Krásné jarní počasí by bylo škoda nevyužít k nějakému pěknému výletu. Pokud se vám nechce zrovna zdolávat turistické trasy, rozhodně se vyplatí poznávat krásné památky naší země a příjemným způsobem nahlédnout také do zajímavé historie...

Přinášíme vám aktuální pozvánky na tři naše hrady, které rozhodně stojí za návštěvu. Každý má v letošním roce pro své návštěvníky něco nového, ať už se jedná o nové okruhy nebo doprovodný program, který si užijí nejen vaše děti.

  • Doporučení: Aktuálnost programu si, prosím, vždy ověřte těsně před akcí na oficiálních stránkách památek, které zde také uvádíme. Tak ať se vám líbí a na viděnou na některém z těchto krásných míst.

Švihov

Vodní hrad Švihov je tradičním oblíbeným turistickým cílem. V roce 2016 má pro své návštěvníky několik skvělých novinek.

Švihov

U příležitosti Noci kostelů bude přímo na nádvoří hradu odlit nový zvon do věžičky hradní kaple o hmotnosti cca 30 kg. Nový zvon pak bude představen veřejnosti 14. srpna, kdy mu bude i požehnáno. Po bohoslužbě, která bude sloužena v Tanečním sálu hradu, poprvé uslyšíme jeho hlas,“ říká kastelán hradu Švihov Lukáš Bojčuk.

Další atraktivní novinkou je zpřístupnění věže. „V průběhu léta plánujeme po dvouleté rekonstrukci zpřístupnění věže. Švihovský hrad tak dostane třetí prohlídkovou trasu pro návštěvníky, která bude ukazovat vzácně dochované stavební prvky, ale umožní také žádanou vyhlídku z nejvyššího patra věže. Doufejme, že rozhled do údolí řeky Úhlavy přiláká nejen turisty a návštěvníky z dálek, ale i místní obyvatele,“ raduje se kastelán a dodává, že třetí novinkou bude zpřístupnění hradu pomocí virtuální prohlídky vnitřních prostor hradu. Tento druh prohlídky dovede přiblížit vnitřní prostory lidem, kteří nemohou z jakéhokoli důvodu hrad přímo projít.

Samozřejmě je připravena i řada kulturních akcí, např. Švihovské hudební léto, cyklistický závod Okolo vodního hradu, dobývání hradu Švihov - šermířské vystoupení s doprovodným programem a tržnicí, Festival České hrady, a výstav - historický vývoj palných zbraní, atd.

Přečtěte si také k tématu Švihov:

Kašperk

Úchvatný hrad uprostřed lesů, kde se natáčela mimo jiné oblíbená vánoční pohádka Jiřího Stracha Anděl páně, si dokáže své návštěvníky rovněž udržet. V roce, kdy slavíme 700. výročí narození největšího z českých panovníků, Karla IV., nabízí krásné akce pro celou rodinu.

O víkendu 7. - 8. května se bude slavit ve velkém stylu. Oba dva dny bude probíhat středověká slavnost, jež připomene dobu panování právě Karla IV. K vidění budou krásné tanečnice, středověká hudba, žonglérská a akrobatická vystoupení, rýžování zlata nebo například hradní vojenská posádka v plné zbroji či výcvik bojových koní.

Jedním víkendem však nabídka zdaleka nekončí. Zajímavé akce probíhají i další víkend v květnu, dále pak v červnu a červenci. Chystají se např. Oživené historie a Víkend plný buchet.

V plánu jsou opět Noční prohlídky, divadelní představení spolku Kašperk, Prohlídky s kastelánem nebo ochotnické ztvárnění nejstarších českých dramat v podání hradního ochotnického spolku Pachmajr.

Kašperk, foto: 2media.cz s.r.o.

Bítov

Kouzelný hrad v blízkosti Vranovské přehrady láká malé i velké návštěvníky. A je se tam skutečně na co dívat!

Bítov

Pro návštěvníky jsme letos přichystali změnu v zařízení interiérů, doplnili jsme jídelnu o porcelánovou jídelní soupravu firmy Haas a Czjzek, kterou vlastnila rodina barona Haase. Dále jsme nově zařídili obě ložnice hrabat Daunových, podařilo se nám pro ně prozatím vypůjčit novogotický nábytek,“ nadšeně vypráví kastelán hradu Bc. Jan Binder. A pokračuje: „Na restaurování letos chystáme novogotický šestiboký stůl pro instalaci v sala terreně, dále pokračuje restaurování zvířecích vycpanin ve druhém patře paláce a chystáme se na kolekci 9 ks jezdeckých sedel z islámské oblasti. Zde zatím sháníme finanční prostředky. Částka potřebná na celou kolekci dosahuje 900.000,- Kč, takže hledáme i případné sponzory,“ prozrazuje sympatický kastelán, jenž dodává, že započala také velká oprava hradních střech a návštěvníci tak mohou vidět, jak taková oprava probíhá a jak jsou vynakládány prostředky získané ze vstupného.

Z kulturních akcí pak zve na výstavy, které letos budou tři. „Od 1. 5. do 31. 7. budeme vystavovat obrazy malířky Marty Valáškové, pro děti otevíráme od 1. 5. do 30. 9. výstavu domácích loutkových divadel Za Kašpárkem na hrad Bítov a od 1. 8. do 30. 9. výstavu kovaných plastik uměleckého kováře Davida Habermana Pěšáci umění. Rád bych pozval také na naše noční prohlídky s divadelní společností Exulis a na již 24. hradní pouť 13. a 14. 8. s bohatým programem pro děti i dospělé,“ uzavírá pozvánku Jan Binder.

Přečtěte si také k tématu Bítov:

Reklama