Hromnice, magický svátek nových začátků, se letos slaví v pátek 2. 2. 2024. Tento den je předem určený a připadá vždy na 40 dní po narození Ježíše. Vychází z toho, že v tento den Marie a Josef přinesli malého Ježíška do jeruzalémského chrámu a odevzdali ho Bohu. Tento svátek má ale také kořeny v dobách dávných Keltů. Jeho význam si připomínala mnohá stará pohanská náboženství.

Protože Ježíš byl symbolem světla, Hromnice se postupem času přetvářely ve svátky světla. V tomto svátku dochází ke střetu a průniku starého a nového, stejně tak se střetává tma a světlo. Na Hromnice se tradičně zasvěcují a žehnají svíčky, kterým říkáme hromničky. Odsud pochází také lidový název Hromnice.

65b8f728089c5obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Světlo je symbolem cesty, vede nás ven z chaosu a dává věcem řád a ochranu. Ztělesňují ho právě svíčky – hromničky. Ale nejde jen o zapálené svěcené svíce, ale také o odkaz Bohu a smysluplných setkávání. Můžeme je rozsvěcet pro modlitbě, když žádáme o ochranu. Naši předkové například věřili, že je hromničky ochrání před nepřízní počasí, zejména před bouřkami.

Hromnice jsou svátkem nových začátků a předzvěstí jara

Svátek Hromnic neboli dle starých Keltů Imbolc/ Oimealg, býval odjakživa svátkem nových začátků, ať šlo o první orbu, první setí, první vzplanutí lásky. Název Imbolc doslova znamená svátek světel, tedy ohně a očištění. Je symbolem světla, síly a ochrany. Je to také čas nové naděje, kdy začínáme více vnímat moc rostoucího světla.

K uctění tohoto svátku bývalo u pohanů zvykem ze stébel ovsa nebo pšenice vyrábět slaměné panenky, které se pak v předvečer Imbolcu oblékaly do šatů a nosily dům od domu. Každá domácnost pak podle zvyku věnovala této symbolické nevěstě malý dárek. U příležitosti Hromnic se také pekly speciální koláče určené jen pro tuto příležitost. Pro všechny pak byla připravena hostina, tanec a veselí.

Jaké je poselství svátku světla a nových začátků?

Zahodit to staré, co nefunguje a soustředit se na nové věci. Vnímat sílu světla, které máme všichni v srdci a radovat se z nových začátků. Vše, na co se soustředíte, roste. Jestliže se budete trápit kvůli nedostatku, nebudete mít úrodu. Musíte se soustředit na to, co je, co máte k dispozici a co byste chtěli mít, to je cesta k úspěchu a posílení toho, co si přejete. Vaše moc spočívá vždy v nastavení mysli. Bohatství, a nejen materiální, přichází až poté, když dokážete ocenit to, co už máte a pociťujete vděčnost. Naopak to nefunguje. Osvoboďte se od negativních myšlenek a uvidíte směr své cesty. I když možná nepovede rovně, vždy budete bohatší o zkušenost, že jste něco udělali pro splnění svého snu. Jste to vy, kdo má život ve svých rukách.

Pro období Hromnic byly také určené byliny, které měly v této době působit nejlépe.

  • Andělika lékařská - používala se k očištění daného místa, v určeném prostoru se rozhází listy anděliky. Přidána do kadidla urychluje uzdravení. Listy lze také kouřit v bylinných tabákových směsích.
  • Bazalka pravá - utišuje partnerské hádky a bývá používána pro přičarování lásky. :-) Přitahuje peníze a přináší štěstí do nového domova. Používá se při vymýtání a do rituálních lázní. K zajištění věrnosti se doporučuje poprášit srdeční oblast bazalkovým práškem. Vůně bazalky přináší štěstí do domu a ochrání člověka v davu.
  • Kosatec různobarevný - čerstvé květy kosatce prý očišťují místo a vzbuzují moudrost, víru a odvahu. Kosatec je klasickou bylinou ženského božstva, posvátné Iris, bohyně duhy, Junoně a planety Venuše.
  • Violka vonná - věnec z fialek prý odstraňuje bolest hlavy, přináší spánek a utišuje hněv. Z fialek, levandule, jabloňových květů, řebříčku a růží se vaří nápoj lásky! List ochraňuje před zlem všeho druhu.
  • Podběl obecný - je posvátná bylina bohyně Brighid. Podběl, bylina Venuše, je užíván pro přičarování lásky a znovunastolení míru.

Právě začínající únor je kvůli svátku Hromnic přímo opředený pranostikami na tento výjimečný den. Je dobré si je připomenout.

  • Chumelenice na Hromnice končí zimu tuhou, jestli je pak jasný den, očekávej druhou.
  • Jihne-li na Hromnice, přilož do kamen, mrzne-li, po zimě amen.
  • Na Hromnice mrazů jasná noc, bude ještě mrazů moc.
  • Na Hromnice o den více – to je asi nejznámější pranostika
  • Na Hromnice musí skřivánek vrznout i kdyby měl zmrznout.
  • Když na Hromnice ze střech teče, zima dlouho se povleče.

Zdroje: Klaudie Lišková, vimjakna.cz, www.tajemna-hekate.cz