Barvy nás mohou stimulovat, podněcovat, tlumit i uklidňovat. V podstatě lze od jejich působení očekávat cokoli, síla a kvalita tohoto účinku je u každého člověka jiná. Například umělecky založený člověk vnímá účinek barvy silněji a dokáže zaregistrovat daleko více odstínů.

Všeobecná pravidla

Syté odstíny barev v člověku zvyšují pocit napětí, tóny červených barev mohou vyvolávat silné vášně až agresivitu, zelená uklidňuje a modrá navozuje pocit něhy a důvěry. A to i tehdy, když si nic takového přímo neuvědomujete. „Lidé působení barev vnímají podprahově, tedy bez přesného udání důvodu. Člověk neumí říci, proč se v jednom prostředí cítí lépe než ve druhém, jen to pocitově vnímá,“ vysvětluje pro iDnes Karel Humhal.

Každá z barev odpovídá určité náladě a charakteru. To, po jaké barvě či odstínu sáhnete, o vás dokáže mnohé říci. Lidé otevření a přátelští mají rádi veselé jásavé barvy, naproti tomu lidé uzavření a samotářští často sahají po tmavších barvách. Jednodušší kombinace tmavších barev volí i starší lidé, protože s rostoucím věkem se u nás obliba barev mění. Výběr barev mluví i o aktuálním stavu psychiky a o momentálních psychických potřebách.

Jak poznat psychickou poruchu?

„Pro kresby duševně nemocných lidí je většinou typický barevný nesoulad, velké kontrasty a neobvyklé kombinace. Pokud někdo během života začne měnit své oblíbené barvy či kombinace, a nejde jen o projev módních trendů, může to znamenat začátek nějaké psychické poruchy. Lidé obvykle z ničeho nic barvy nemění. V psychologické praxi se ale stává, že zcela odlišné série barev zvolené v krátké době za sebou ukazují na nevyváženost psychiky,“ říká psycholog Karel Humhal.

Za co může láska?

„Lidé zamilovaní dávají přednost odstínům oranžovofialovým. Depresivní jedinci často volí černou, tmavě modrou nebo tmavě zelenou,“ dodává psycholog.

Děti milují žlutou a červenou

Dítě je trochu zamilované pořád, jeho štěstí ze života se projevuje tím, že jeho nejoblíbenějšími barvami bývají žlutá, oranžová a červená. Holčičky mají ještě k tomu rády růžovou a kluci zelenou. Přesto, že má člověk většinu života svou oblíbenou barvu a málokdy ji vymění za jinou, platí i to, že se vztah k odstínům a barvám mění s věkem. S postupujícími roky u člověka klesá barvocit, starší lidé proto mají raději tmavší a méně křiklavé barvy.

Jaké barvy milujete vy? Působí na vaši náladu? Změnila se vaše obliba s rostoucím věkem, nebo je stále stejná?

Reklama