Mám ráda moudré knížky. Kdysi dávno jsem si zajímavé myšlenky vypisovala do linkovaného sešitu. Dnes si je občas přepisuji do počítače. Úplné žně jsem v tomto duchu zažila díky půvabným knihám, které sepsal David Michie.

Jmenují se Dalajlamova kočka a Dalajlamova kočka a umění příst. Velmi příjemnou a zábavnou formou (ano, přes vyprávění kočičky JEHO SVATOSTI) seznamují čtenáře s osvědčenými pravidly, jak žít, aby byl každého život snesitelnější. A aby byl celý svět lepší. Připravila jsem pro vás takovou osobní ochutnávku.

Jak zůstat vyrovnaný, když se kolem nás děje tolik znepokojivých věcí?

Jsou na to prý čtyři nástroje. Tady jsou tři z nich.

„První: nestálost. Nikdy nezapomínejte, že všechno přejde. Jediné, co víte s naprostou jistotou, je to, že ať už je současná situace jakákoliv, dříve nebo později se změní. Pokud je vám mizerně, nevadí. Časem se budete cítit lépe....

...

Druhý: Jaký smysl má dělat si starosti? Pokud něco můžete změnit k lepšímu, tak to udělejte. A pokud ne, proč byste se kvůli tomu měli trápit? Nechte to být! Každou minutou, kterou trávíte starostmi, přicházíte o šedesát vteřin štěstí. Nedovolte myšlenkám, aby jako zloději kradly vaši spokojenost....

...

Třetí: nesuďte. Když říkáte - To, co se teď děje, je špatné -, jak často se mýlíte? Ztráta zaměstnání může být přesně tím, co potřebujete, abyste si našli práci, která vás bude víc naplňovat. Konec vztahu může znamenat otevření prostoru možnostem, o kterých jste ani netušili, že existují. Když se to děje, myslíte si, že se děje něco špatného. Později vám třeba dojde, že to bylo to nejlepší, co se mohlo stát. A tak nesuďte, i když se vám daná situace v daném okamžiku může jevit jako katastrofální.

Dalajlamova kočka, Synergie Publishing SE

Důležité prý je, abychom se při rozhodování řídili soucitem a zároveň moudrostí.

Například být stoprocentním vegetariánem je sice ideál a nejlepší údajně je, když se člověk vedený soucitem vzdá pojídání masa jiných bytostí. „Je na každém, aby to zvážil a zamyslel se nad tím. Ale pro někoho je ze zdravotních důvodů možná potřeba, aby byl vegetariánem pouze po většinu času,“ vysvětluje v knize Dalajlama dívce, které chybí železo.

A co když někdo prostě nechce, aby se kvůli němu zabíjela zvířata? I na tuto záludnou otázku je v knize odpověď. „Živé bytosti se zabíjejí i kvůli vegetariánům. Když se orá pole, aby se nachystalo pro další úrodu, ničí se přirozené prostředí mnoha živočichů a mnoho z nich při tom zahyne.

S tím souvisí i další moudro. Všichni v životě čas od času narazíme na lidi, kteří říkají, že správná je jenom jedna cesta, ta, které věří právě oni, a přesvědčují ostatní, aby měli stejný názor, jako mají oni. Ale každý se musí rozhodnout sám za sebe.

Není čas poddávat se vlastní slabosti a nechávat se odradit strachem

„Strach je instinkt, který mnoha lidem nedovolí udělat to, co by je osvobodilo, přestože hluboko uvnitř vědí, co to je. Jsme jako ptáček v kleci, kterému otevřeli dvířka. Máme svobodu rozletět se a hledat naplnění, ale strach nás nutí vymýšlet si nejrůznější důvody, proč to nejde,“ osvětluje jeden z Dalajlámových mnichů v knize. A dodává: „Možná zjistíte, že když se svým obavám postavíte čelem, nebude to tak hrozné, jak vám to teď připadá.“ Navíc je zajímavé, že když se pro něco rozhodnete, okolnosti se často poskládají ve váš prospěch. Není to ovšem pokaždé zřejmé, neuděje se to hned a někdy to probíhá způsobem, jaký byste rozhodně nečekali.

Přečtěte si také:

Reklama