Kuře na jídelníčku vedeSvíčková. Vepřo-knedlo-zelo. Smažený kapr. Roštěnka. Ano, čas od času. Ale nejčastěji se na jídelníčku průměrného Čecha objevuje drůbež. Kuře, krůta, ale i tučnější kačena…

Na světě existuje nespočet receptů na přípravu drůbežího masa. Co člověk – to jiná chuť, jiná oblíbená receptura. Drůbež se těší stále větší oblibě strávníků, dietologové jásají.

Minerály, vitaminy, žádný tuk: Drůbež je jistota!

Stačí se podívat na jídelní lístky restaurací, barů, pizzerií i do domácích kuchařek a zjistíme, že soupis receptů by ve finále vydal možná na ještě silnější a objemnější knížku, než je telefonní seznam. Drůbeží maso je stále oblíbenější a jeho konzumace se rapidně zvyšuje. Podíl tuku je zanedbatelný. Dietologové si mnou ruce.

Proč tomu tak je?

Potravinová pyramidaDrůbež je zdrojem tak zvaných plnohodnotných bílkovin, vitaminů, nenasycených mastných kyselin a minerálních látek.

Když se podíváme na známou výživovou pyramidu, je v jejím pomyslném třetím patře ve společnosti s rybami, vejci, luštěninami, ořechy, mlékem a mléčnými výrobky.

Vitaminy, bílkoviny, minerály

Bílé drůbeží maso bez kůže není příliš tučné a neobsahuje tolik cholesterolu, naopak je bohaté na plnohodnotné bílkoviny. Z minerálních látek obsahuje drůbeží maso draslík, ten snižuje krevní tlak, fosfor, ten je důležitý k ukládání vápníku, zinek, pomáhá hojení ran.

Dále má drůbeží maso v porovnání třeba s vepřovým více vitaminů skupiny B, které podporují metabolismus a povzbuzují růst a kvalitu pokožky, a můžeme pokračovat vitaminem E, který je důležitý k ochraně buněk před působením škodlivin.

Zásady a skrytá nebezpečí

Při přípravě drůbežího masa je nezbytné, aby bylo důkladně uvařeno, upečeno, ugrilováno. Při grilování drůbežího masa je přímo nutné dbát na to, aby bylo dostatečně propečené, a tím se zabránilo případným alimentárním nákazám.

Drůbež nakupujeme výhradně v solidních obchodech se spolehlivým chladicím boxem a tam, kde máte jistotu, že dostaneme zaručeně čerstvé zboží. Stejně tak musí jednat nákupčí v restauracích, vybírat hluboko zmrazená nebo čerstvá kuřata a důkladně kontrolovat datum spotřeby.

Určitě se nevyplatí kupovat lacinou drůbež prodávanou na tržištích. Nejen že tam hygienické podmínky bývají žalostné, ale ještě je možné narazit na kuřata několikrát rozmražená a opět zmražená, anebo narazit na kuře vykrmené penicilinem.

Smažené kuře

Co s mraženým?

Mražené kuře se před přípravou rozmrazuje v míse přímo v chladničce nebo na zvláštním místě, nikoli na kuchyňském stole mezi ostatními potravinami. Vařit se má při vnitřní teplotě alespoň 80 °C. Ať už si dáte na vaření jakkoliv záležet, rukou, jíž jste se dotýkali syrového masa a drůbeže, se nedotýkejte žádné potraviny, kterou nebudete tepelně zpracovávat. I tak by se bakterie mohly rozšířit.

Drůbeží maso nikdy nejezte, má-li růžovou barvu nebo je-li krvavé. Je tu jednoduchá pomůcka – jestliže zabodnete vidličku do stehna, musí vytékat čirá nekrvavá šťáva.

Čím drůbež zapít?

V každé dobré restauraci je dobrý sommeliér, a tak vám k pokrmům z drůbeže nabídne ta správná vína, která dokreslí váš gastronomický zážitek. Ke světlým masům, jako je právě drůbež, ale také ryby, telecí maso, světlé omáčky a čerstvé světlé sýry, se podávají bílá vína.

Ke drůbežímu nářezu se hodí víno výraznější, bílé – Neuburské nebo Sylvánské zelené, kuřecí či krůtí maso doplní vhodně plnější bílá vína, mírně aromatická, jako je třeba Müller-Thurgau. Ke krocanovi, jehož maso může být jak bílé, tak tmavé, můžeme podávat i víno červené, a to například jakostní Rulandské modré.

Také upřednostňujete drůbež? Jak často si ji dopřáváte a co jíte nejraději?