Těhotenství každá z nás snáší jinak, zatímco pro některé ženy je devět měsíců málo na to, aby si všechno náležitě užily, pro jiné by bylo vítaným stavem sedět jako třeba kachny necelý měsíc na vejcích a „porodu“ jen dojatě přihlížet. Ať je to tak či onak, těhotenství nám v životě mnoho věcí nezmění. Vzácnou zásilku malých rozměrů, která nám zaručí mnoho radostí, ale i starostí a pěkně nám zamíchá prioritami v každodenním rozvrhu, si přivezeme až z porodnice. Od této chvíle se už pár desítek let nebudeme starat jenom o sebe, ale musíme náležitě pečovat i o nového člena domácnosti. A co všechno počáteční péče obnáší?

 

Vše začíná v porodnici

V dobré porodnici vás i otce dítěte naučí novorozence koupat a přebalovat. Dostane se vám poučení, jak se starat o nezahojený pupečník, jak čistit nos a ouška. V neposlední řadě vám (snad) vysvětlí, jak kojit a předcházet případným problémům, které mohou kojení zkomplikovat. V případě, že jste se rozhodly, či byly okolnostmi donuceny pro umělou výživu, měl by vás přítomný pediatr nebo dětská sestra při propouštění domů poučit o základních hygienických zásadách přípravy mléka a péče o savičky a lahve.

Péče o pupeční pahýl

Po porodu bude mít vaše miminko na zbytku pupečníku pravděpodobně malou svorku, ta umožňuje jeho rychlé seschnutí a následné odstranění (asi po 48 hodinách po porodu). Pahýlek odstraňuje dětská lékařka a úkon je pro miminko nebolestivý – stříhá se zbytek pupečníku pod zaškrcením. V porodnici vám doporučí ještě několik dní čistit pupíček lihem, nejlépe po každém přebalení. Po propuštění z nemocnice konzultujte ukončení ošetření pupíku s pediatrem. Někdy se stává, že pupek začne hnisat či krvácet, v tomto případě hned informujte dětského lékaře. Ještě vetší komplikací může být zarudnutí nad pupíkem ve tvaru trojúhelníku, to signalizuje šíření infekce podél cév. Lékař provede miminku stěry a předepíše antibiotika (lokální nebo perorální).
 

Vyšetření kyčlí

První orientační vyšetření kyčlí provedou děťátku v porodnici. V současné době někteří odborníci nedoporučují preventivní „široké balení“, jak tomu bývalo dříve. Naopak dobrou prevencí je možnost volného pohybu končetin. To potvrzuje i velký výskyt problémů s kyčelními klouby u kojenců, kteří byli velmi pevně utahováni do zavinovaček (generace dnešních třicátníku a čtyřicátníků) a trávili takto zabaleni takřka celý den. Další odborné vyšetření čeká nového člena rodiny u ortopeda. Součástí vyšetření je ultrazvuk, který by měl být proveden v prvních 3 týdnech věku. Následují ještě dvě kontroly, a to v 6 týdnech a ve 3 měsících. V případě, že ortoped na základě vyšetření doporučí „široké balení“, víte, jak na to? Je to docela jednoduché! Složte dvě látkové pleny na třetiny, potom na polovinu, až vznikne látkový pruh široký 15-20 cm, ten složte do plenkových kalhotek přes klasickou papírovou plenu a je to.

Hygiena „stravovacích pomůcek“

Důsledná údržba stravovacích pomůcek je vzhledem k tomu, že se průjmy u malých kojenců považují za onemocnění, které může být v některých případech poměrně závažné, velmi důležitá. Lékaři doporučují sterilizovat pomůcky na krmení během prvních 12 měsíců života miminka. Maminky, které nekojí, by tedy měly k přípravě mléka používat pouze převařenou kojeneckou vodu. Nutné je vyvařovat lahve, savičky, dudlíky, lžičky, a to po dobu asi 20 minut. Další o něco jednoduší možností je užití tzv. sterilizátoru. Dále pozor na olizování dudlíků! Podělíte se tak se svým potomkem např. o bakterie, které mají za důsledek vznik zubního kazu!
 

Péče o zadeček a genitálie

Jelikož novorozenci a mladší kojenci umí výborně napodobit i ty nejlepší průtokové ohřívače (v průměru 6-8 jednorázových plen denně), je péče o tělesné partie obstarávající vylučování velmi důležitá. Výborným pomocníkem jsou v současné době nejrůznější druhy vlhčených ubrousků, což ocení zejména rodiče, kteří takříkajíc doma neposedí. Mnoho pediatrů však stále doporučuje opláchnout zadeček vodou a při větším znečistění použít jemné dětské mýdlo nebo syndet zvaný též „kyselé mýdlo“, které je ideální volbou především pro jedince se skonem k velmi suché nebo ekzematické pokožce. Při každém přebalení miminku nejen umyjeme či otřeme zadeček, ale zároveň ho i namažeme dostatečnou vrstvou ochranného krému. V Čechách má stále velkou tradici poněkud nevábně vonící „rybí“ mast. Nutno však podotknout, že oproti mnoha libě vonícím mazáním prakticky nezpůsobuje podráždění pokožky. Další alternativou jsou přípravky od zavedených firem s přírodní kosmetikou (např. Weleda, ATOK apod.), které k výrobě přípravků používají pouze čistě přírodní produkty a výrobky často nejsou parfémovány. Nevýhodou je u opravdu přírodních produktů vyšší pořizovací cena.

A jak pečovat o genitálie? Holčičkám stačí jemně vyčistit před koupáním zevní genitál olejem (např. z lékárny). Chlapečci bohužel často zažívají se svými vylučovacími partiemi v kojeneckém a batolecím  období mnoho problémů. Doporučení, kdy začít s přetahováním předkožky, se i u lékařů velmi různí, nejčastější rada je počkat až do batolecího věku.

Koupání a péče o pokožku

Naše maminky byly zvyklé svoje potomky koupat denně. V současné době však mnoho pediatrů a dermatologů považuje za dostačující koupání obden. Samozřejmostí však je očista „problémových partií“ -  tedy zadečku, genitálií a míst, kde dochází k největšímu zapocení. Postačí nám k tomu namočená žínka a popřípadě trochu mýdla. Pravdou však zůstává, že každodenní večerní očista je pro děti i rodiče příjemným rituálem. Voda ke koupeli by měla mít teplotu kolem 37 ºC, malému novorozenci bude pravděpodobně příjemnější koupel v malé těsnější vaničce či speciálním kyblíku. Při koupání ve velké vaně pomůže bázlivějším dětem, když je při večerní lázni přikryjete namočenou látkovou plenou a miminko mydlíte pod ní. Dobrou pomůckou do velké vany je i látkové lehátko.

Po každodenní očistě je vhodné děťátko namazat dětským krémem nebo olejem. Zatímco nejosvědčenějším mazáním na zadeček je rybí mast, tak na tělo vám v mnoha porodnicích doporučí používat obyčejnou „modrou“ Indulonu. Dobrou volbou jsou také speciální oleje, např. neparfemovaný slunečnicový z lékárny nebo různé přírodní oleje od výrobců tohoto druhu kosmetiky. U dětí se sklonem k velmi suché až ekzematické pokožce vám váš pediatr doporučí nejvhodnější přípravky. Osvědčené jsou např. Excipial, Linola, Balmadol, Menalind Derm apod.

 

Nos, uši, nehty

Nosík čistíme dle potřeby, praktické se pro tento účel jeví vatičky používané do uší. Při lehké rýmě lze nosánek vytírat Vincentkou nebo mateřským mlékem, stejný postup se u těch nejmenších doporučuje i při aplikaci nosních kapek. V lékárně též zakoupíte i velmi jednoduše fungující nosní odsávačku.

Uši rozhodně není nutné čistit denně. Čištění se provádí dle potřeby, a to jen velmi jemně, aby nedošlo k poranění zevního zvukovodu. I ušní maz má svoji ochrannou funkci.

Přestože se doporučuje nehty stříhat co nejpozději, mnoho maminek si z porodnice přiveze poškrábaného kojence s řádnými drápky. Nejlepší je provádět stříhání nehtů ve spánku, popř. u kojení s pomocí šikovného asistenta. Používáme pouze nůžky s kulatými špičkami, určené pro miminkovské nehty. Ze začátku nic nezkazíte, pokud nůžky namočíte v lihu nebo jiném desinfekčním přípravku, neboť při nesprávné manipulaci hrozí zanesení infekce.

 

Jak oblékat a kdy ven?

Velmi praktická rada, kterou naleznete v každé příručce je, aby děťátko mělo vždy o jednu vrstvu víc než dospělý. V zimě miminko dostatečně chrání i kočárek a zateplený fusak. Na noc i den jsou výborné měkké, teplé a praktické rychlozavinovačky (miminko se nezavinuje těsně). Pamatujte však na to, že novorozenci jsou termolabilní, tedy hůře si udržují svojí tělesnou teplotu a pomaleji se přizpůsobují teplotním změnám okolí. To platí nejen pro chladné dny, ale i pro velmi teplé, kdy je nutné předcházet přílišnému zapocení, to dráždí pokožku a v některých případech vede až k opruzeninám (nejen na zadečku). Do takových míst se pak lehce vetře např. kvasinková infekce. Jak tvrdil i známý pediatr Josef Švejcar: „Oblékání má sloužit i k otužování, a proto pocit mírného chladu a návyku na něj a na lehké oblečení jsou mnohem více na místě než stále teplo a přehřívání. Velmi často se rodiče domnívají, že jejich dítě trpí častou rýmou a kašlem, které se občas zesilují, protože nejsou dostatečně oblečené. Opak je pravdou.“

A kdy poprvé vyrazit s miminkem ven? V případě že není extrémní zima nebo horko, nic nebrání první vyjížďce druhý den po propuštění z porodnice. U drobných a nedonošených dětí odborníci radí počkat až do doby, než novorozenec dosáhne váhy 2500 g.

 

Zkušené matky-in, podělte se prosím s čerstvými i budoucími maminkami o nějaké zlepšováky a fígle, které vám usnadnily péči o miminko…

 

Zdroj:  Velká kniha o matce a dítěti, Elizabeth Fenwicková                

            Odborný časopis Levret -  Banality" v péči o novorozence, MUDr. Marcela Černá

            Péče o dítě, Josef Švejcar