Baví vás cestování po krásách naší země? Viděli jste už téměř vše, nebo naopak ještě skoro nic? Tak i tak máme pro vás tři tipy na novinky, které letos nabízejí naše tradičně krásné zámky – Kunštát, Lednice a Lysice. Užijte si s námi turistickou sezonu 2016.

Kunštát

O zámku Kunštát jsem slýchávala hodně v dětství, protože tam babička jezdila jako malá na prázdniny a mě, když mě hlídala, vyprávěla historky, které tam zažila. Já sama jsem se bohužel na něj podívala až teprve před nedávnem. O to větší láskou pro mě je. A moc ráda bych se tam podívala i letos. Na zámku Kunštát to totiž poslední roky skutečně žije.

Kunštát, foto: www.vyletiky.cz

Kastelán zámku Kunštát k tomu říká: „Mezi novinky v letošním roce patří nově instalovaná zámecká zbrojnice na hlavní prohlídkové trase, rozšířená expozice „V erbu tří pruhů - páni z Kunštátu a jejich hrad“ a výukový program pro žáky 1. a 2. stupně základních škol „Život na středověkém hradě“. V průběhu července a srpna se návštěvníci mohou těšit na ojedinělý hudební cyklus „Malý noční Mozart“, který představí tvorbu tohoto hudebního genia v netradičních zámeckých prostorách, a to v zámecké konírně a zámecké střelnici. To vše stojí za vaši letošní návštěvu, všichni jste srdečně zváni.“

K tématu z archivu Žena-in.cz:

Lednice

Na zámku Lednice je přibližně 250 místností, z nichž je 100 zpřístupněno veřejnosti v rámci čtyř okruhů. Jejich celková délka se blíží půl kilometru. Můžete zde napočítat asi 600 oken, k tomu 10 teras a dvě velké věže. Knížecí rod Lichtenštejnů lednický zámek obýval od poloviny 13. století a v jeho čele se za 700 let panování vystřídalo zhruba 35 panovníků. Lednici Lichtenštejni opustili v roce 1943, naposledy zástupci rodu zámek navštívili 2014,“ představuje v rychlosti několika větami slavnou historii unikátní památky kastelánka Ivana Holásková.

Lednice, foto: www.vyletiky.cz

Kromě stálých prohlídek a krásné zahrady nabízí zámek letos řadu kulturních akcí, například Muzikály v Lednici, Dětský den se Sněhurkou, oblíbené Noční prohlídky na zámku Lednice , kde jde spíš o zábavu než historii, nebo koncert v kapli zámku Lednice.

K tématu z archivu Žena-in.cz:

Lysice

Dne 12. března uplynulo 100 let od úmrtí slavné rakouské spisovatelky Marie von Ebner-Eschenbach, která pocházela z Moravy a rozená byla hraběnka Dubská,“ upozorňuje na zajímavou výstavu, která bude otevřena 4. června 2016 kastelánka zámku Lysice Martina Rudolfová.

Lysice, foto: www.vyletiky.cz

Marie von Ebner-Eschenbach byla moderní ženou a skvělou spisovatelkou, sběratelkou, ale i autorkou divadelních her. Byla autorkou řady publikací, populární a dodnes platné jsou její aforismy. Byla první ženou, které udělila univerzita ve Vídni čestný doktorát, a vedle jiných poct byla v roce 1911 nominována na Nobelovu cenu za literaturu.

V expozici Marie von Ebner-Eschenbach - Žena tří století bude vystavena souprava jejích psacích per, hodinářská skripta, portréty a fotografie spisovatelky. Samostatnou kapitolu díla Marie Ebner Eschenbach tvoří memoárové práce, které svědčí o autorčině úzkém vztahu k rodné Moravě.

K tématu z archivu Žena-in.cz:

Doporučení: Aktuálnost všech programů si, prosím, vždy ověřte těsně před akcí na oficiálních stránkách památek, které zde také uvádíme.

Všechny tři zámky navíc leží v nádherné krajině, kde je stále co objevovat. Přejeme pěkné výletování...

Přečtěte si také:

Reklama