Alkohol a kynuté těsto
Asi málokoho by napadlo dávat své kočce alkohol, ale je důležité zmínit, že může být pro kočky fatální. Jeho požití v mnoha případech způsobuje zvracení, průjem, třes, dezorientaci, potíže s dýcháním i kóma. Velmi nebezpečná je u koček také konzumace kynutého těsta, které díky činnosti kvasinek a cukru uvolňuje etanol. Zvířeti tak hrozí otrava alkoholem. Kynuté těsto navíc bolestivě a nebezpečně nafukuje střeva a žaludek.

Potraviny obsahující sladidla
Pro kočky je ze sladidel nebezpečný především Xylitol, který je často ve žvýkačkách, nápojích či bonbonech. Zvyšuje jim hladinu insulinu v krvi, což vede k rychlému snížení hladiny glukózy. Důsledkem může být hypoglykemický šok a poškozená játra.

Toxická čokoláda
Čokoláda je toxická nejen pro psy, ale také pro kočky. „Kvůli obsahu alkaloidů je u zvířete životu nebezpečná, protože může způsobit i zástavu srdce. V menší míře pak poruchy močení, zvracení či dezorientovanost. Smrtelnou dávku může představovat konzumace celé tabulky čokolády (100 g). Přistihnete-li svoji kočku při konzumaci čokolády, zkuste rychle vyvolat zvracení a podávat aktivní uhlí. Pokud má kočka příznaky otravy, rychle vyhledejte veterináře,“ říká odborník na výživu koček a psů Martin Pučálka z Krmiva-pucalka.cz.

Mléčné výrobky 
K častým mýtům i díky animovaným pohádkám a dětským malovánkám patří to, že kočky milují mléko. Opak je ale pravdou. Kravské mléko obsahuje laktózu, na kterou má kočka intoleranci. „Mléko je vhodné pouze pro koťata v době kojení. Toto mléko má specifické složení, které nevyvolá zažívací potíže,“ vysvětluje Martin Pučálka.

Rozinky a hrozny
Majitelé koček by si ve své kuchyni měli dobře zabezpečit také rozinky či hrozny, protože obsahují nebezpečné toxiny, které útočí především na funkci ledvin. Při požití většího množství mohou způsobit jejich selhání.
Foto: Shutterstock

Reklama