měsíček mast

Minulý týden jsme vás upozorňovali, že stejně jako našeho východního souseda Slovensko, i Českou republiku zaplavili komáři. Na Olomoucku prý hygienici naměřili přes dvacet útoků bodavého hmyzu během jedné minuty. Možná i vám na těle přibývá jeden zarudlý svědící pupen za druhým. Chcete vědět, co na ně platí?

Lidskou krví se živí pouze samičky komárů, samečci si vystačí výhradně rostlinnými šťávami. Samičky komárů nejvíce shání potravu před kladením vajíček, protože právě krev využívá k jejich tvorbě. Nejvíce prý komárům chutnají ženy před menstruací a lákají je i ti, kteří se více potí. Naopak se vám komár vyhne, když kouříte, máte na sobě světlé a lesklé oblečení, jíte hodně česneku a vitaminu B.

Svou budoucí oběť najde neomylně – podle vyšší teploty a zvýšeného množství oxidu uhličitého, který vydechujeme, v okolí těla. Dosedne na kůži, aniž si toho oběť všimne, a dlouhý sosák vybavený šesti ostrými hroty vbodne do těla. Jakmile se sosák dostane pod kůži, začne vypouštět nejprve analgetikum, aby se komár neprozradil, a poté látky bílkovinného původu, které zabraňují srážení krve. V místě vpichu pak vzniká miniaturní zánět. A právě tyto látky mohou za to, že se nám na kůži udělá zarudlý svědící pupen, který dokáže přetrvávat i několik dnů.

Co pomáhá?

Jestliže se vracíte z výletu poseta štípanci dotěrného hmyzu, máme pro vás pár tipů, které zaberou. Alespoň těm, jejichž pokožka na kousnutí hmyzem nereaguje příliš citlivě. Při těžké reakci s otoky a bolestmi doporučují odborníci obrátit se na kožního lékaře nebo alergologa, který by měl zjistit, zda se nejedná o alergii.

Bylinky: Podle herbáře je na bodnutí hmyzem nejlepší přiložit rozmáčknutý list šalvěje. Je to totiž výborné antiseptikum. Pro lepší hojení mám ještě aplikovat květ měsíčku nebo heřmánku. Osvědčila se také měsíčková tinktura.

Potraviny: Použít k léčení štípance lze i obklad z octa nebo rozkrojenou cibuli, které mají také desinfekční účinky. Totéž naši prapředkové používali i na vosí bodnutí. Klidnící účinky by měl mít také obklad z tvarohu.

Zmrazit nebo zahřát: Často se také radí přikládat na bodnutí ledový obklad, čímž se zabrání šíření toxinů. To ocení především ti, jejichž kousance mají tendenci se rozrůstat do větších rozměrů. Obecně se ale uvádí, že v případě, kdy se otok rozšíří do šířky dvou prstů od místa vpichu, je třeba vyhledat lékaře. Proti svědění ale pomáhá i teplo. Stačí místo po bodnutí na chvíli ponořit do proudu teplé vody, tak teplé, jak jen to vaše podkožní tělíska dovolí. Další alternativou jsou termosáčky, které lze využít jak na léčbu chladem, tak na léčbu teplem. Termosáček, který se rozpálí na 50 stupňů, pak stačí přidržet na kůži, teplo přitom zničí hmyzí jed. Cena jednoho malého termosáčku je se pohybuje kolem 150 korun.

Pomoc z lékárny: V lékárnách jsou k dostání speciální masti a gely. Můžete je koupit i bez receptu. Ten nejlevnější (Alpa gel) stojí 20 korun.

Kam dál?

Taky vám pijou krev?

Jak léčíte kousnutí hmyzem vy? Jste typ, který komáry spíše přitahuje, nebo odpuzuje?