Na světě existuje nespočet receptů na přípravu drůbežího masa. Co člověk – to jiná chuť, jiná oblíbená receptura. Drůbež se těší stále větší oblibě strávníků, dietologové jásají.
Minerály, vitaminy, žádný tuk: Drůbež je jistota!
Stačí se podívat na jídelní lístky restaurací, barů, pizzerií i do domácích kuchařek a zjistíme, že soupis receptů by ve finále vydal možná na ještě silnější a objemnější knížku, než je telefonní seznam. Drůbeží maso je stále oblíbenější a jeho konzumace se rapidně zvyšuje. Podíl tuku je zanedbatelný. Dietologové si mnou ruce.
Proč tomu tak je?
Když se podíváme na známou výživovou pyramidu, je v jejím pomyslném třetím patře ve společnosti s rybami, vejci, luštěninami, ořechy, mlékem a mléčnými výrobky.
Vitaminy, bílkoviny, minerály
Bílé drůbeží maso bez kůže není příliš tučné a neobsahuje tolik cholesterolu, naopak je bohaté na plnohodnotné bílkoviny. Z minerálních látek obsahuje drůbeží maso draslík, ten snižuje krevní tlak, fosfor, ten je důležitý k ukládání vápníku, zinek, pomáhá hojení ran.
Dále má drůbeží maso v porovnání třeba s vepřovým více vitaminů skupiny B, které podporují metabolismus a povzbuzují růst a kvalitu pokožky, a můžeme pokračovat vitaminem E, který je důležitý k ochraně buněk před působením škodlivin.
Zásady a skrytá nebezpečí
Při přípravě drůbežího masa je nezbytné, aby bylo důkladně uvařeno, upečeno, ugrilováno. Při grilování drůbežího masa je přímo nutné dbát na to, aby bylo dostatečně propečené, a tím se zabránilo případným alimentárním nákazám.
Drůbež nakupujeme výhradně v solidních obchodech se spolehlivým chladicím boxem a tam, kde máte jistotu, že dostaneme zaručeně čerstvé zboží. Stejně tak musí jednat nákupčí v restauracích, vybírat hluboko zmrazená nebo čerstvá kuřata a důkladně kontrolovat datum spotřeby.
Určitě se nevyplatí kupovat lacinou drůbež prodávanou na tržištích. Nejen že tam hygienické podmínky bývají žalostné, ale ještě je možné narazit na kuřata několikrát rozmražená a opět zmražená, anebo narazit na kuře vykrmené penicilinem.
Co s mraženým?
Mražené kuře se před přípravou rozmrazuje v míse přímo v chladničce nebo na zvláštním místě, nikoli na kuchyňském stole mezi ostatními potravinami. Vařit se má při vnitřní teplotě alespoň 80 °C. Ať už si dáte na vaření jakkoliv záležet, rukou, jíž jste se dotýkali syrového masa a drůbeže, se nedotýkejte žádné potraviny, kterou nebudete tepelně zpracovávat. I tak by se bakterie mohly rozšířit.
Drůbeží maso nikdy nejezte, má-li růžovou barvu nebo je-li krvavé. Je tu jednoduchá pomůcka – jestliže zabodnete vidličku do stehna, musí vytékat čirá nekrvavá šťáva.
Čím drůbež zapít?
V každé dobré restauraci je dobrý sommeliér, a tak vám k pokrmům z drůbeže nabídne ta správná vína, která dokreslí váš gastronomický zážitek. Ke světlým masům, jako je právě drůbež, ale také ryby, telecí maso, světlé omáčky a čerstvé světlé sýry, se podávají bílá vína.
Ke drůbežímu nářezu se hodí víno výraznější, bílé – Neuburské nebo Sylvánské zelené, kuřecí či krůtí maso doplní vhodně plnější bílá vína, mírně aromatická, jako je třeba Müller-Thurgau. Ke krocanovi, jehož maso může být jak bílé, tak tmavé, můžeme podávat i víno červené, a to například jakostní Rulandské modré.
Také upřednostňujete drůbež? Jak často si ji dopřáváte a co jíte nejraději?
Nový komentář
Komentáře
Drůbež je sice dobrá , ale už se těším na podzimní zvěřinu:bažant na víně, zajíc na smetaně nebo na špeku...mňam.
Jíme doma všechny druhy masa, myslím, že by se to mělo střídat. Nejvíce nám samozřejmě chutná to, co nám uvaří někdo jiný
Marie Šrámková — #18 jojo kachnu mame moc radi, treba na ta na jablkach, mnam
http://www.nadoma.cz/recepty/slug_188238
Nejraději mám tzv.nezdravé červené maso.Bílá masa se mi rychle přejí
...
a taky je krásně krmí hormonama aby rychle rostly, kuřátka naše :-)
Drůbeží maso je super nejlepší jen tak přírodní se zeleninou, sýrem, smetanou...mňam
Nejradši mám hovězí. A k tomu bílé víno.
Mno. Ono to asi nebude o dietách. Český národ papá kuřata páč je to nejlevnější dostupné "maso". A také je nejjednošší na přípravu, což je při dnešní uspěchané době vlastnost vítaná. A já už z prevence nejím vůbec nic
Kachnu jím a moc ráda, ale nejvíc mi chutná hodně vypečená takže si ji dám maximálně tak u číňanů. Speciálně mám nejraději úpravu Kachna po thajsku - ale musí to být ta, kterou dělají na Arbesově náměstí ta je totiž úplně jiná než všude jinde (mají vlastní omáčku).
soupis receptů by na tlustou knížku nevydal - všude je více méně to samé, žádná změna, žádná fantazie. Kuře na žampionech, na paprice, kuřecí rolka se špenátem, trojobal, alá čína.... myslím jsem toho moc nevynechala.
Marie Šrámková — #18 tak jednou ročně se zelím, na chuť dobrá, ale masa málo
...a jíte vůbec někdo kachnu? A jak?
ToraToraTora — #16 ...chce to argentinského býčka! Prý je mají v Praze v ulici Na tržišti u jednoho soukromého řezníka úplně nejlepší! (Asi ale nebude to maso z nejlevnějších
)
Přidávám se k těm, co jsou přejezeni kuřaty z velkochovů. O to víc si pochutnám na mase jiném nebo na jídle bezmasém. A když si chci dát hovězí, tak místo vysušeného předraženého z krav , které pamatují ještě Západní a Východní Německo, to radši někde v restauraci, od kuchaře, který umí třeba tatarák nebo carpacio
Kuřecí už mi moc nechutná, jsem ho doslova přejezená. Takové vepřové.. mňam mňam. Z ryb kapra a hejka, mořské potvory ke mně nesmí..
Drůbeže už je moc. Ono takové kvalitní hovězí... Prý je nejlepší z mas. Kuře je moc blátivé, protože je příliš rychle "vyhnané".
Jako dítě jsem měla nejradši pečené kuře s bramborem - od maminky. Na špeku a na másle, žádná vodová šťáva... mňamka!
wtipna — #11 tak na gril mám krkovici taky moc ráda, možná nejvíc ze všech grilovaných masíček...
Tak koukám, že snad jenom my pravidelně grilujeme krkovičku.
Nebo párečky obalené slaninou.
Dělám si srandu, krkovičky jsme se už přejedli. A o víkendu jsme grilovali lososa, mňááám!
kuře máme na jídelníčku pravidelně, kupuju velké balení kuřecích řízků, rozporcuju a mám pořád po ruce
vepřové máme také rádi, ale nekupuju ho tak často
hovězí neděláme skoro vůbec