Foto: Shutterstock
Brambory
Zbyly vám brambory od oběda a napadlo vás je zamrazit? Tak to určitě nedělejte. Stejně tak do mrazáku nepatří brambory syrové. Jelikož mají vysoký obsah vody, mražením ztratí barvu, texturu i chuť. Zkrátka se promění v nehezkou kaši, na které si určitě nepochutnáte.
Vejce
Stejně tak zapomeňte na zamrazení vejcí v jakémkoli stavu. Ta čerstvá vám popraskají a zanechají vám v šuplíku mrazáku pěknou neplechu. Ty uvařená změní svou texturu a budou nepoživatelné. Pokud máte přeci jen vajec přebytek, existuje jedna možnost, jak je v nouzi v mrazáku uchovat. Oddělte žloutky od bílků a uložte je odděleně v nádobách vhodných do mrazničky.
Některé ovoce a zelenina
Spousta hlavně sezónního ovoce je k mražení ideální. Kdykoli si pro něj můžeme sáhnout a použít na lahodný koláč, ovocné knedlíky nebo zdravé smoothie. Většina plodů nízké teploty zvládne bez problémů, například lesní plody, banány, ananas nebo mango. Pozor si ale dejte na ovoce a zeleninu s vysokým obsahem vody. Tedy rajčata, okurky, melouny jablka nebo citrusy. Vytvoří se na nich ledové krystaly a když je následně rozmrazíte budou měkké a většinou i bez chuti.
Omáčky
Přebytek uvařené svíčkové nebo rajské klidně do mrazáku dejte, ale co tam určitě nepatří jsou nejrůznější dochucovací omáčky jako barbecue, hořčice nebo majonéza. Obsahují totiž zahušťovadla, která tak nízké teploty rády nemají a opět se výrazně změní struktura i chuť. A tak věřte, že by po rozmrazení skončily v koši.
Mléko a smetana
Také mléčné výrobky nejsou k zmražení vůbec vhodné. Na mléko, jogurty či smetanu určitě zapomeňte. Tuková vrstva se totiž v nich oddělí a vznikne nepoživatelné cosi plné hrudek a cucků. Měkké sýry budou zas ošklivě vodnaté a zhořknou. Jediná výjimka jsou případně tvrdé sýry, které by měly zmrazení vydržet. Ideálně pokud je předtím nastrouháte.
Foto: Shutterstock
Další důležité rady:
- Nikdy do lednice nedávejte teplé jídlo. Hrozí jinak, že se v něm budou množit bakterie.
- Jednou rozmražené jídlo nebo maso už znovu nezamrazujte. I v tomto případě po rozmrazení dojde k množení bakterií a může vám to přinést nepěkné střevní problémy.
- Vše ukládejte do speciálních sáčků či obalů určených do mrazáku. Jedině tak udržíte potraviny v pořádku a bez ztráty výživných látek. Vše si také označte datem vložení (ideální je lihový fix) a uchovejte je v mrazáku maximálně rok.
Zdroje: kupi.cz, recepty.cz
Čtěte také:
- Těmhle potravinám vezme lednička chuť! Které v ní máte i vy?
- Jak správně uchovávat potraviny: Sýr nenechávejte v obalu a pozor si dejte také na mleté maso
Nový komentář
Komentáře
Brambory ne, ale mražené bramborové hranolky se běžně prodávají. Smetana ne, ale smetanová zmrzlina jo, dtto jogurty. Sýry nevím, to by snad ani nikoho nenapadlo, sýr přece vydrží dost dlouho jen tak, ale vím, že si lidi dávají do mrazáku máslo. Což nechápu, to musí potom ztratit své lepší vlastnosti. Mražená rajčata taky existují, a jablka též. Vejce se nemrazí, ta se nakládají, to každej ví. Melouny a okurky, to jo, tam bych souhlasila, že budou akorát na vyhození. Obecně se dá říct, že každá potravina je lepší čerstvá, než z mrazáku vytažená. Jenže holt jsme si na to zvykli, že ty mrazáky máme. Většina světa je ovšem nemá, a taky žijou.
Syrové brambory jsou po projití mrazem sladké. Ale např. uvařené bramborové knedlíky mrazím běžně.