"Jedna věc je motivace, druhá věc je vlastní impuls k tomu, aby člověk začal hubnout," tvrdí Monika. Dneska je, jak sama říká, na poloviční cestě k vysněné váze. Už vypadá mnohem lépe než zhruba před rokem, ale ještě by ráda pár kil shodila. Motivací pro ni nyní je zatím vzdálená letní dovolená u moře, kde si chce vykračovat v lehkých letních šatičkách, o jakých si ještě loni mohla nechat jen zdát.  Ale původně ji k hubnutí nakoplo něco docela jiného. "Můj tehdy pětiletý syn pravil - maminko, ty jsi taková krásně měkoučká, jako polštářek, to paní učitelka ve školce není. Myslel to bezesporu jako lichotku, ale já si řekla, to tedy ne, jako polštář vypadat nechci," líčí Monika zážitek, díky němuž začala hubnout.

Zcela jinak začala se shazováním kil Klára. "Rozešel se se mnou přítel a přišlo to jako blesk z čistého nebe. Já kvůli tomu  týden nespala, nejedla, a tak jsem měla rázem snad pět kilo dole," vzpomíná na událost starou skoro pět let. Rozchod sám neměl s váhou nic společného, spíše naopak - opuštěná dívka se příteli líbila mimo jiné právě proto, že byla oplácaná, a ta, která po jeho boku Kláru nahradila, na tom byla co do kyprosti ještě výrazně lépe. "Když už jsem hubla, rozhodla jsem se v tom pokračovat, koneckonců, já na rozdíl od bývalého se svou váhou moc spokojená nebyla," dodává Klára. Samozřejmě, změnila metodu, už nehladověla, ale jedla i spala, zato přidala na pohybu a ubrala na nezdravých jídlech. Dneska už si více než tři roky drží váhu, s níž je spokojená.

Milostné peripetie, i když zase jinak, stály za hubnutím i u Markéty. Nikdy nebývala vychrtlá, ale jako plavkyně měla pevné tělo a poměrně velké svaly, rozhodně nebyla žádným rozměklým tlouštíkem. Nicméně, jednoho dne dospěla k závěru, že jím je: "To když jsem slyšela svého tehdejšího idola, jak se zmiňuje před kamarády, že se mu nejvíc líbí drobounké dívky, s útlými ramínky a bez poprsí, prostě chlapecké typy a přesný opak toho, čím jsem byla tehdy já," popisuje den D, který stál na začátku jejího asi ročního boje s váhou. Výsledek? Trochu zhubla, ale moc to vzhledem k fyziognomii nebylo a ani být nemohlo. A hlavně, našla si přítele, kterým byl někdo s úplně jinými představami o ženské kráse, a tak mohla slova toho, kdo se jí líbil předtím, s klidem hodit za hlavu.  

Smutnější příběh za sebou má Lucie. Hubla na příkaz svého manžela. Zní to drsně? Drsné to taky je. Mladá žena přibrala po porodu dvojčat a zejména během tří let mateřské dovolené, kdy vyvářela pro sebe i svého manžela, který její kuchyni chválil a vlastně jí povzbuzoval k tomu, aby si dopřávala s ním. Všechno se změnilo, když se vrátila do práce.  Manžel se začal chovat jako jiný člověk a žárlivost na Lucčiny pracovní úspěchy se projevovala možná trochu podivně - říkal jí, že je nemožné tlustá a bůh ví, jak to s její prací vlastně je. Bohužel, nešel pro ránu daleko a Lucii začaly přibývat modřiny. Uznává, bylo to naivní, ale myslela si, že když zhubne, bude zase dobře. Dneska už jí skutečně dobře je, ale cesta to byla podstatně delší: zhubnutí, další bití, rozvod, soud o děti, a teprve, když ho vyhrála, mohla si vydechnout.

Dáša nehubla kvůli nikomu, ale kvůli sobě. "Otřáslo se mnou, když mi doktor v mých dvaačtyřiceti řekl, že se mnou může do pěti let definitivně seknout infarkt," líčí bod zlomu. "Jasně, byla jsem taková malá kulička, ale to byli u nás v rodině skoro všichni, a proto jsem si říkala, že to tak prostě je. Jenže zatímco mé kulaté babičky a tetičky se dožívaly skoro devadesátky, mně doktor prorokoval podstatně méně. Taková maličkost - na rozdíl od nich jsem po komsi zdědila vysoký krevní tlak a hlavně vysoký cholesterol," vyjmenovává Dáša důvody, které ji přiměly k tomu, že se letos na podzim přihlásila do kursů hubnutí. "Aby bylo jasno, nejde mi o to, vypadat jako modelka, ale chci zhubnout nějaké to kilo a naučit se lépe jíst," uzavírá.

Jak jste na tom s případným hubnutím vy? Napište, co se stalo vaším impulsem, který rozhodl - od zítřka hubnu!