.
Víte, proč měly staré postele čela? Mnoho z vás napadne asi řada asociací, ale bylo to kvůli průvanu. V ložnicích se většinou netopilo. Také sloužila k větrání peřin. Všechno mělo svoji logiku.

 

Murphyho zákon: "Sedí-li na pohovce muž - regeneruje se. Žena však sezením na pohovce zanedbává domácnost."

S příchodem sektorového nábytku a válend se postel začala tvářit jako víceúčelový nábytek a lůžkoviny putovaly do špatně větraných „peřiňáků“.
Zdá se ale, že se v dnešní době začíná opět vracet pojetí ložnice a postele, která má obrovský význam pro naši regeneraci. Trávíme v ní přece jenom třetinu života.
Proto nepodceňujme kvalitu matrací, roštu ani lůžkovin.
Jak si vybrat správnou postel?
Já vím, my ženy máme tendenci posuzovat postel spíše z estetického hlediska, její tvar, materiál, barvu, ale jsou důležité vlastnosti, které bychom neměly opomíjet.

Nejdůležitější je lehací plocha - matrace a rošt, které tvoří ze zdravotního hlediska podstatné vnitřnosti lůžka. Umožňují zdravý spánek jen tehdy, když zajistí odlehčení páteře, svalstva, krevního oběhu, nervového systému, prostě veškerých orgánů tak, aby mohly správně fungovat. Zdá se to jako věda, že?

Naše páteř má být během spánku podepřena ve své přirozené poloze. To zaručují rošty z předpružených(nejlépe bukových) lamel. Některé jsou polohovatelné, což ocení zejména ti, kteří jsou nuceni trávit na lůžku více času.

Neméně důležité jsou matrace.
Kvalitní matraci tvoří většinou více vrstev. Jsou to zdravotně nezávadné latexové materiály se vzduchovými komorami, vlněné nebo antialergenní výplně se snímatelnými potahy.
Dalším typem jsou pružinové matrace s roštem.
Pružiny jsou kobercovitě rozmístěny po celé ploše a umožňují dobré podepření páteře. Některé matrace mají dokonce dvojí odpružení. Je to jakási renesance otomanů našich dědečků. K jejich výrobě se dříve používaly koňské žíně a mořská tráva.

Ale ani současné moderní materiály, z nichž jsou vyrobeny matrace nebo rošty různých typů, nebrání tomu, abychom si vybrali postel podle svého vkusu. Nabídka trhu je opravdu pestrá a na své si přijdou i milovníci replik starého nábytku.

Postel je prý nejlepší přítel člověka a dobrý spánek bude tou nejlepší odměnou za pečlivý výběr i vynaložené finance.A jak se spí vám, milé ženy-in?
Jste spokojené se svou postelí, nebo se ráno probouzíte rozlámaná a přemýšlíte o koupi nové?