Děti narozené císařským řezem mají - ve srovnání s těmi, jejichž porod proběhl přirozeným způsobem - o 33 procent vyšší pravděpodobnost, že u nich dojde k rozvoji astmatu. S tím kontrastuje skutečnost, že způsob porodu zřejmě neovlivňuje riziko vzniku alergické rinitidy (rinitida - zánět nosní sliznice, rýma – pozn. red.). Vědci z Kodaňské univerzity došli k závěru, že císařský řez tím, že zbaví plod expozice mateřské mikroflóře, může teoreticky zvyšovat riziko vzniku alergického onemocnění. Stejně tak existují důkazy o tom, že císařský řez a další komplikované způsoby porodu mohou zvyšovat riziko rozvoje astmatu.
Dánští lékaři zkoumali data, která získali od zhruba deseti tisíc mladých žen (narozených v Dánsku v letech 1973 až 1977). Tato skupina žen byla dlouhodobě sledována, aby bylo možné zjistit, zda u nich v současnosti nebo i v minulosti nebyla diagnostikována alergická rinitida nebo astma. Jak vědci poznamenávají, byly císařský řez a další komplikované způsoby porodu, jako například vakuová extrakce nebo použití kleští, spojeny pouze s mírným zvýšení rizika vzniku alergické rinitidy.
Tým vedený doktorem Tine Westergaardem ze States Serum Institutu v Kodani dále dospěl k závěru, že v kombinaci s předchozími zprávami poskytují výsledky současného zkoumání „pouze malou podporu pro hypotézu, podle které ovlivňuje změna kolonizace mikrobiální flórou u dětí narozených císařským řezem vývoj imunitního systému takovým způsobem, že dochází ke zvýšení rizika vzniku atopií a alergických onemocnění v dětství".
Důvod, proč může císařský řez zvyšovat riziko vzniku astmatu, zůstává tedy nejasný. Nicméně jednou z možností je skutečnost, že císařský řez může způsobit u novorozence dýchací problémy. Právě ty by se mohly stát příčinou vzniku astmatu v pozdějším životě.
Potravinová alergie? Císařský řez také může představovat rizikový faktor potravinové alergie, a to zejména pro predisponované děti. Vědci z norského Institutu veřejného zdraví v Oslu se domnívají, že větší výskyt potravinové alergie u dětí narozených císařským řezem lze vysvětlit pozdní bakteriální kolonizací jejich střeva. Do studie bylo celkem zahrnuto 2 803 alergických dětí.
Jejich rodiče museli norským badatelům podrobně odpovídat na otázky ohledně způsobu porodu dítěte, užívání antibiotik matkou či dítětem a reakci rodičů a dětí na požití vajíček, ořechů či ryb. Ukázalo se, že výskyt císařského řezu byl často spojován s výskytem alergie na vajíčka, ořechy a ryby u dětí alergických matek.
Oproti tomu, asociace mezi císařským řezem a rizikem potravinové alergie byla velmi slabá u dětí matek bez alergie. Také nebyla zjištěna žádná spojitost mezi užíváním antibiotik matkou či dítětem a výskytem potravinové alergie. Touto studií se posílil význam časné mikrobiální stimulace střeva, která by měla být dalším argumentem pro porod přirozenou cestou.
Zdroj: odborné časopisy Archives of Disease in Childhood 2004, Journal of Allergy and Clinical Immunology 2004
Nový komentář
Komentáře
boze muj... na co se jeste dneska neprijde???
uplne super clanek pro ty co uz tak maji potize onu skutecnost cisarskeho rezu si srovnat ve sve dusicce a ted tohle...
nezlobte se ale tohle je pakarna... budme radi za cisare, my ktere proste sve deti jinak na svet privest nemuzeme.....a znam hodne deti co se narodili normalne kojeni do dvou let a jsou silni alergici,, takze sorry, ale tohle je fakt padle na hlavu...
Akdar: No aby toho nebylo málo, tak já jsem nejen císařák, ale i sunarák - a bez alergií
Mám dvě děti a obě se narodily císařem.
U prvního
to byl pěkný fičák a u druhého
už byl císař naplánován. Ani jedno není astmatik, ani alergik. Myslím, že je důležité kojení.
Já mám tři děti(13,11,5) a všichni byli císařem.Byla jsem pouze napíchaná-spinální anestezie.U prvního jsem musela,byl omotaný a hrozilo udušení,dcerku jsem přenášela tak dlouho,že se nakonec nadechla zkažené plod.vody a měla zápal plic, a nejmladší, to jsem musela,že to je potřetí a velké riziko.Alergik je pouze nejstarší a to až letos zjistili,že je al. na roztoče.Kojení byli od12-15 měs.
Takže v tom císaři to asi nebude.A pokud bych si měla vybrat normální a operační porod,tak jednoznačně operační.Děcka jsem viděla hned po porodu,tak jak ostatní maminy a jelikož jsem to úplně první dítě,které mi zemřelo
,rodila normálně,můžu porovnávat.
jsem císařák a mám astma
Blueberry:
A co takhle rodit cisarem, pak hrabnout mamine do pochvy a opatlat dite bakteriemi? Ja mam dva kluky cisarem, od malicka byli pohodovi, zadne koliky, spali jak andilci, zdravi jak buci. Naopak jsem uz nekolikrat cetla, ze cisar je pro dite naprosto netraumaticky a tim tedy lepsi.
Manx: Však taky kláštery nezely prázdnotou
Byla jsem dlouho přenášená, porodní váha 4,20 kg - dítě zdravých rodičů, kde slovo alergie bylo naprosto neznámým pojmem ... a ejhle, já ji od 20 mám a má maminka ji dostala dokonce až v důchodu.
Mám pocit, že by se vědátoři měli zaměřit spíš na ovzduší, vodu a jídlo, které jíme než na to, jestli řezat nebo neřezat. Všude samá chemikálie, hormony, Éčka, splodiny ...
Sandy: To máš pravdu, neuklidní
Gabi: Ne pro každého je to nesmysl. Když mám mluvit za sebe, tak v případě, že bych nešťastnou náhodou otěhotněla, tak se porodu stejně nedožiju, protože umřu děsem.
Ale strach se holt jako indikace nepočítá. Proto tvrdím, že porodníci jsou sadisti.
Tak tahle studie je opravdu
. To, že císařský řez není zrovna ideální způsob, jak přijít na svět je evidentní (viz nesmyslnost císaře na přání), ale to není porod manipulovaný lékaři, porod s komplikacemi, ... a jaký je tedy závěr?
Vivian: Ještě lepší termín
Ťapina: a já jsem vaginální dítě s alergií
Já jsem taky císařské dítě (hezký termín
) bez alergií. Není to prostě tak, že je za poslední dobu víc císařů a víc alergií, tak se to všelijak prolíná?
I když důležitost mateřské mikroflóry pro dítě rozhodně nepodceňuju, přirozený porod by asi neměl probíhat za přísně aseptických podmínek.
Zase nějaký výmysl sadistických porodníků...
Já sem se narodila přirozenou cestou a mám alergii i astma,alergii asi 5 let,astma rok.Takže ikdyž je dítě zdravé alergie se může objevit kdykoliv během života.
*modra: povaha přece není stoprocentně daná geneticky, vyvíjí se během života, prostředím a okolnostma, kterýma člověk prochází... a podle posledním výzkumů má opravdu na psýchu vliv i průběh porodu
já i můj manžel jsme se narodili normálně,taktéž naše první.Všichni jsme alergici.Teď máme druhé, narozené císařem,ale jestli bude alergik,tak určitě z jiného důvodu.
já jsem taky alergik a narodila jsem se přirozenou cestou. Asi to bude tím, že v taťkové rodině jsou taky alergici. Vím, že jednou moje dítě, ať už se narodí jakkoli, bude z 30-50% alergik taky.
)
btw. mám alergii i na čokoládu (na bílou teda ne, což je dobře