Další pravdivé pořekadlo, které ve své příspěvku připomněla naše čtenářka s nickem Glady. Když selže technika, umíme si poradit, nebo jsem bezmocné a propadáme beznaději? Pokud vy ano, tak Glady určitě ne!

Žijeme v době, která je protkaná technikou a technickými vymoženostmi. Technika je dobrá věc, ale když selže, je zle. Pryč jsou doby, kdy naši předkové svítili svíčkami a petrolejkou, pryč jsou ty doby, kdy chodili s vědrem pro vodu do studně.

Teď stačí zapnout vypínač  a otočit kohoutkem a světlo svítí a voda teče.  Bohužel jsem zažila situace, kdy se tak nestalo. No bohužel…..vždyť se říká, že co nás nezabije, to nás posílí.

V říjnu 2009, přesněji 14.-16. 10. 2009 byla u nás  sněhová kalamita. Přes noc napadlo snad půl metru mokrého, těžkého sněhu. Těžký sníh lámal větve a stromy. Ráno jsem se brodila cestou k autobusové zastávce (jezdím ráno 5,15) po kolena ve sněhu a místy překračovala polámané větve.

Dobrodila  jsem se k zastávce a čekala, ale čekali jsme ještě s dalšími cestujícími marně. Cesta byla neprůjezdná a autobus prostě nejel. Tak jsem se vydala zpátky domů, opět jsem překračovala spadlé větve a statečně se brodila sněhem. Když jsem dorazila domů, zjistila jsem škody na naší zahradě, všechny keře polámané a byly taky polámané i některé vzrostlé stromy. Někde spadly větve na elektrické  vedení, takže pochopitelně  jsme byli bez elektřiny. Když uvážíme, že máme elektrický bojler na vodu a vaříme na elektrickém sporáku…tak docela nepříjemné.

Když jsem viděla tu spoušť kolem baráku, zavolala jsem do práce a vzala si dovolenou. Vyrazila jsem na zahradu a snažila se setřepat těžký mokrý sníh z ještě nepolámaných stromů.  Na balkoně jsme měli spadeno půl velkého  ořešáku. Takže motorovou pilu a už jsme jeli. Co se dalo, jsme uklidili, ale elektřina pochopitelně nešla. Nešla tak celé 4 dny, než elektrikáři  dodávku obnovili. Člověk si naplno uvědomil, jak je to těžké být bez elektrické energie. Ale zvládli jsme to.

Další katastrofa  byla snad ještě horší. Před dvěma lety nebylo mnoho sněhu a byly silné holomrazy. No a co se nestalo, zamrzl nám přívod  vody v zemi a byli jsme bez vody. Po nahlášení poruchy na vodárny, nám bylo řečeno, že takovýc h případů je při holomrazech moc a že jediné řešení je odkopat potrubí a rozmrazit jej, bohužel měli naplněné kapacity, takže jsme museli čekat, v naději, že přece jen mrazy povolí a vody zase poteče.  Bez vody jsme byli celých jedenáct dní. Vodu jsme dováželi v kanystrech a barelech – měli jsme jich plnou předsíň. Konečně po jedenácti dnech, kdy už jsme byli rozhodnuti, že tedy budeme kopat, voda začala téct.

Dvě věci, které člověk bere jako naprostou samozřejmost……elektřina a voda. Dvě věci, bez kterých  se už neobejdeme. Je pravda, že po těchto zážitcích si člověk více začne vážit pohodlí a vymožeností, které ho obklopují.

glady

Milá Glady, váš příspvěvek je vlastně dost aktuální

Text nebyl redakčně upraven

Reklama