Týraná žena se nemusí poznat jen podle podlitin a šrámů. Někdy bývá horší psychický teror, který na první pohled není vidět. Tím hůře hledá oběť zastání a pomoc. Ale co když jsem nestranným pozorovatelem a mám podezření? Dá se vůbec nějak pomoct?

Potkávám ji poměrně zřídka. Je to žena neurčitého věku. Rozhodně vypadá na víc, než jí ve skutečnosti je. Možná to bude tím, že si vzala o mnoho let staršího muže, a i když má poměrně malé dítě, nevyzařuje z ní žádná radost a působí spíš jako podivínka.

žena

O to víc mě překvapila, když se u nás z jara zastavila s nabídkou, že by se nám postarala o koně. Ačkoliv má vysokoškolské vzdělání, nemůže v okolí sehnat práci, a tak by jí nějaká koruna navíc pomohla. Koní se nebojí, má je ráda, a tak by pro ni nebyl problém je krmit a vodit na pastvu. Dokonce už začala stavět ohradu na vlastním pozemku a těšila se, že ke koním přivede i svého bojácného synka.

Souhlasili jsme a zároveň měli neodbytný pocit, že její nabídka nebyla jen kvůli financím. Jako by pookřála. Měla potřebu se s někým bavit, navázat přátelství, být s někým v kontaktu… a tohle byla dobrá záminka.

Ale najednou se po ní „slehla zem“...

Když se blížil termín, kdy jsme měli koně přivézt, chtěli jsme se ubezpečit, zda naše dohoda platí.

Zavolali jsme jí, ale telefon vzal její manžel s tím, že žena koně hlídat nebude. Nepídili jsme se po důvodech, koneckonců je to jejich věc, ale proč nám to neřekla sama?

Že by jí to zakázal? Proč nestál o to, aby se jeho žena něčím bavila a s někým přátelila? Bylo by to snad pod jeho úroveň, aby někomu hlídala koně? A vůbec. Proč je nikdy nevidíme spolu jako rodinu? Proč se chodí bavit jen on a žena zůstává sama doma? Proč nemá ve vsi žádnou kamarádku a kluk kamarády?

Najednou do sebe začala zapadat spousta souvislostí, která nenasvědčovala ničemu dobrému. Izolace, finanční závislost na manželovi, nesvoboda samostatně se rozhodovat. Už jen to stačí k tomu, abychom si mysleli, že jde o týranou ženu.

Ale co s tím? My se můžeme jen domnívat... ale třeba slyšíme trávu růst a jim takový vztah vyhovuje. Lidé jsou různí.

Co si o tom myslíte? Nemáte ve svém okolí podobný pár?

Čtěte také:

Reklama