První letní paprsky nás upozorní na to, že je čas vytáhnout sluneční brýle. Jsou nezbytné pro ochranu našeho zraku před UV zářením, ale představují zároveň důležitý módní doplněk. Chystáte si pořídit pro letošní sezonu nové? Pak doporučujeme vyhnout se pouličním stánkům a zamířit do některé z odborných prodejen.

Než vyrazíte na nákupy, ujasněte si, na co budete sluneční brýle potřebovat. Je rozdíl mezi brýlemi pro image, běžné nošení na ulici, na sport nebo třeba slunečními brýlemi, které budete nosit na horách či u moře, kde je vysoká intenzita slunečního záření. Zde oceníte brýle s polarizačními nebo vysoce tmavými čočkami.

brýle

  • Brýle na sport vybírejte raději plastové, s plnými bočnicemi, které vaše oči dokonale ochrání i ze stran. Doporučit můžeme brýle s výměnnými čočkami, u kterých si můžete měnit různě zabarvené čočky podle intenzity slunečního svitu.
  • Polarizační čočky snižují oslnění od lesklých horizontálních povrchů jako je například vodní plocha, zasněžená pláň či třeba kapota auta.

Propustnost světla

Podle propustnosti světla rozdělujeme sluneční brýlové čočky do pěti kategorií, respektive hovoříme o 5 úrovních ochrany před sluncem a označujeme je od 0 do 4. Číslo vyjadřuje propustnost světla - čím je číslo vyšší, tím čočka propouští méně světla a je tmavší. Brýle s úrovní ochrany 0 jsou prakticky průhledné a plní především ochrannou funkci. Naopak čočka se stupněm ochrany 4 je nejtmavší a je tak vhodná na dovolenou k moři nebo pro zimní lyžování. Ale pozor - nedoporučuje se pro řízení motorových vozidel. Těžko byste totiž rozeznali například barvy na semaforu. Nejpoužívanějším slunečním filtrem je číslo 3, který propouští 8 - 18 % světla.

optical

 

Brýle musí dobře sedět

V brýlích byste se měli cítit dobře a musí vám perfektně padnout. Neměly by vás v žádném případě tlačit na spáncích a musí dobře sedět i na nose. Zkontrolujte také vzdálenost čoček od vašich očí. Správnou vzdálenost poznáte, když si brýle nasadíte a několikrát zamrkáte. Řasy se nesmějí dotýkat čočky. Důležité je také to, aby se spodní obruba nedotýkala tváří.

brýle

Podpoří vaši osobnost

Aby se brýle staly trvalým doplňkem vašeho šatníku, musí vám slušet a musíte se v nich cítit dobře. To platí zejména při současných trendech, které občas přináší i velmi extravagantní tvary. Najít ten správný tvar přesně pro vás ale není jednoduché. Často totiž toužíme po tvaru brýlí, který se nám líbí na druhých. Nám přitom ale nemusí vůbec slušet a zbytečně pak mění naši osobnost. Při výběru brýlí se proto nestyďte poradit s odborníky! Pokud dáte na radu kamarádky či partnera, vezměte je na nákupy s sebou.

V prodejnách jako je například GrandOptical je pro vás připraven vyškolený personál, který má dostatek zkušeností a dokáže velmi dobře poradit.

Grandoptical

Reklama