1. Teplotní výkyvy – Pokožce nesvědčí ani mráz, ani horko. V mrazu trpí horní vrstva nechráněné pokožky, dochází k jejímu zarudnutí a k celkovému hrubšímu vzhledu pleti. Sauna, solárium nebo přehnané slunění nesvědčí především pleti s rozšířenými žilkami. Ty se ještě více „roztáhnou“ a v extrémních případech mohou i popraskat. Největším zabijákem pro pleť je ale rychlý přechod z přetopené místnosti do mrazu. Těm, kteří mají s pletí problémy, doporučujeme nevystavovat se extrémním teplotám a pokud možno, měnit prostředí s vysokými teplotními výkyvy pouze pozvolna.

2. Nevhodné kosmetické přípravky a nevhodné ošetřování pleti – dnes snad každá žena považuje za samozřejmost dopřát si kvalitní kosmetiku. Důležité je ovšem i její správné použití. Například pravidelné „vytahování“ pleti na obličeji při aplikaci krému může být příčinou předčasných vrásek. Naštěstí je dnes na trhu již velké množství literatury, kde je možné se s těmito informacemi seznámit. Odborný lékař či kosmetička také pomohou najít odpověď na konkrétní dotazy.

3. Nevhodný jídelníček – Strava má na kvalitu kůže velký vliv. Pleti například neprospívá příliš cukru, tuku, oleje, kofeinu, bílého pečiva nebo ostře kořeněných jídel. Naopak pomůže čerstvá zelenina a ovoce, vláknina, libové maso nebo třeba ořechy. Dodržování zásad zdravé životosprávy prospěje nejen Vaší pleti, ale i celému tělu. Skvělým a dnes již rozšířeným zdrojem informací o zdravé stravě je také internet.

4. Nedostatek tekutin – Kůži prospívá pravidelný pitný režim. Pokožka, která trpí nedostatkem tekutin, rychleji stárne. V dehydratované kůži nedochází ke kvalitní látkové výměně a těžko se pak zbavuje škodlivin. Zdravý člověk by měl denně vypít až 2,5 l tekutin, nemocným je doporučováno až 2x tolik. Pijte minerální vody, čerstvé ovocné a zeleninové šťávy a Vaše pokožka bude zdravá a hladká.

5. Nedostatek pohybu – Sedavý způsob života má za následek zpomalení všech tělesných pochodů. Dochází i ke zbrždění procesů, které vedou k obnově pokožky. Kůže se nedostatečně regeneruje a není schopná vyplavovat škodliviny, které ji zatěžují. Mnoho lidí, zvláště se sedavým způsobem života, nemá dostatek pohybu, a to přesto, že lidé mohou využít služeb profesionálních fitness center či nechat se motivovat k pohybu videokazetou v soukromí svého domova. Nejlepší cestou k pravidelnému pohybu je jednoduše začít, třeba i krátkou procházkou. Vaše pleť Vám jistě bude vděčná.

6. Nedostatek spánku – V noci přichází chvíle, kdy regenerační procesy v kůži vrcholí. Ve spánku vytváří kůže nové buňky, kterými nahrazuje ty odumřelé. V kůži se odehrává mnoho chemických procesů a je proto potřeba dopřát pleti dostatečně dlouhý odpočinek. Přestože není možné si uchovat spánek „do zásoby“ i ti, kteří si nemohou dopřát alespoň 6-7 hodin spánku denně, by se měli alespoň jednou za několik dní dobře vyspat.

7. Nedostatek čerstvého vzduchu – Také pobyt na čerstvém vzduchu přispívá ke kvalitní regeneraci pokožky. Dochází k jejímu prokrvení, zrychluje se látková výměna a navíc, pobyt v přírodě má protistresové účinky. Nejenže bude Vaše pleť zářivější, ale i Vaše myšlení bude jasnější a veselejší.

8. Velkoměsto – Městský smog není pro pleť to pravé. Částečky prachu ulpívají na kůži a znesnadňují její dýchání. Právě proto je důležité chránit pleť kvalitní kosmetikou. Tou je třeba pokožku nejen chránit před vlivy prostředí, ale také ji použít při čištění pleti a její přípravě na noční regeneraci.

9. Stres – Také častý stres má na celý organismu, a tedy i na pokožku neblahé účinky. Stres a napětí působí celkovou únavu, která může vyvolat v některých partiích na kůži zvýraznění vrásek, jinde naopak – například kolem očí – způsobit otok, který je zpočátku přechodného ale později trvalého charakteru. Proti stresu je možné se bránit výše zmíněnou zdravou životosprávou, pohybem na čerstvém vzduch a někdy pomůže i jednoduchá koupel s příjemnou kosmetikou.

10. Špatná nálada – Lidé, kteří se často smějí, mívají zpravidla i lepší pleť. To je patrné především na obličeji. Mimické vrásky, které na tváři s věkem vznikají, jsou dvojí. U lidí, kteří se často mračí, směřují vrásky dolů, což nemusí vypadat nejlépe. Naopak u těch, kdo v životě nešetří úsměvy, směřují mimické vrásky nahoru, a i ve stáří pak mohou být hezké.