Druhý díl našeho seriálu o životě s kočkou vám představí tyto svérázné tvory tak, jak je možná neznáte. Dozvíte se například, proč se říká, že má kočka devět životů... Seriál pro vás, milé čtenářky, připravujeme ve spolupráci s veterinářkou Hankou Žertovou.
I v druhém díle našeho nového seriálu o životě s kočkou se setkáte s veterinářkou Hankou žertovou. Tentokrát vám prozradí to, co jste o kočkách možná nevěděly, milé čtenářky...
Co o kočkách možná nevíte
- Zrak
Oči jsou pro kočku nejdůležitějším smyslovým orgánem. Jejich zornice má schopnost velmi rychle reagovat na změnu intenzity a množství světla a mění se z tenké svislé štěrbiny na velký kruh a naopak. V zadní vrstvě oka, cévnatce, jsou zvláštní buňky s obsahem guaninu. Ty tvoří lesklé políčko, kterému se říká tapetum lucidum. Je to vlastně miniaturní zrcadlo, které kromě toho, že kočce v šeru strašidelně blýská z očí, dokáže i tím nejmenším množstvím světla podráždit sítnici a vyvolat tak zrakový vjem. Jenom v absolutní tmě kočka nevidí nic stejně jako my. Kočka málo mrká a vydrží dlouho sledovat kořist upřeným pohledem. Její oči jsou v obličeji tak šikovně umístěny, že jí umožňují trojrozměrné prostorové vidění v rozsahu až 130o. Proto má kočka tak skvělý odhad vzdálenosti a její sebekrkolomnější skoky končí jistým dopadem.
- Čich
Čichem kočka ověřuje především kvalitu potravy - okamžitě pozná, kdy začnou žluknout tuky v mase, a nevezme si maso, které není docela čerstvé. Druhým důležitým předmětem zájmu kočičího nosu jsou pachové značky jiných koček. To může být moč, trus nebo sekrety pachových žlázek z obličeje, tlapek nebo okolí ocasu a genitálií. K rychlé detekci pachů používá kočka „zkratku“ - na horním patře za řezáky má nepatrný otvůrek, kterému se říká Jacobsonův orgán. Ten nasměruje vůni přímo k čichovému nervu. Kočka pak zvedne hlavu, trochu pootevře tlamičku a odhrne horní pysk, aby pach správně nasála. Samozřejmě velmi vzrušující, a to i pro kastráty a kočky-samice, je vůně říjící se kočky. Podobně kočkám voní také éterické oleje obsažené v šantě kočičí a kozlíku lékařském. Proto hračky a polštářky s obsahem těchto bylinek přivádějí kočky do extáze - otírají a válejí se po nich, předou a nemohou se vůně nabažit.
- Hmat
Hmatové chlupy pomáhají kočkám orientovat se v prostoru. Na tvářích mají 24 hmatových vousů, další hmatové chlupy jsou nad obočím, na bradě a vzadu nad tlapkami předních nohou. Jsou to silné chlupy, jejichž kořínky jsou usazeny velmi hluboko v kůži - až tam, kde jsou nervová zakončení. Pak stačí, aby myška nebo pták způsobili svým pohybem jemné proudění vzduchu, a kočka je hned zaregistruje díky citlivosti hmatových chlupů. Hmatové vousy používá také jako měřítko. Jsou široké jako její tělo, takže když chce kočka vědět, zda se protáhne nějakým otvorem, nejprve několikrát strčí hlavu dovnitř a zase ven.
Hmatové vjemy získávají kočky i prostřednictvím tlapek, proto se při vzájemném seznamování „poplácávají“ a než se uvelebí na našem klíně, chvilku přešlapují.
Kočky milují teplo a vyhledávají ho. Snesou mnohem vyšší teplotu než my. Zatímco nás začne pálit teplota kolem 44 oC, kočky se odtáhnou až při 52 oC.
- Sluch
Kočičí sluch má rozsah až deseti oktáv a rozliší dva tóny, jejichž výška se liší o pouhou desetinu tónu. Kočky mnohem lépe než psi vnímají ultrazvuky, slyší tedy i nepatrné zapištění myšky. Proto také rychleji reagují na vysoké ženské a dětské hlasy, než na hluboké mužské. Ovšem každý výrazný zvuk je kočce nepříjemný. Často překotně utíká z místnosti, kde hučí vysavač, fén nebo kuchyňský robot, nebo kde pláče miminko či skotačí děti. Některé kočky jsou však od narození zcela hluché, přičemž hluchota bývá často vázána na bílou barvu. Vnitřní ucho má ohromný význam pro správnou rovnováhu.
- Rovnováha
Kočky dokážou chodit po úzkých římsách v obrovské výšce, aniž by trpěly závratí, umí si perfektně „vypočítat“ délku skoku a při nenadálém pádu vždy okamžitě srovnají tělo do takové polohy, aby po dopadu utrpěly co nejmenší újmu. Jak to dělají? Speciální receptory v jejich vnitřním uchu neustále monitorují a trojrozměrně vyhodnocují polohu hlavy v prostoru a jakýkoli pohyb. Mozek s mozečkem pak signály zpracovávají a korigují pohyby kočky tak, aby celé tělo bylo stále v rovnováze. Pokud se kočka na tyto mechanismy nemůže plně spolehnout, neriskuje a je až přehnaně opatrná. Když například uteče před psem na strom či na sloup a nedokáže přesně odhadnout výšku, zoufale volá o pomoc, nebo velmi neochotně a pomalu sestupuje pozpátku dolů.
- Předení
Jde o tichý vrčivý zvuk způsobený vibracemi slizničních řas nacházejících se v hrtanu pod hlasivkami. Zatímco velké šelmy dokážou příst jen při výdechu, domácí kočky předou při nádechu i výdechu a toto umění rozvíjejí od prvních dnů po narození. Lidé se dlouho domnívali, že předení je známkou dobré pohody - kočky totiž rády předou na klíně při hlazení a svou pohodu a klid tím předávají i svým opatrovníkům. Jenže kočky zvlášť vydatně předou i v situacích, kdy se rozhodně dvakrát dobře necítí, například při porodu, po vážném poranění nebo při těžké nemoci. To by znamenalo, že kočka si zřejmě předením dokáže ulevit od bolesti nebo jiného trápení. Vědci měřili frekvenci vibrací při kočičím předení a došli hodnotě 27-44 hertzů. Přitom je známo, že jemné vibrace o podobné frekvenci uvolňují svalové napětí a výrazně urychlují hojení ran a zlomenin. A každý veterinář vám potvrdí, že rány a zlomeniny se kočkám hojí o poznání rychleji než psům. Že by tedy šlo o jedno z tajemství kočičích „devíti životů“?
Kočky jsou prostě dokonalí tvorové...
MVDr. Hana Žertová
www.hanazertova.cz
Na další díl se můžete těšit zase v pondělí 5. prosince 2011.
Čtěte také...
První díl kočičího seriálu...
Nový komentář
Komentáře
Kočky jsou také velikými přenášeči toxoplazmozy. To je rizikové pro nás lidi a málo lidí o tom ví. Proto je dobré se pravidelně odčervovat.
Také mám doma kočičku, teď je jí necelý půlrok. Před necelým půlrokem jsme ji našli s přítelem opuštěnou a vyděšenou venku a byla navíc zrovna dost zima, tak se nám ji zželelo a vzali jsme si ji domů. Je to opravdu zlatičko i když ji občas dost v uvozovkách hrabe ( v dobrém smyslu slova ). :) Je to mazlíček :)
zzuzzka30 — #38 krásná fotka
Hezká kočka
hezká fotka
Kočky moc nemusím, mám raději psy.
Máme doma 3 letou kočičku trikolorku. Je to nalezenec, někdo ji vyhodil u sadové osady a tak si nás našla. Je to náš miláček. Nikdy jsem tomu nevěřila, ale kočičky jsou zlaté, nenáročné a dovedou se odvděčit za péči.
Či,či,či,či,čičiči, ty potvory kočičí. Ale miluji je.
Kočičky nemusím sestra jich má 9 .
marienka-m1 — #32 vsak to je otevrenbe auditko, tam muze kazdy
DanaD — #31 hmmm, dokonce i výstavy,děkuji
marienka-m1 — #30 jasne, koukni se tady na auditko Pratele kocici packy - jsme tam sami milovnici kocek.. na nastence tam mame takove ruzne odkazy a kromejineho jsou tam i osvedcene internetove obchody
DanaD — #29 to je pravda, kupujem přes net skoro vše, tak proč ne i potravu pro kočky a psíka

a máte nějaké osvědčené stránky???
marienka-m1 — #28 a proc nakupujes v obchode, proc si to neobjednas pre internet, muzes koupit lepsi granule a za vyhodnejsi cenu
DanaD — #26 jsou to potvory, nevim jak to dělaj, ale když nejsou v obchodě lepší granule a kapsičky, člověk je nucen koupit jim něco levnějšího, obyčejnějšího a ty můry to poznaj. A jakmile se nechá někde něco na sporáku nebo kdekoli jinde, sežerou to. Jedna miluje brambůrky a ta druhá olivy, jednou je objevila po oslavě v obýváku a vypila z nich i tu slanou vodu

bonda — #8 moje rec
marienka-m1 — #25
a kdo si je rozmlsal... hi hi.. anejsou mlsne, jsou pragnaticke - vedi ze se dockaji lepsiho, tak si proste pockaji.. taky bys nejedla sekacku kdyz si muzes pockat na biftek
jediné co mají společného je, že jsou strašně mlsné
máme několik koček, každá je jiná....