darOčekávání nového potomka by mělo být radostným obdobím plným klidu a příprav na nový život. Maminky se činí, seč mohou, aby zdravě jedly, vyvarovaly se nevhodných látek, cvičí na porod a shánějí výbavičku. Tedy, ty šťastnější maminky, kterým jejich nově nabytý stav nebrání v běžných aktivitách. Zdravotní komplikace ale nejsou žádnou výjimkou. Obtíže nastávajících maminek mohou vycházet z jejich aktuálního zdravotního stavu či z vlastních dispozic. Jednou z nich může být i RH faktor jejich krve.

Pro všechny RH negativní ženy je nesnášenlivost způsobená RH faktorem častou noční můrou úvah o rodičovství. Pokud je partner RH pozitivní, vzniká totiž velké riziko pro budoucí miminko, které by se mohlo geneticky „potatit“. Je to vlastně hříčka přírody, zjednodušeně řečeno, matčino tělo, nositel a lůno nového života samovolně útočí na svého nedonošeného potomka.  Důvodem takové reakce je imunitní systém matky, který vnímá rozdílný RH faktor krve miminka jako vlastní ohrožení. První těhotenství nebývá problematické, komplikace ale přináší porod a krevní kontakt matky a novorozeněte. A to paradoxně nejen pro matku či rodící se dítě, ale i pro budoucí RH pozitivní sourozence.

Kde přesně je problém?

Při porodním krvácení dojde za každých okolností ke smísení krve matky a dítěte. Matčin imunitní systém okamžitě zareaguje a vytvoří bojovné protilátky, které napadají krev dítěte.  Nesnášenlivost krve plodu lékaři hlídají a nastávajícím maminkám podávají AntiD-globulin, který zničí RH pozitivní krvinky v jejich oběhu. U dítěte se provádí kompletní transfuze krve, často ještě před samotným narozením. Jedním z velice úspěšných pracovišť, věnujících se léčbě nesnášenlivosti způsobené RH faktorem, je i Gynekologicko-porodnická klinika VFN v Praze.

Pomůže transfuze přímo do dělohy

„Jako RH negativní jsem si připadala v těhotenství trochu jako krkavčí matka,“ svěřila se nám paní Tereza, která před rokem porodila svou druhou holčičku právě pod dohledem zdejších odborníků. „Manžel má pozitivní RH faktor, takže jsem byla pod přísným dohledem doktorů. Nelinka se ale narodila v pořádku, a to díky speciální transfuzi ještě před porodem. Zato já jsem slízla všechnu smetanu a začala silně krvácet,“ potvrdila nám vlastní zkušenost. Speciálně nakřížená transfuze je v takových případech nezbytná, samozřejmě zcela jiná pro nenarozené dítě a pro matku po porodu. „Od té doby chodíme s manželem pravidelně darovat krev, aby bylo z čeho tyhle miminka a maminky zachraňovat,“ zakončila Tereza. 

Každá kapka se počítá

Ani jedna z těchto medikací by nebyla možná bez velkého množství krve jako základního stavebního materiálu pro křížení krevních transfuzí a filtraci plazmy jako suroviny pro výrobu léků. Ale dárcovství krve stále není v naší společnosti vnímáno jako samozřejmost. Důkazem toho jsou i výsledky výše zmíněného průzkumu veřejného mínění, který si nechala vypracovat Všeobecná zdravotní pojišťovna. Změnit by to mohly osvětové a informační projekty, jako je například aktuálně probíhající projekt Daruj krev s VZP, jehož součástí je i nová mobilní aplikace pro stávající i potenciální dárce krve, obsahující vše, co potřebují vědět. Kontakty, informace, mapy, historie, otvírací hodiny, to vše přehledně ve vlastním telefonu. A co je hlavní, v aplikaci lze najít aktuální přehled stavu krevních zásob na celém území ČR. Podpořte i vy změnu a choďte darovat. Pro vás je to kapka krve, pro jiného šance na život.

Mobilní aplikace Daruj krev s VZP pro iPhony a Androidy bude zdarma ke stažení v první polovině června na AppStore a portálu Google Play. Další informace o projektu a seznam výhod pro dárce krve naleznete na www.vzp.cz/daruj-krev nebo nawww.facebook.com/darujkrevsvzp .

Reklama