Děje se to i v 21. století. Majitelé nekastrovaných koček řeší někdy i dvakrát ročně, co s nechtěnými mláďaty. A jako nejsnazší způsob bohužel někdy volí jejich nehumánní usmrcení, například utopením. To dodnes leckde zvláště starší generace považuje za běžnou praktiku. Když ale dotyčného někdo udá, čeká ho trestní stíhání. Tak jako před pár lety třiačtyřicetiletou ženu z Moravskotřebovska, která se rozhodla utopit v rybníku tři ještě slepá koťata.

„Podle odborného vyjádření byla zvířata na začátku topení dlouhé minuty při vědomí a snažila se z vody uniknout. Toho ale takto malá koťata nejsou schopná. Paní se k činu přiznala, přesto bude za své konání potrestaná. Za přečin týrání zvířat může být odsouzena až ke třem letům odnětí svobody,“ uvedla tehdy mluvčí pardubické policie por. Mgr. Hana Kaizarová. Dnes by ale dotyčné tyrance hrozil za usmrcení zvířete trest ještě vyšší. Od loňského roku může soud díky novele zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání uložit až šestileté vězení.

kit.jpg
Foto: Shutterstock

Co s nechtěnými koťaty?

Pokud jste propásla prevenci, tedy kastraci kočky, a ona vám domů přivedla koťata, musíte se o ně postarat. Pokud doma tolik koček mít nemůžete, zkuste je nabídnout známým nebo na přátelům, případně na sociálních sítích. Pokud se ale přihlásí někdo neznámý, jeho úmysly se zvířetem dobře prověřte. Mohlo by se jednat například o chovatele hadů, který pro ně shání potravu. I takové nakládání se zvířetem by totiž mohlo být považováno, vzhledem k velikosti a čilosti kotěte, za týrání ve smyslu § 4, písm. j), a to vyvolávání bezdůvodně nepřiměřeného působení stresových vlivů biologické, fyzikální nebo chemické povahy.

Další možností je umístění koťat do útulku, ale tam nejspíš neuspějete. Bývají totiž zoufale přeplněné. Jako například v Kočičím domově Sluníčko. „V současné době do odvolání nemůžeme přijmout žádnou kočičku ani kotě, neboť jejich počet je ve Sluníčku dvojnásobný, než je limit. Hraničí to již s tím, že se nedokážu o tak velké množství kočiček kvalitně postarat, a takový útulek pozbývá smyslu. Přijmeme pouze ta koťata, která jsou plánovaná,“ upozorňuje Milana Petrásková. Ta doporučuje v případě nálezu opuštěných koťat a dospělých koček nejprve kontaktovat obecní úřad, na jehož pozemku byly nalezeny. „Obec je v tomto případě majitelem nalezence a má povinnost se o nalezené zvíře postarat, najít mu umístění v útulku. Ideální je kočičku na místě nálezu vyfotit,“ doporučuje Petrásková.

Než kočka porodí

Pokud na březost kočky přijdete včas, lze ji objednat k veterináři. Ten může odebrat zárodky společně s dělohou a provést tak zároveň i její kastraci. „Tento zákrok je hypoteticky možný kdykoli v průběhu březosti, ale čím později by k němu mělo dojít, tím méně je to, vzhledem ke stupni vývoje plodů, etické,“ říká veterinární lékařka Olga Dvořáková s tím, že operace pro kočku navíc znamená i riziko. „Děloha obsahuje velké množství krve. Když je odstraněná, je vyjmut orgán, který má oběhově velké množství krve. Jsou pak nutné infuze, nebo transfuze. To už je lepší, když kočka koťata porodí,“ dodává. 

Nejlepším řešením nechtěného množení koček zůstává jejich včasná kastrace. Za určitých podmínek na to můžete získat i finanční příspěvek.

Zdroj informací: Krajské ředitelství policie Pardubického kraje, MVDr. Olga Dvořáková, Kočičí domov Sluníčko, Zákony pro lidi

Čtěte také:

Reklama