Lidské tělo je chráněno proti vnějšímu světu kůží. Ochrannou funkci má především takzvaná kožní bariéra, díky které se vlastně člověku povedlo přežít v suchém a chladném prostředí bez ochrany srsti.

Stavba kůže

lipobaseLidská kůže měří 1,8 m2 a váží zhruba 4,3 až 5 kilogramů. Je tvořena dvěma základními vrstvami - dermis („podkladová" část, škára) a epidermis (povrchová část, pokožka). V dermis je hodně cév a nervů, vlasové kořínky, potní žlázy. Představuje zdroj živin pro epidermis, v níž cévy a nervy nejsou.

Epidermis se skládá z buněk a mezibuněčných prostor. Buňky se množí v nejspodnější části epidermis a postupně jsou vytlačovány k povrchu. Cestou se oplošťují, ztrácejí buněčné jádro, odumírají a na samotném povrchu se olupují. Tomuto procesu se říká keratinizace (rohovění). Při putování do povrchových vrstev buňky vylučují buňky lipidy, které utvoří „tmel" mezi buňkami. Tyto tukové látky jsou velice důmyslně uspořádány do celého systému, který zajišťuje, že z kůže neuniká mnoho vody a naopak škodliviny nepronikají dovnitř těla. Tomuto systému, který brání vnitřní prostředí těla, říkáme kožní bariéra.

Kožní bariéra a mráz

Lipidová (tuková) složka kožní bariéry je tvořena ceramidy (50 %), cholesterolem (25 %), mastnými kyselinami (10 %) a několika dalšími látkami. Na funkci kožní bariéry má velice špatný vliv suchý vzduch, časté mytí, chemikálie a extrémní počasí, zvláště mráz a ledový vítr. To všechno narušuje její funkci, kůže ztrácí vodu, pronikají do ní škodliviny a alergeny z vnějšího prostředí. To vede jednak k vysoušení kůže, jejímu dráždění i rozvoji zánětu. Kůže je pak suchá a šupinatá, může se objevit svědění, při genetické dispozici i onemocnění - atopický ekzém.

Ošetření a volba přípravku

Proto je o kůži třeba pečovat, i když není „nemocná". To znamená, že není vhodné příliš často používat mýdlo a gely, které porušují kožní bariéru. Pokud je to nutné, pak je žádoucí napomoci její obnově. K tomu slouží přípravky, které mají vhodné složení. Obyčejné krémy a mléka sice umí „zacelit" povrch, ale je nutné je aplikovat několikrát denně.

Lipobase Repair

Existují však i takové, které prostupují až k zárodečné vrstvě epidermis, vstupují do buněk a kožní bariéru dokážou obnovit zevnitř. Jedním z osvědčených přípravků je Lipobase Repair, který působí trojím mechanismem. Okamžitě upraví poruchu povrchové kožní bariéry, dodá lipidy, především aramidy a ty se postupně stávají součástí přirozené kožní bariéry.

Devatero správného ošetření pleti v zimě

  1. Peeling - udrží pokožku hladkou, jemnou a napnutou. Následné nanesení hydratačního nebo výživného přípravku, pokud možno s co nejmenším obsahem vody a množstvím lipidů a ceramidů kůži vyživí a zabrání předčasnému stárnutí (nezapomeňte na dekolt, krk a poprsí)
  2. Dostatečný spánek aspoň 7 hodin denně
  3. Přestat kouřit – účinky tabáku zmírní hydratační krémy s perličkovými pigmenty a vitaminy C a E.
  4. Zpomalit stárnutí – berte vážně čištění pleti produkty, které mají stejné pH.
  5. Neopalujte se, nechoďte na solárium - pleť rychleji stárne, ztenčuje se, vysychá a tvoří se více vrásek.
  6. Dostatek vlhkosti, to je 40–60 % vlhkosti vzduchu v místnosti. Pořiďte si odpařovače na topení, zvlhčovač vzduchu nebo aspoň přehoďte mokrý ručník přes radiátor.
  7. Pijte až 2 litry vody denně. Ne více!
  8. Sprchujte se krátce ve vlažné vodě a potom se natřete výživným krémem (například Lipobase Repair)
  9. Jednou týdně si napařte tvář nad odvarem s heřmánku a pak hned namažte výživným krémem (Lipobase Repair).

 

Reklama