Dlouhotrvající a intenzivní pláč kojence bez zjevné příčiny je noční můrou všech novopečených rodičů.

kolikaNikdo s jistotou neví, co vlastně koliku způsobuje, a žádný rodič bohužel dopředu ani neví, jak dlouho bude trvat. Většinou odezní sama po třech až čtyřech měsících a zcela bez varování, ale do té doby může s rodičovskými nervy neuvěřitelně zamávat. Málokdo totiž vydrží zachovat chladnou hlavu v okamžiku, kdy mu několikatýdenní dítě několik hodin denně probrečí. Respektive kdy se v křeči propíná a se zrudlým obličejem a očima obrácenýma v sloup vytrvale naříká. Pokud jste právě ve fázi, kdy zkoušíte cokoliv, mohly by se vám hodit následující tipy.

Změňte polohu
Chováte plačící dítě v náruči bříškem nahoru, ale tahle poloha ho očividně neuklidňuje, spíš ho možná ještě víc dráždí? Zkuste ho pochovat tak, že si jej položíte na paži obličejem dolů. Hlavičku mu opatrně položte do ohybu lokte a ruku mějte mezi nožičkami miminka. A klidně s ním i choďte, protože pohyb je další věcí, která by ho mohla uklidnit. Pokud by mu postačil ke klidu pohyb v kočárku, neváhejte a absolvujte denně dvě tři procházky. Jako bonus se zbavíte přebytečných poporodních kil.

Hlídejte si, co jíte
Zkuste vypozorovat, jestli vaše miminko nedráží něco ve vaší stravě. Kromě jídel, která nadýmají, to může být třeba mléko a mléčné výrobky nebo čokoláda. Zkuste vždy na pár dní některou potenciálně škodící potravinu vypustit ze svého jídelníčku a pozorujte, jestli se kolika zmírnila.

Masírujte, nahřívejte, kapejte
Další možností, jak ulevit miminku, je masáž břiška ve směru hodinových ručiček. Pokud nezabere, zkuste na bříško přiložit nahřáté třešňové pecičky (poslouží ale i nahřátá plena, jen nevydrží tak dlouho teplá). Případně se poohlédněte v lékárně, jestli by vám nepomohly některé z kapek proti kolice. Zkoušejte ale vždy jen jedny, nepodávejte všechny současně.

Vyberte vhodnou láhev
Studie* prokázala, že dvoutýdenní miminka mívají častěji koliku (tedy pláčou déle než 3 hodiny denně) v případě, že jsou na umělé výživě. Po konci šestinedělí se to obrací a kolika častěji sužuje kojené děti. Tým odborníků z Londýna tedy zkoumal, jestli tvar kojenecké lahve může koliku určitým způsobem ovlivnit. A dospěl k závěru, že ano. Dvoutýdenní děti krmené lahvičkou Avent byly spokojenější než děti krmené jinými kojeneckými lahvemi a doba koliky byla výrazně nižší.

kolika

Nabídněte dudlík
Většinu miminek sání uklidňuje. Zkuste jej tomu vašemu nabídnout a uvidíte: i kdyby mu třeba jen trochu pomohl usnout, uleví se jemu i vám. Vyberte určitě ortodontický nebo anatomicky tvarovaný, který předchází vzniku různých vad včetně křivých zoubků. Dbejte také na to, aby byl vyroben ze zdravotně nezávadného materiálu. „Naše dudlíky jsou vyrobeny z lékařského silikonu a neobsahují BPA, který může způsobovat vážné zdravotní problémy,“ vysvětluje Marta Kaczmarczyk ze společnosti Philips Avent. Podle ní je vhodné dbát i na to, jestli dudlík nedráždí jemnou pokožku miminka. „Naše nejnovější dudlíky, Avent ultra soft, byly vyvinuty s pomocí pediatrů a rodičů a mají mimořádně měkký a pružný kotouč s extra jemným hedvábným povrchem z vnitřní strany. Bylo prokázáno, že tyto dudlíky nezpůsobují žádné otlaky, zarudnutí ani podráždění, navíc umožňují pokožce dýchat.“ Oceníte i cestovní a sterilizační pouzdro, do kterého stačí přidat trochu vody a opláchnutý dudlík a na 3 minuty jej vložit do mikrovlnné trouby. Více na www.philips.cz/avent.

* Profesor Alan Lucas MB, BChir, MA, MD, FRCP, Výzkumné středisko pro dětskou výživu MRC, Institut dětského zdraví, Londýn, Spojené království; Ian St James-Roberts, PhD, lektor dětské výživy, Vzdělávací institut při UCL, Londýn, Spojené království: Randomizovaná prospektivní observační studie srovnávající výskyt koliky, pláče, neklidu a ochoty sát mléko při použití běžné kojenecké lahve a lahvičky Avent se vzduchovým ventilem