Znáte tohle pořekadlo? Už jste si ho vyzkoušela na vlastní kůži? Myslím, že každé z vás se někdy stalo, že jste v dobré víře někomu něco půjčila a už jste se s tím nikdy neshledala. Dotyčnou věc někam „zašantročil“, zničil nebo sám zmizel. V horším případě jste vy sama zapomněla, komu jste co půjčila, a musela se smířit s tím, že za „blbost“ se platí.

book

Nejčastějším „obětí“ půjčování se stávají knihy, peníze, DVD nebo CD. Kolikrát mně se stalo, že jsem někomu půjčila svou oblíbenou knihu, a už jsem ji nikdy neviděla! Až jsem se nakonec zapřisáhla, že budu lakomá a nikomu nic půjčovat nebudu.

Přesto jsem udělala výjimku a půjčila známému svou oblíbenou encyklopedii uniforem. Pořádná a kompletní encyklopedie tohoto druhu je u nás doslova nedostatkovým zbožím. Ta kniha je pro mě vzácná i tím, že jsem si ji za poslední (nemalé) peníze koupila v helsinském antikvariátu a tady bych podobnou určitě nesehnala. 

Když jsem po nějaké době urgovala vrácení, známý se kroutil, že se právě stěhoval a knihu nemůže najít, protože ji někam uložil a ještě nemá vybalené krabice. Asi po roce jsem opět žadonila, aby mi knihu vrátil. Hurá, konečně vybalil krabice a mou encyklopedii objevil.

Dali jsme si schůzku a knihu opravdu přinesl. Když jsem k ní dychtivě natáhla ruce, a po dlouhé době si v ní zalistovala, udělal smutné oči a „ukecal“ mě, abych mu ji ještě týden nechala, že si z ní chce  něco zkopírovat. Vůbec se mi nechtělo, ale možná pod dojmem radosti, že je kniha na světě, jsem mu ji s těžkým srdcem půjčila. Ale pod svatosvatým slibem, že mi ji opravdu do týdne vrátí a nebudu ho muset uhánět. No a co myslíte? Mám knihu? No nemám. Známý „trajdá“ někde po světě a moje kniha „zdobí“ jeho, a ne mou knihovničku. Za hloupost se holt platí.

Takže jsem se zapřisáhla, že už nikdy nikomu nic nepůjčím!

Jak jste na tom vy, milé ženy-in?

U mě je to „jen“ obyčejná kniha, ale vy jste možná půjčily něco hodnotnějšího, cennějšího, a už jste se s tím nikdy nesetkaly. Máte nějakou podobnou zkušenost?

Poučila vás, nebo jste nepoučitelná? Co byste nikdy nikomu nepůjčila? Rozhádala jste se s někým kvůli nějaké nevymahatelné půjče? Došlo dokonce až na soud?

Nebo naopak, půjčujete si něco od jiných? Nemáte náhodou u sebe delší dobu půjčenou věc? Dlužíte někomu něco?

Svěřte se nám a napište, poraďte, varujte a diskutujte na téma: „Co nechceš mít, půjč!“

Na vaše příspěvky se těšíme na adrese: redakce@zena-in.cz

Co můžete za svou iniciativu vyhrát? Krásnou „plážovou“ tašku značky Desigual

desigual

 

Reklama