Odjezd na dovolenou je spojen s nepříjemnou činností a tou je balení. Nezbytnou součástí vašeho zavazadla by měla být lékárnička. Tímto článkem se vám pokusíme dát návod na to, co by v lékárničce nemělo chybět.

Základem každé lékárničky by měl být teploměr a léky na teplotu a bolest. Důležitou součástí jsou i obvazy, náplasti a dezinfekce.

I když nejste alergici, je vhodné mít v lékárničce přichystaný nějaký léčivý přípravek určený k potlačení alergické reakce (např. Xyzal, Zyrtec, Zodac aj.). Nikdy nevíte co u vás nebo u členů Vaší rodiny alergii vyvolá. V souvislosti s alergií je vhodné do lékárničky přidat Fenistil gel, který je určen k zmírnění svědění např. po štípnutí hmyzem. Lze ho také použít u povrchových popálenin a spálenin od slunce. Výhodou je, že tento gel má lokálně anestetický účinek a může být používán i u dětí od 6 měsíců věku.

lékárnička

Důležitou součástí lékárničky jsou přípravky určené k řešení průjmových problémů. Mezi tyto přípravky patří Smecta nebo černé uhlí. Pro případ infekčního průjmu je vhodné mít v lékárničce přichystaný Endiaron. Endiaron je určen pro dospělé, dospívající a děti s tělesnou hmotností nad 40 kg. Jedno upozornění pro léčbu tímto přípravkem – léčba Endiaronem by neměla přesáhnout délku 3 dnů. V lékárničce je vhodné mít přichystaná probiotika (např. ActiLac, Biopron aj.), která oceníte nejen při průjmových potížích, ale také při problémech se zažíváním nebo při nevolnosti. V případě potíží gastrointestinálního traktu vč. pálení žáhy, je vhodné mít s sebou nějaký přípravek s obsahem omeprazolu (např. Omeprazol Farmax, Helicid aj.). Pokud míváte potíže se zažíváním, oceníte, když v lékárničce najdete např. doplněk stravy s trávicími enzymy, Aspenzym. V lékárničce by také neměly chybět glycerinové čípky pro případ problémů se zácpou.

V případě nějakého nachlazení je dobré mít v lékárničce např. Preventan Quattro, který je účinným pomocníkem i při bolesti v krku. Jedná se o cucavé tablety obsahující kombinaci látek mající antibakteriální, antivirový, protizánětlivý a slizniční imunitu posilující účinek. Nosní sprej pro uvolnění ucpaného nosu (napr. Nasivin, Olynth aj.) a vitamin C s postupným uvolňováním by také pro případ nějaké virózy neměl chybět.

Na cestách vás také může přepadnout infekce močových cest. Pro akutní řešení takovýchto problémů je výborný např. UroMax Rapid. Jedná se o tablety určeny ke krátkodobému užívání pro dospělé obsahující kombinaci 3 látek a to brusinkového extraktu, D-manózy a medvědice lékařské.

Pokud někdo z vás trpí cestovní nevolností je vhodné do lékárničky přibalit Kinderyl.

Vždy je třeba mít na paměti, že jednotlivé přípravky se liší vhodností používání a dávkováním u dětí, proto je dobré se o vhodnosti jednotlivých přípravků poradit s odborníkem, nejlépe lékárníkem.

Závěrem lze jen připomenout, vždy si před odjezdem zkontrolujte použitelnost léčiv a doplňků stravy, které již nějakou dobu máte ve své lékárničce připraveny, zajistěte jejich správné uchovávání a pamatujte, že prošlé léky a doplňky stravy nepatří do koše, ale zpět do lékárny. Ta zajistí jejich ekologické a šetrné zlikvidování.