Týden je dlouhá doba a stalo se toho v něm spousta. A my jsme vám rozhodně nestačili napsat o všem, co nás nebo vás zaujalo. Tak se na to pojďme ve zkratce podívat.

Prostitutky zadarmo
Nová obchodní strategie nevěstinců pochází z pokrokového Amsterdamu. Princip je jednoduchý – místo placení podepíšete souhlas s tím, že vaše záběry budou zařazeny do pornoprodukce, prodávané do zahraničí. A pak už můžete vstoupit do podniku, ve kterém si s dívkami užijete zadarmo! Kamery jsou prakticky všude – i v bazénu, v němž se zákazníci samozřejmě koupou nazí. Jen za alkohol, který zkonzumujete, musíte platit. A takový podnik už je i v Čechách.

Kdyby takový podnik existoval s pánským osazenstvem, zkusila byste to?

Budou katolíci platit desátky?
Ministr Cyril svoboda navrhl, že by členové církve přispívali na její fungování jedním procentem ze svých platů. To ovšem neměl dělat – na jeho hlavu se okamžitě snesla ostrá kritika ze strany věřících a po nejistém mlčení se negativně vyjádřili i představitelé římskokatolické církve. Zřejmě jim to příliš připomíná nepopulární desátky a od těch není daleko k „vytahování“ honů na čarodějnice a dalších nešvarů minulosti. Ekonom arcibiskupství Karel Šticha prohlásil, že věřící stejně dobrovolně přispívají víc. Tak proč církev ještě pořád financuje stát (a nejde jen o vyplácení náhrad za komunisty zabavený majetek)?

Co myslíte, má církev platit stát z peněz všech daňových poplatníků, nebo by na ni měli přispívat jen věřící?

Odškodné nebo škola?
Rodiče Filípka, který se málem utopil na školním výletě a teď je vážně postižený, mají podle soudu nárok na 15 milionů odškodného, nedostali však zatím nic. Proč? Především proto, že rozpočet obce, které náleží škola, zodpovědná za chlapcovu nehodu, je ročně pět milionů. A tak ani s podporou státu a kraje nemá obec na zaplacení odškodného peníze. Přitom se nejedná o ojedinělý případ. V podobné situaci se ocitají nemocnice, školky, někdy i úřady. Je samozřejmé, že rodiče chtějí pro Filípka to nejlepší – a tím je momentálně drahá operace – jak k tomu ale přijdou ostatní děti ze školy, která bude možná kvůli nedostatku peněz zrušena? A jak k tomu přijdou daňoví poplatníci? Vždyť často se tyto vysoké částky platí právě z našich daní! Proč v Čechách ještě stále není příliš využíváno pojištění profesní odpovědnosti a pojištění odpovědnosti za škody?

Jak byste rozhodla Vy? Vyplatit peníze Filípkovým rodičům a zrušit školu a další projekty obce? Nebo ne? A když obec nemá peníze, kdo má rodičům zaplatit? Stát?

Schránky nejsou koše. Nebo jsou?
Znáte Wolkerovu báseň poštovní schránka? Úcta k těmto předmětům s digitalizací společnosti pomalu vyprchává. Lidé jsou schopni hodit do poštovních schránek leccos. Injekční stříkačky, slupky od banánů, dokonce i psí výkaly. Má vůbec ještě smysl poštovní schránky udržovat? Nenastal čas je zrušit?

Co si myslíte Vy?

A co zaujalo v tomto týdnu Vás?

Reklama