Jáchym je Helenin milovaný vnuk, ale jeho budoucnost vidí černě. Na vině jsou rodiče, kteří syna bezmezně rozmazlují. „Vůbec si neuvědomují, že svou výchovou klukovi škodí, a jednou se mu to může vymstít,“ říká smutně Helena.

Jáchym je plánovaný jedináček dobře situovaných rodičů. Na Heleninu otázku, kdy „pořídí“ Jáchymovi sourozence, mají jednoznačnou odpověď: „Chceme pro syna to nejlepší a druhé dítě by mu ubíralo standard, na který je zvyklý. Jedno dítě nám bohatě stačí!“

selfish

Sice podivná filozofie, ale je to jejich věc, pomyslela si Helena a víckrát tuto otázku neotevřela. Snacha se sice jednou svěřila, že by měla docela ráda ještě holčičku, ale Helenin syn o tom nechtěl ani slyšet. A tak se babička musí spokojit s jediným vnoučetem a pozorovat, jak z něj vyrůstá rozmazlený spratek, který má rodiče na háku.

„Už odmalička tancují, jak chlapeček píská, a teď v pubertě už s nimi pěkně cvičí. Maminka se na něj upnula a pořád v něm vidí malého chlapečka, tatínek si zase nechá líbit, když se na něj syn utrhne. To by si mohl zkusit na mě…“ naznačí Helena výmluvné gesto. „Kdybyste viděli, jak já trpím, když jsem u nich na návštěvě. Tuhle hledal nějaké pravítko nebo co a všichni všeho nechali a div že se nepřetrhli, aby ho našli. Když jsem lehce naznačila, že by si snad mohl pomoct sám, oba na mě vyjeli, ať se do toho nepletu. Možná si myslíte, že jsem měla prásknout dveřmi, ale ten kluk za to nemůže. Bere to jako samozřejmost, nic jiného nezná.

Ale co mě štve nejvíc, je jeho budoucnost. To, že za něj všechno dělají rodiče a nenaučili ho samostatnosti, to by se ještě dalo napravit… ale když si představím tu chudinku holku, kterou si jednou přivede domů, je mi jí líto předem. Nakonec to může dopadnout tak, že mu žádná nebude dost dobrá a zůstane mámě na krku. Další trubec, který je úplně k ničemu.“

Čtěte také:

Reklama