Pokud budete zítra (tedy ve středu) večer doma, zkuste udělat něco neobvyklého – vynechte Horákovy i modrookého Štěpána Šafránka a pět minut před půl devátou přepněte televizi na ČT2. Pod nenápadným a nemnoho říkajícím názvem Děti z Hartmanic se skrývá dokument, který byste si neměly nechat ujít.

Co je na něm tak zvláštního? Osm kluků a holek z příhraniční obce Hartmanice, žáků místní základní školy, se vyzbrojilo digitálními kamerkami a pustilo se do pátrání po židovských obyvatelích své vesnice, kteří zmizeli ze svých domovů v průběhu druhé světové války. Vznikl půlhodinový pořad, který může kvalitou konkurovat dílům profesionálních dokumentaristů.

„Představa, že dospívající děti nechápavě chodí s kamerami po opuštěných domech a synagogách i kolem zpustlých židovských náhrobků za pamětníky 2. světové války, mi přišla zajímavá a svým způsobem také zábavná. I když mám velmi dobrou představivost, natočené materiály moje očekávání často předčily,“ říká Zuzana Dražilová, autorka projektu a jeho producentka z firmy Sunfilm Productions.

Dokument Děti z Hartmanic spojuje nejstarší generaci s nejmladší; je plný překvapujících, dojemných i humorných okamžiků a zasahuje diváka svou opravdovostí. Štáb „malých filmařů“ odkrývá mezi členy svých vlastních rodin a sousedy předsudky a tabu, existující v dřívějších, ale i současných vztazích Čechů, Němců a Židů. Děti se také hodně zblízka setkávají s událostmi, o kterých zatím možná slyšely jen v hodinách dějepisu – jedním uchem tam, druhým ven. Takové osobní setkání s paní Hedvikou Trenkovou, která – ve věku, v jakém jsou teď oni – přežila sedm koncentračních táborů, může dát teenagerům víc, než sáhodlouhé výklady v knížkách.

„Pokud má mladá generace přímý kontakt se silným svědectvím o holocaustu, získává k této tématice nový vztah,“ potvrzuje Zuzana Dražilová. „Je těžké říct, co nás nejvíce zaujalo. Snad především jak strašná a závratná doba to v období mezi rokem 1938 a 1953 byla. Kolik nevinných lidí dějinné události bývalého sudetoněmeckého pohraničí odneslo, kolik jich muselo opustit své, celý život budované, majetky, kolik nevinných přišlo o život...“

Dokument Děti z Hartmanic byl oceněn Zlatým ledňáčkem na festivalu českých filmů Finále Plzeň 2006. Získal také Cenu Statutárního města České Budějovice na festivalu EKOFILM 2006, pořádaném každoročně v Českém Krumlově. Dokument bude producentka přihlašovat na mnohé zahraniční festivaly a ráda by ho uplatnila na nezávislém filmovém trhu, např. v Německu, Izraeli a Velké Británii. V plánu jsou projekce dokumentu pro základní školy po celé České republice, které budou spojovány s besedami s pamětníky a přednáškami o holocaustu. V současné době začíná vznikat devadesátiminutový dokument s podobnou tématikou („Teenageři a Židé z Ostravska“) na Ostravsku.


Reklama