Milá redakce,

ráda bych se všem členkám velké rodiny ŽENA-IN svěřila s tím, že jste na mě dnes udělaly velký nátlak. A to napsat za necelých 10 minut o mém vztahů k hudbě. Vím, že to může vypadat jako drzost, ale pokusím se za ten nepatrný čas (možná i s nějakými překlepy) napsat úvahu nad tím, čím pro mě hudba byla, je a třeba i bude.

Můj nejvýznamnější příspěvek k hudbě bylo členství v dětském pěveckém sboru. Bylo to deset let mého života, které jsem trávila s notami, s více či méně milými lidmi a i výlety nejenom po republice, ale i po zahraničí. Pěvecký sbor mi otevřel cestu jak k hudbě moderní, tak k hudbě klasické - stejně tak jako k hudbě českých autorů, tak zahraničních. Takže jsem vlastně díky hudbě studovala i mnoho dalších věci - třeba zeměpis a angličtinu či latinu. Těch deset let bylo moc pěkných - se sborem jsem se rozloučila po maturitě, kdy jsem se přesunula do krajského města na univerzitu. Zde jsem už nenašla odvahu přihlásit se do sboru, což může být chyba, ale to už je život.

Nicméně - sborem pro mě hudba svoji cenu neztratila. Zpívám dodnes - ať dětem nebo při bohoslužbě na mši. Připadá mi, že zpěvem můžete dávat druhým najevo svoji lásku, můžete oslavovat velké činy a skutky. Takže bez hudby ani krok!

V poslední době se mi navíc čím dál tím častěji stává, že vstávám s písní v ústech a pokračuje to i po cestě do práce... To je pak začátek pracovní doby - jiní mohou jen závidět.

Co se týče poslechu hudby - preferuji folk a country, poslouchám moderní písně z české i zahraniční tvorby. Za tímto účelem mi nejlépe slouží rádio. Nejčastěji poslouchám rádia regionální nebo jedno, které je zcela nekomerční - a to Rádio Proglas. Je to rádio plné skvělých lidí, kteří mi mnoho dali (měla jsem možnost se s nimi několikrát setkat).

Hudbu však poslouchám i z CD - a případná návštěva mého pokoje by Vás přesvědčila o tom, že CD s hudbou vypaluji velice sporadicky. Většina mých CD jsou originály - a jde především o hudbu folk a country (Kabelková, Radůza) či Buty nebo muzikál Hair.

Předpokládám, že tímto jsem Vám nechala významně nahlédnout do hudby, která je součástí mého života. Snad jsem si jen zapomněla položit otázku, zdali s hudbou i usínám. Ano, zvládnu s hudbou i usnout (nesmí to být ale hardrock), a jestli mám nějaký sen, tak usínat (ne však sama) při nějaké něžně hudbě - a vy se teď přiznejte, kdo ne :-) (chápu maminky na rodičovské dovolené, které mají rády ticho, ale co vy - ostatní).

Krásný den naladěný na správnou notu přeje bokul

P. S.: Omlouvám se, že píšu bez diakritiky, ale už tak jsem nestihla Richardův limit, tak lépe bez čárek než příspěvek bez řádek :-)


Jak vidět, Richard diakritiku doplní. Jsem jako blesk, tak abychom to všechno stihli. Proglas? Inu proč ne, pracuje tam můj spolužák ze ZŠ. Tedy je asi o 6 let starší než já, ale chodili jsme spolu do hudebky.:) Body už taky putují.

Reklama