…je podtitul knihy Porod doma. Kniha je ukázkou cesty, jak lze zvládnout porod doma s porodní asistentkou a dulou. Odpovídá na otázky týkající se prožívání porodu, zvládnutí porodních bolestí i dalších přirozených strachů těhotné ženy…

Napsání knihy bylo logickým vyústěním novinářské práce Jany Doležalové, která se zabývá otázkami porodnictví v ČR, a přípravou na porod a jeho samotným prožitím. Jana Doležalová chtěla porod prožít, užít si ho a sama o něm říká: Byl to jeden velký mejdan.

Jano, ve vaší knize kromě vašich dojmů jsou zpovědi několika žen, které porodily doma. Chtěly se vyhnout faktu, že svůj porod nemohou ovlivnit. Proč si myslíte, že tolik žen vnímá porod jako trauma?

Porod je velice emocionální záležitost, někteří psychologové dokonce přirovnávají porod k sexuálnímu aktu. Při porodu také potřebujete své emoce a prožitky otevřeně prožít. A pokud vás při něm obklopují lidé, před kterými se nedokážete spontánně chovat, popřípadě vám to neumožní, manipulují s vámi, na což si ženy v porodnicích obzvláště stěžují, pak si z porodu odnášíte trauma. U porodu je hranice mezi příjemným a nepříjemným velice křehká. Všechny ženy, které měly z porodu trauma, byly manipulovány a nemohly jej prožít přirozeně, jak samy cítily. Jejich pocit se pak může blížit až pocitu znásilnění.

Jaká byla vaše cesta k rozhodnutí přivést dítě na svět doma? Přišla k vám někdy pochybnost?

V době, kdy jsem o porodech psala, by mne ani nenapadlo, že jednou porodím doma. Věděla jsem, že budu chtít rodit co nejpřirozeněji, ale doma? V okamžiku, kdy jsem se dostala do “jiného stavu”, se ve mně však vybudilo tolik energie, která matku vede k přivedení dítěte na svět, že jsem v žádném případě nechtěla “být porozena” lékaři. Nechtěla jsem si tuto životní zkušenost nechat vzít, naopak, chtěla jsem ji plně prožít. A poté, co jsem se seznámila s porodní asistentkou, která byla ochotná mne porodem doma provést, stala se pro mne cesta do porodnice zbytečnou komplikací. Samozřejmě za předpokladu mého naprostého zdraví – o čemž rozhodovala před i během porodu porodní bába Ivana, která se o mne starala.

U porodu žen, které se v knize svěřují s vlastními porody, asistovala Aňa Goršina. Můžete nám tuto osobnost přiblížit?

Anička je velice otevřená a sympatická bytost, Ruska. Do České republiky přicestovala v devadesátém šestém, tehdy ještě nemluvila česky, takže jsme komunikovaly v ruštině, nicméně už tehdy jsem pochopila, že Anja z Moskvy přivezla českým ženám znalosti porodních bab, slovanské tradice, které jsme zapomněly, ale pro průběh porodu mohou být zásadní. Anja působila v Brně přibližně šest let a svými psychologicko-fyzickými metodami připravovala ženy k porodům a asistovala přibližně padesáti porodům doma, zejména na Moravě.

V tomto okamžiku si asi hodně čtenářek říká, jaký je rozdíl mezi porodní asistentkou a dulou? Doplňují se, nebo jsou konkurentky?

Porodní asistentka a dula plní naprosto odlišné role. Dula je psychická průvodkyně matky těhotenstvím, porodem a šestinedělím. V porodnicích vám může pomoci v komunikaci se zdravotníky, tlumočí vaše přání, zatímco se soustředíte na porod. Dula vás vždy psychicky podpoří, poradí, stará se o váš psychický komfort. Porodní asistentka je odborný zdravotník, který sleduje zdravotní stav váš i vašeho miminka.

Vaše kniha je nabitá energií, vírou v intuici ženy a důvěrou ženy v sama sebe. Jsou ale situace, kdy porod doma není vhodný…

Jak říká porodní bába Ivana Königsmarková, která mě nakonec porodem provázela, porod doma není pro všechny. Porodit doma mohou jen naprosto zdravé ženy. Porodní asistentka také s vámi musí být v kontaktu minimálně během poslední třetiny těhotenství, protože porod není okamžitý děj, ale výsledek těhotenství. Porodní bába, která vás zná během těhotenství, dokáže odhadnout, jak váš porod proběhne. A nakonec - porod doma je jen pro silné ženy, které jsou zvyklé přemýšlet, rozhodovat o svém životě a nést za svá rozhodnutí následky. V dobrém i špatném. Pokud splníte všechny tyto podmínky, porodíte doma, a většinou bez jakýchkoliv problémů.

Jak porod doma prožíval váš manžel, připravoval se na něj?

V přípravě s manželem nás z Moskvy instruovala po emailu a telefonicky Anička Goršina. Podle jejího pohledu na porod totiž není těhotná jen žena, ale těhotný je celý pár. Manžel proto se mnou doslova spoluprožíval těhotenství, vzdělával se, a nakonec byl natolik připraven, že věděl o porodu více než matky, které odcházejí rodit do porodnice. I proto považuje náš porod více za rodinnou slavnost, těžkou, ale krásnou práci ženy, než za nepříjemný pro muže nevhodný prožitek. Manžel nebyl díky přípravě z porodu překvapen, naopak, byl jím nadšen.

Poprosím vás o slovo na závěr…

Porod je nádherný zážitek na cestě životem ženy a je škoda se mu vyhnout jakýmikoliv tlumicími prostředky. Porod je výzva, při které si osaháme ženskou sílu, své schopnosti. Některé maminky v knížce říkají, že teprve porodem, který odvedly vlastními silami, se staly opravdu ženou, což u některých znamenalo až třetí porod. Ostatně, má smysl žít život bez zkoušek, které na nás život naloží?

 

Foto obal knihy: Tomáš Nosil a Rostislav Šimek
Foto portért: Tomáš Nosil

 

Jana Doležalová, Porod doma, nakladatelství Formát, 2004