Nechce se vám sledovat televizní seriály a máte chuť se podívat na něco, co má i nějaký vzdělávací přínos nebo je to stará dobrá detektivní klasika? Vyberte si jednu z následujících možností České televize.

Hercule Poirot na obrazovce České televize

Slavný belgický detektiv Hercule Poirot bude od 20. září vždy ve čtvrtek na ČT1 od 20.00 hod. řešit celkem dvanáct zapeklitých případů v britských filmech podle románů Agathy Christie:

 

Záhada na zámku Styles
Vraždy podle abecedy
Smrt v oblacích 
Nástrahy zubařského křesla
Vánoce Hercula Poirota 
Případ v ulici Hickory
Vražda na golfovém hřišti
Němý svědek
Vražda Rogera Ackroyda
Smrt lorda Edgwara
Vražda v Mezopotámii
Zlo pod sluncem

 

Hercule Poirot se stal životní rolí britského herce Davida Sucheta (nar. 1946 v Londýně). Jako mnoho jeho vrstevníků začínal v divadle. Po studiích na Londýnské akademii muzických a dramatických umění se v roce 1973 stal členem Královské shakespearovské společnosti, kde mu - díky jeho pronikavému pohledu a pochmurnému zjevu - byly přidělovány zejména role všech Shakespearových zloduchů, od Jaga z Othella až ke Kalibanovi v Bouři. Od sedmdesátých let se začal objevovat v televizi a za těch více než třicet let odehrál desítky malých i velkých rolí. Světový ohlas mu ale přinesl právě až Poirot, tak trochu směšný mužíček s pečlivě zastřiženým knírem, v neodmyslitelných rukavicích a klobouku, vzor vší pečlivosti, dokonalosti a spořádanosti, který našel v Suchetovi ideálního představitele.

 

Futuroskop, nový cyklus České televize pro celou rodinu

Futuroskop, nový cyklus zábavně-vzdělávacích magazínů pro celou rodinu o vědě a technice, o vynálezech, které změnily svět, uvede Česká televize od 19. září vždy ve středu na ČT1 od 16. 45 hod.

 

V úvodu nového cyklu pro děti a jejich rodiče a prarodiče se seznámíme se zvídavou matkou Evou Holubovou a jejími ještě zvídavějšími dětmi, třináctiletými dvojčaty Adamem a Karolínou. Dozvíme se, že Futuroskop není žádný vynález jako třeba mikroskop nebo teleskop, ale má s vynálezy něco společného, protože je to zábavný pořad o vědě a technice. Bude se zabývat tím, co znáte z vlastní zkušenosti.

 

Pořad kombinuje prvky hraného a populárně-naučného filmu. Tomuto žánru se říká ve světě edutainment. Futuroskop zábavnou formou seznamuje diváky, jak byly jednotlivé technické vymoženosti objeveny, jak se vyvíjejí a kam směřují v budoucnu. Ukazuje s humorem také generační rozdíly ve vnímání a přijímaní vědy a techniky.

 

Dokumenty na ČT

Dnes se můžete podívat od 20 hod. na ČT1 na dokumentární rekonstrukci událostí, které se staly 20. dubna 1999 na americké střední škole Columbine. Ten den se dva tamní studenti pokusili dle svých slov vymazat školu ze zemského povrchu.

 

Dokument Zavřít, až zčerná! režiséra Martina Mahdala zamýšlející se nad otázkou, zda je zavírání odsouzených do věznic tím nejlepším lékem na kriminalitu, uvede Česká televize ve středu 20. září na ČT2 od 20.00 hod.

Domácí násilí se většinou odehrává za zavřenými dveřmi. Je ale konečně nutné ty dveře otevřít, třeba prostřednictvím dokumentu Au! režisérky Aleny Činčerové, který Česká televize uvede ve čtvrtek 20. září na ČT2 od 20.00 hod.

zdroj: Tiskové zprávy z ČT

Reklama