Představa, že jsem bez práce, mě drobně děsí. Ale mnoho mladých si s tím nejspíš hlavu neláme. Skupina lidí, kteří nestojí o práci, je u nás kolem šestnácti procent!

Na serveru Novinky.cz jsem si dnes přečetl tuhle informaci...

Ze statistik Eurostatu vyplývá, že ve věkové skupině 15 až 24 let je v Česku bez práce celkem 8,9 procenta lidí. Zcela neaktivních je 3,5 procenta a 2,9 procenta přiznává, že žádnou práci ani nechce.

Ve věkové skupině 15 až 34 let je podíl lidí bez práce téměř dvojnásobný, nezaměstnanost mezi nimi činí 15,8 procenta.

Jasně, část z toho spolknou studenti, kteří prostě práci ještě neřeší, ale zajímavé je, že čím se věk zvedá, tím procento „odmítačů“ práce roste. Samotného mě představa, že nemám práci, děsí. Z čeho bych asi zaplatil nájem? Z čeho bych se živil? Šatil?

Moc by mě zajímalo, jak tyhle otázky řeší těch 15,8 procent. Že by měli tak bohaté zázemí a pracovat prostě nemuseli?

Kdysi jsem uvažoval podobně, lákala mě romantická představa „profesionálního bezdomovectví“, ale život člověka poučí. Dospěl jsem dokonce do stadia, kdy na mladého člověka, který mě poprosí o almužnu, vrhnu nenávistný pohled. Copak nemá dvě zdravé ruce? Pak se vnitřně zastydím a hluboká reflexe mi dá políček – nemohu přece plně posoudit, proč se do takové situace dostal.

Zajímá mě ale váš názor, milé čtenářky, v kolika letech jste měli první brigádu a v kolika letech nastoupily do práce? Příjde vám pocento mladých odmítajících práci u nás vysoké?

Reklama