Co je doplněk stravy?
Doplňky stravy jsou definovány zákonem o potravinách a tabákových výrobcích. Od léčiv se liší především tím, že se jedná vlastně o potraviny, které však obsahují například vysoké množství vitaminů nebo podobných, zdraví prospěšných látek, a jak jejich název napovídá, mají doplnit stravu uživatelů s cílem příznivě ovlivnit jejich zdravotní stav. Pro všechny doplňky stravy tedy platí, že:
- nejsou určeny k léčbě ani prevenci onemocnění
- není nijak posuzována ani ověřována jejich účinnost v léčbě daných onemocnění
- jejich uváděné účinky musí být v souladu s právními předpisy pro označování potravin
- nesmí u nich být uvedené léčebné ani preventivní vlastnosti na jejich obalu musí být uvedeno označení „doplněk stravy”
Co je lék?
Léčivé přípravky neboli léky či léčiva se na trh mohou dostat až po jejich schválení regulačním orgánem, v České republice Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL). Udělení schválení ale předchází obsáhlé hodnocení jejich jakosti, účinnosti a bezpečnosti pomocí klinických studií, jejichž náležitosti a kritéria jsou daná právními předpisy. U léku tedy platí, že:
- jeho použití uvedené v jeho příbalovém letáku musí odpovídat onemocněním, na které se studie s ním prováděly
- jeho bezpečnost je sledována i během jeho rutinního používání v praxi a při podezření na nežádoucí riziko se provedou opatření k ochraně pacientů
- na jeho obalu musí být uvedeno registrační číslo léku ve formátu EU/1/08/123/007
I léky mohou být přírodního původu
Někdy vzniká dojem, že doplňky stravy jsou ze své podstaty přírodnější a k organismu šetrnější variantou léčby, ale většinou se jedná spíše o důsledek zavádějící reklamy. Pokud jste nemocní, snažte se vždy volit léky. Ty totiž nemusí být vyrobeny z laboratorně připravených chemických látek, ale mohou být přírodního původu, získané například z různých částí rostlin a zpracovány vysoce sofistikovanými postupy.
Takovým rostlinným lékem je například Kaloba, která se vyrábí z kořenů jihoafrické pelargonie a používá k léčbě onemocnění dýchacích cest (akutní bronchitidy). Dalším příkladem rostlinného léku je Sinupret, který je indikován k léčbě rýmy a zánětů vedlejších dutin nosních. Oba rostlinné léky zakoupíte v lékárně bez lékařského předpisu a jedná se právě o léky s klinicky prověřenou účinností.
KALOBA perorální kapky, roztok s obsahem EPs® 7630 - patentovaného extraktu z Pelargonium sidoides a Sinupret obalené tablety jsou léky k vnitřnímu užití, nezapomeňte si důkladně přečíst příbalovou informaci.
Více informací na www.kaloba.cz a www.sinupret.cz
Více na KALOBA.CZ
Zdroj: sukl.cz/leciva
Nový komentář
Komentáře
Moc pěkně vysvětleno :-) . Myslím si, že celá řada lidí si tyto dvě věci plete a pak užívá špatné produkty, od kterých tak očekává výsledky, které se nedostaví. Na užívání doplňků stravy není nic špatné, ale člověk musí vědět, proč je chce užívat :-) Já se snažím jíst pestrou stravu, ale ta zelenina a ovoce z obchodu není ono. Moc nevěřím, že obsahují tolik vitamínů, kolik by měly.
Tak tomu říkám užitečný článek. Sama jsem v těch rozdílech mezi doplňky stravy a léky dlouho tápala. Já v současnosti několik doplňků stravy užívám. Hodně jsem si například oblíbila ty od Harmonela, viz https://imunity2go.harmonelo.shop/ Hlavně tedy z toho důvodu, že jejich složení je čistě přírodní, žádná zbytečná chemie. :-)