Atopickým ekzémem trpím již od útlého věku, ačkoliv na něj nikdo jiný v naší rodině netrpěl. Jeho první projevy se objevily zhruba ve věku tří měsíců a ekzém mě neochvějně provází již téměř třicet let. Po návštěvě dětského dermatologa bylo mojí první léčbou mazání postižených míst obyčejným krémem. Atopický ekzém se mi koncentroval zejména v oblastech loketních a kolenních jamek a také na trupu. Naprosto jasným projevem byla červená místa, která neskutečně svědila. Ta nutí každého atopika vědomě (v útlém věku) či nevědomě (ve věku dospělém) ke škrábání ve snaze si zdánlivě alespoň na chvíli ulevit. Pravidelné promašťování celého těla bylo nezbytností. Léčba probíhala vždy s větším či menším lokálním a také sezonním úspěchem. Často mi tedy dermatolog přípravky měnil za jiné ve snaze najít něco, co pomůže.

Pro každého atopika je určitou nadějí puberta, kdy se někteří ekzému díky hormonálním změnám zbaví. Bohužel mě ekzém provázel i po pubertě a trápí mě do dneška. Původní projevy v oblasti kožních záhybů (lokty a kolena) sice zmizely, ale ekzém se mi nově objevil na obličeji a na rukou. Naštěstí pro mě se zhruba ve dvaceti letech zkoncentroval už jen na ruce a obličej „nechal na pokoji“. Musela jsem si začít zvykat, že je ekzém nepříjemnou součástí mého každodenního života. Smířit jsem se s tím ale nechtěla a čím je člověk starší, tím více mu samozřejmě záleží na vzhledu. Postupně by dal člověk (zejména žena) cokoliv za to, aby neměl rozpraskané ruce do krve.  Rozpraskané a rozbolavělé tak, až se jedná o stav hraničící s otravou krve – ano, i tak dokáže atopický ekzém člověka potrápit.

ruce

Atopik se při hledání možností k odstranění svého trápení dostane do spirály pokus-omyl. V dospělosti jsem i já vyzkoušela snad všechny dostupné možnosti ve snaze najít něco, co by mohlo aspoň trochu pomáhat a nedráždilo citlivou kůži. V akutních fázích jsem používala léčbu předepsanou lékařem, která mi do určité míry pomáhala. Po jejím vysazení se ovšem projevy ekzému opět objevily. Chvilkovou úlevou bývaly také dovolené u moře, které projevy ekzému alespoň na nějakou dobu zmírnily a kůži zregenerovaly. Při dalším podzimu se ale ekzém opět přihlásil o své slovo a po blahodárném účinku moře nebylo ani památky.

Minulý rok jsem jako jedna z prvních měla možnost vyzkoušet nový zdravotnický prostředek Bepanthen Sensiderm krém, který je určen pro první příznaky ekzému. Aplikovala jsem jej a zaznamenala pozitivní výsledky. Kůže během dvou týdnů pravidelného používání přestala být bolestivá, oteklá a vysušená. Poté jsem začala na noc také používat, jako doplněk péče o pokožku, kosmetický přípravek Bepanthen Care Mast, který kůži vydatně promastil a podpořil její regeneraci. Přes den jsem pak už používala pouze lehký Bepanthen Sensiderm krém, který jsem mohla kdykoliv nanést v tenké vrstvě na udržení zahojené pokožky.

Dle mého názoru může být tato novinka pro mnoho atopiků skvělou alternativou. Všem dospělým atopikům je jasné, že se svého trápení nikdy nadobro nezbaví, ale už jen fakt, že mohou použít něco, co jim pomůže zastavit přicházející projevy ekzému, je naprosto skvělá zpráva.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

V dalším článku se dozvíte, proč není jednoduché žít s atopickým ekzémem.

Lenka Čarková, pacientka s atopickým ekzémem

Čtěte také: