Léto se svými slunnými a teplými dny, kdy jsme nejčastěji hledaly něco k osvěžení, je pomalu za námi a blíží se čas plískanic, ranních mrazíků a vlezlých mlh, kdy nám přijde vhod šálek voňavého čaje. Avšak nejen příjemné teplo rozlévající se do každého póru našeho těla s každým douškem lahodného moku nám může nabídnout čaj.

Krásná s čajem

 - Probděly jste noc, přetáhly jste to s oslavou nebo jste prostě upustily stavidla slzných kanálků a vaše oči vypadají jako po útoku divokých včel? Přiložte na opuchlá víčka vychladlé sáčky černého čaje a nechte působit 3–5 minut.

 - Bojíte se stárnutí a vkládáte nemalé investice do drahých krémů proti vráskám? Omývejte obličej vlažným čajem, zpomalíte tak účinky stárnutí.

- Hubnete? Zapomeňte na limonády i sladké minerálky a vrhněte se na konvici s čajem. Neslazený čaj totiž neobsahuje skoro žádné kalorie.

- Spálilo se vaše neposedné dítko? Přiložte na postižené místo vylouhovaný a vychladlý sáček černého čaje.

Čaj v domácnosti

- Neničte si nehty i francouzskou manikúru drhnutím připálených hrnců. Zalijte připáleninu černým čajem, přidejte lžíci soli a pět minut nechte vařit.

- Použité nálevové sáčky nemusí končit v koši bez užitku. Vysypejte z nich čaj do květináčů a dopřejte svým rostlinám skvělé hnojivo.

- Namísto drahých leštěnek použijte na svůj lakovaný nábytek silný odvar z černého čaje.

Zdravá s čajem

- Určitě víte, že čaj je zdrojem cenných látek, které mají pozitivní účinek na oběhový systém, ledviny a organismus vůbec

- Čaj také obsahuje fluorid, který posiluje zubní sklovinu, zabraňuje tvorbě zubního kamene a paradentózy, navíc posiluje i kosti.

- Čaj povzbuzuje vylučování žaludečních šťáv, a tím napomáhá trávení a celkově reguluje metabolismus.

- Čaj obsahuje také kofein, který zahání únavu a zvyšuje schopnost soustředění, přičemž ho obsahuje mnohem méně než káva. Předávkování hrozí až po opravdu extrémním množství vypitého čaje, avšak dosud není v lékařství znám případ smrti na předávkování čajem.

- Čaj obsahuje vitamin C, E a beta-karoten

- Zelený a černý čaj snižují riziko rakoviny plic, zažívacího traktu, zvláště jícnu a rakoviny kůže.

Věděly jste, že

- Singapurští studenti přišli na použití čaje při silném zápachu bot? Stačí nakapat několik kapek zeleného čaje na vložky z bot a odporný odér je pryč.

- Čaj s názvem PU-ERH je nazýván zabíječem tuků, protože odbourává přebytečný tuk a jeho pravidelné pití reguluje metabolismus?

- Existuje i čaj konopný. Je vyráběn z konopných listů, listí maliníku a meduňky. Avšak na našem trhu zatím není k dostání.  

   
Reklama