Jak jsme již na Zena-in.cz informovali, Teorie tygra je nový český snímek s Jiřím Bartoškou, jenž nám, ženám, dává zábavnou formou nahlédnout do křehké mužské duše. Filmoví fanoušci už mnoho let ví „Po čem ženy touží“, a teď je čas zaměřit se chlapy. I oni totiž mají své dny... A v každém zůstává tak trochu tygr, i když je ochočený...

Zdeněk Svěrák, s kterým jsem před časem dělala rozhovor o knihách, říká, že má rád literaturu, v které se něco dozví. A já to tak mám i s filmovými díly. Samozřejmě, člověk se chce, nedívá-li se na dokument, především pobavit, ale pokud dostane jako přidanou hodnotu nenásilnou formou i nějaké to ponaučení, je to dokonalé.

Co mě naučil film Teorie tygra

A co Teorie tygra? Jde vlastně o úplně prostý příběh takové normální rodinky, který může zažít kterákoliv z nás. Díky charismatické hlavní postavě (Jiří Bartoška) zde ale musíme takřka POVINNĚ sympatizovat s mužem, jenž má najednou všeho dost a pro svůj únik volí poněkud netradiční cestu.... A je to dobře. Dává nám to nenásilný vhled do duše asi každého chlapa, aniž bychom si to braly osobně (které by vadil Bartoška, že?).

A můžeme se tak v příjemně uvolněném stavu zamyslet a zpytovat svědomí, zda něco z toho, co hlavnímu hrdinovi tak vadí, náhodou také neděláme podobně...

Na druhou stranu je jasné, že ona (jeho manželka, před kterou uniká) to vlastně myslí dobře. Ale znáte to - cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly.

Její pohled „Chlapi vůbec netuší, proč jsou na světě. A my jsme tu od toho, abychom jim to vysvětlily,“ přináší zkázu a měl by pro nás být výstrahou, že takto rozhodně ne.

Všichni jsme na půl komičtí a na půl tragičtí, jak míní režisér Radek Bajgar, jenž na scénáři spolupracoval s Mirkou Zlatníkovou, a uvítal by, kdyby se každý po zhlédnutí jeho filmu rozhodl, že bude žít, přemýšlet a chovat se malinko jinak. Však jsme tu jen nakrátko a je škoda si ten čas otravovat maličkostmi...

  • Otázka dne tedy zní: Budeme mít dostatek sebereflexe, abychom to dokázaly?

Co mě naučil film Teorie tygra

Každý můžeme mít jiné sny, ale nemusí to přece vadit. Na fotce to asi není vidět, ale zatímco ONA čte „Spolu až do konce“, ON drží „Dýchat s ptáky“.

Co mě naučil film Teorie tygra

„Chtěla jsem uvařit čaj s rumem, ale nikde jsem nenašla čaj,“ říká tajemná bludička, když přinese dva panáky. Je škoda, že tohle leckterá manželka po letitém soužití asi nikdy neřekne....

Co mě naučil film Teorie tygra

Chvíle chlapské „svobody“ na Vltavě. Jen sedět a popíjet chlazené pivo. Máme pro to pochopení? Já myslím, že by to šlo...

Co mě naučil film Teorie tygra

Pes nikdy neřekne: „Nejez to, víš, že tě po tom pálí žáha...“

Co říci závěrem? Ve filmu se všem povedeným nástřelům do hlavních postav, kde vidíme, o co těm druhým jde, smějeme... a asi by bylo fajn, kdybychom to uměly, dámy, i v normálním životě. Aspoň já bych to tak chtěla..

K zapamatování aneb opakovat, si, opakovat si, opakovat si: NÁVOD NA CHOV ŠELEM V DOMÁCNOSTI

1. Tygr je zábavné, ale nebezpečné zvíře. Má ostré drápy, zuby a svobodného ducha. Tygr není králík.
2. Nezavírejte šelmu do klece, museli byste po zbytek života sedět před ní a hlídat.
3. Pořizovat si vodítko je zbytečné. Nefunguje.
4. Když budete mít šelmu na své straně, ochrání vás.
5. Netlačte na pilu, nevěšte se tygrovi na krk a nikdy nezkoušejte vyčítavé pohledy ani varovně zdvižený prst. Ničeho nedosáhnete.
6. Když tygr zaleze, nechte ho tam. Když vyleze, pohlaďte ho.
7. Dobře naladěný tygr dokáže fantastické kousky.
8. Skutečnou šelmu nelze domestikovat, aniž byste ji zranili. Zraněná šelma je nebezpečná.
9. Nechoďte s tygrem do přímého střetu, jizvy se špatně hojí. Udržujte si odstup a dostatečnou únikovou vzdálenost.
10. Přesto je život s tygrem vzrušující a ta trocha krve vám za to stojí. A jestli ne, pořiďte si králíka, budete šťastnější oba.

Přečtěte si také:

Reklama