Vzduch, moře a slunce – to bývají pro všechny z nás ty nejcennější atributy přímořských letovisek. Když přidáte nesmírnou laskavost a přívětivost místních lidí, jedinečnou úroveň stravování, bude vám jasné, že ostrov Samos patří mezi ta místa, ze kterých se vrátíte odpočati, plni dojmů a s dobitou energií. Z této budete čerpat další dny ve svém domově, právě tak jako já.

 

 

 

 

Letěli jsme na ostrov Samos na poslední červnový týden.
Tento malebný, a oproti sousednímu Rhodosu méně známý řecký ostrov se nachází hodinu a půl plavby od tureckého pobřeží. Má, ostatně jako každá část řeckého území, svou kulturu a památky, jejichž historie sahá do doby před Kristem. Tyto jsou rozesety po celém ostrově, vedle městečka Pythagorias jsou například zachovalé části termálních lázní nebo Eupalidiuv tunel. Ten byl vykopán pomocí dlát a kladívek do pevné skály zajatci z válek. (O tunelu více ve třetím díle seriálu o ostrově Samos.)

 

 

 

 

Dle všech průvodců a dosažitelných informací zde žil Pythagorias, podle kterého se jmenuje přístavní městečko, jež se nachází v jihovýchodní části ostrova. Kromě tohoto známého genia, jehož geometrická pravidla se musel učit každý z nás, zde žil také Eupalidius, ale značný prostor v historických údajích ostrova Samos zaujímá i Zeus a Héra. Právě zde měli tito vládci prehistorického božstva svatbu.

 

O dostatek slunce a půvab a čistotu moře se zde nemusíte vůbec obávat
Díky jižní poloze ostrova (let z Prahy trvá téměř tři hodiny) je zde již v měsíci červnu veliké vedro. Z našeho týdne bylo pouze jeden den polojasno, jinak jsme každý den chladili svá těla v moři. To je až neuvěřitelně čisté a na všech plážích, které jsem navštívila, velmi dobře přístupné. Pláže jsou oblázkové s pruhy písku, na kterých si děti dělají bábovky anebo dorty. Oblázky nádherně poslouží ke zdobení, právě to se mé dceři ohromně líbilo.

 

Lidé jsou zde přívětiví, většina jejich příjmů proudí z turismu
Co jsem velice ocenila, byla absolutní pohoda, která z lidí vyzařovala. Personál hotelu byl velmi milý, ale nejen ten. Když jsme vyrazili mimo prostředí hotelu a dostali se do kontaktu s místními lidmi v okolí, byli vždy velmi milí. To jsou ale Němci nebo Američani také, můžete podotknout. Ale tito ostrované jsou k tomu velmi přirození a jejich chování a projev neobsahuje ani náznak křeče nebo nacvičeného poklonkování. Oproti lidem ze zemí nejvyspělejších jsou ještě jaksi nezkažení a přirození.

 

Nežijí ve stresu a jejich životní prostředí je nesrovnatelně zdravější. Jejich obživou je kromě turistického ruchu pěstování koření, chovají kozy a ovce. Když jsme se dostali mezi jejich skromné příbytky, každý domek měl plnou zahrádku čarokrásných bylin, mezi kterými vévodil například citronovník nebo meruňka. Téměř u každého stavení mečela koza anebo pobíhala různá změť dalšího zvířectva. Kočky a koťata jsme potkávali na každém rohu, většinou nás ale pozorovala z kouta, a i když jsme jedli, neotravovala nás. Jejich nátura byla tak trochu podobná jejich majitelům.

 

Řekové, stejně jako každý jiný národ, velmi ocení snahu o používání řečtiny
Ovládám pár slov, v Řecku jsem nebyla zdaleka poprvé a ani naposledy. Vždy, když jsem řecky poděkovala nebo pozdravila, byla jsem obdarována úsměvem navíc. Nejvíce se mi však řecké „dobrý večer“ vyplatilo při večerní vycházce do Pythagoria.

 

Procházeli jsme úzkým chodníkem, na kterém měly staré řecké ženy jakýsi sněm. Byly v černých šatech a sedělo jich asi osm naproti sobě. Byly zabrány do hovoru a nedalo se jinak, nežli projít mezi nimi. Chvilku jsem váhala a málem jsem ten pravý okamžik propásla. V momentě, kdy jsem mezi ně vkročila, jsem velice nahlas pozdravila. „Kali spera“, zahlaholila jsem a snažila jsem se i o patřičný přízvuk. Hejno řeckých babiček okamžitě utichlo a sborově mi jich všech osm odpovědělo „Kali spera“… Ještě chvíli jsem cítila jejich pohled v zádech a měla moc hezký pocit. Ocenily to…

 

Chystám se s vámi podělit o své další zážitky. Musím vám přeci ještě popsat skvělé obrovské bazény, ve kterých jsme se koupali, a nezapomenutelnou úroveň stravování. Bydleli jsme v hotelu Doryssa Bay a měli polopenzi. Takový výběr a kvalitu jídla jsme ještě nikdy a nikde nezažili. Ale o tom zase příště...

 

Základní řecký slovníček:

děkuji - evcharistó

prosím - parakaló

dobré ráno - kali méra

dobrý večer - kali spéra

ahoj - jasu (jásas - pokud zdravíte více osob)

promiňte - sygnomi

nerozumím řecky - tzen katalavéno iliniká

nevím - tzen xeró

 

 

***fotoalbum***

 

Právě teď můžete letět na ostrov Samos již za 9 990,-

 

www.fischer.cz

Reklama