V odborných publikacích se dočtete, že je nevěra cizoložství, jinými slovy sexuální styk s jinou osobou, než je váš partner. Podstatné na celé takové „akci“ je citový závazek k dané osobě, s níž se rozhodnete „zahýbat“. Překročíte-li tuto pomyslnou hranici, změní se nejen vaše chování, ale i jednání a roztočí se kolotoč událostí, které přinesou nejedno zlomené srdce.

shutterstock-1023209467.jpg

Volba jménem nevěra

Dnes už se o nejrůznějších aférkách dočtete ze všech možných stran a nevědomky tak nevěru můžete vnímat jako celkem normální a běžnou věc. Znamená to snad, že být věrný už není trendy?
Ale ruku na srdce, koho ani jednou nenapadlo, že by se na onen tenký led pustil? Takové rozhodnutí si nesete jen vy sami a je jen na vás, zda takový milostný úlet ustojíte. Svět je plný lákadel a seznámit se s přitažlivým protějškem je možné prakticky denně. Je-li však pro vás věrnost něco posvátného, patří-li mezi vaše nejvyšší priority, je celkem pravděpodobné, že budete věrní za každou cenu. Vše je přeci otázkou rozhodnutí. Děláte je neustále a je jedno, jestli vybíráte nový gauč, mezi dvěma páry bot, programem v televizi, nebo tím, jestli se pustíte za tímto vzrušujícím dobrodružstvím.

Nevěra ve vztahu

Nenechte se ale mýlit. Nevěra není otázkou vztahu, který upadá, ale dost dobře se s ním setkáte i ve vztahu, jenž je na první (i druhý) pohled naprosto v pořádku. Jinými slovy, důvodů, proč, se najde, jak je psáno výše, dost a dost. Zálety jsou obecně více spojovány s muži, ženy je nerady přiznávají a pravdě hůře čelí. Když ale dojde „na věc“, ženy obecně mnohem lépe odpustí partnerovi jednorázový sex, než citové vzplanutí a jakousi pomyslnou jiskru mezi ním a novým objevem. Muži to mají dle statistik přesně naopak.
Stejně tak jsou důvody mezi nevěrou mužů a žen odlišné. U mužů jde často o rozptýlení, jiný druh sexu nebo uznání. Ženy bývají spíše citově na dně a chtějí k někomu přilnout.

shutterstock-618111128.jpg

Ingredience vztahu

Říká se, že pokud ve vztahu nefunguje sex, nebude fungovat ani nic jiného. To neznamená, že se musí nutně točit jen okolo „toho jednoho“, ale intimita je tím, co pár velmi přirozeně a snadno propojuje a boří jednu hranici za druhou. Je přirozeným lékem na nešvary a dávkou endorfinů.
Vztah se zkrátka musí pěstovat a o lásku je třeba pečovat.
Přejte si, ať vznikají takové vztahy, které vykouzlí úsměv na tváři a teplo na srdci při představě společné budoucnosti. Vztahy, které přináší jen bolest a utrpení, nejsou ty pravé. A pokud už se nevěra opravdu objeví, třeba to bude právě ona zkušenost, co vás posílí, lidsky prohloubí a přinese třeba pochopení vás samotných, druhých a života jako takového. Třeba...

A jak to vidí muž a jak žena?

„Téma nevěry je natolik komplexní a můžeme jej natolik ve svých analýzách větvit, až skončíme ve finále u toho, na kolik je pro člověka vůbec přirozené žít v páru. Zda to není jen nějaký kulturní umělý konstrukt, který má mít praktický, strategický nebo disciplinační význam a zda si tento význam v dnešní době stále uchovává nebo jsme spíše svědky jeho úpadku. Proto se odvážím vyjádřit pouze subjektivně. Na věrnost ve vztahu nevěřím. Rozděluji ale dva druhy nevěry. První je založen čistě na fyzickém kontaktu, takže sport, druhý spočívá i v paralelním trávení volného času s cizí osobou. Tu první u partnera dovedu akceptovat, protože si v tomto směru nedělám iluze a považuji jí za formu duševní hygieny. Tu druhou už ovšem pojímám jako krajně zraňující. Sama s věrností ve vztahu problém nemám, protože pokud k někomu chovám hluboké city, nedokážu oddělit sex od lásky. Vyzkoušela jsem si to v praxi a ve finále jsem se jen trápila a potrestala jsem tím hlavně sebe. Pokud ovšem někdo tyto dvě sféry oddělit dovede, ať už je to muž nebo žena, nemám s tím problém.“

Zuzana, 32 let

„Ani jedna „disciplína“ nemá přesnou definici ani hranice. Nejsou to matematické nebo sportovní veličiny. A neřekl bych ani, že tam, kde končí flirt, začíná nevěra, takhle jednoduché to není. Nevěru i flirt bych zařadil do velké rodiny zábavy, za kterou se někdy ovšem velmi draze platí. Pokud se už jedno nebo druhé přihodí, jsou na vině obě pohlaví. Flirtováním vše začíná, vzájemná přitažlivost je nebezpečná, někdo s ní bojovat umí, někdo nikoli. A teď do toho vstupuje bezpočet faktorů, jako domácí nepohoda, genetika, příklady okolo, mírná opilost, zvědavost, chtíč a nebo jenom čistě vědecké důvody. Nezřídka dojde i ke „skutkové podstatě“.  Když jsou oba rozumní a včas vystřízliví, flirt se přesouvá do hezkých vzpomínek a následných  jitřních neškodných erekcí. Pokud rozumní nejsou, rozhodnou se pokračovat a dostávají se do kolotoče výmluv a lží, a tady už se bavíme o nevěře. Tady už je to o orgasmech, které velmi rychle zlikvidují zdravý rozum a začínají problémy, které zadělávají na velké průšvihy. Kdo má všech pět pohromadě, spokojí se s flirtováním, drobnými něžnostmi, ba i tu a tam s tou „skutkovou podstatou“ a pokud oba mají aspoň trochu černé svědomí, nenechají se vykolejit a vrátí se do svých domácích poměrů osvěženi a plni odhodlání být pozornými a vstřícnými manžílky a ženuškami,“ 

Honza, 67 let

Přečtěte si také:

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama