Jak si vybrat kvalitní bezpečnostní dveře? Je dobré na nich šetřit? Máme při zabezpečení domova myslet i na okna? Na to všechno jsme se zeptali odborníka. Děkujeme, že na si naše otázky našel čas a odpovídal Jaroslav Pecka, ředitel společnosti NEXT, tradičního českého výrobce bezpečnostní dveří.

pan.jpg
Jaroslav Pecka, ředitel společnosti NEXT, foto NEXT

Pokud si vybíráme venkovní dveře, co si musíme dopředu rozmyslet?
Zásadní je vaše rozhodnutí pořídit si kvalitní bezpečnostní vchodové dveře. Vše ostatní pak můžete nechat na nás. Zdarma vám poskytneme osobní konzultaci v místě budoucí realizace, prostor rovnou zaměříme a navrhneme řešení na míru. Případně nám můžete zavolat nebo se zastavit v našem pražském showroomu. Krok po kroku vás provedeme problematikou bezpečnostních dveří a vydesignujeme dveře právě pro vás.

Co má zákazník čekat od kvalitních bezpečnostních dveří?
Bezpečnostní dveře musí být certifikovaným produktem. A bezpečnostní certifikaci by měly získat v českých zkušebnách dle evropských norem. Kromě bezpečnostního certifikátu vyžadujte i certifikát požární odolnosti, jedná-li se o vchodové dveře do bytů v bytových domech. Bezpečnostní dveře nikdy nekupujte v hobbymarketech, hledejte ověřeného výrobce, nikoliv pouze prodejte, nejlépe zavedenou českou firmu s tradicí. Kromě produktu samotného je neméně důležitý profesionální přístup, pouze výrobci mají k dispozici opravdu proškolené odborníky jak na zaměření, instalaci a seřízení či následný záruční i pozáruční servis. 

Jaká je vaše zkušenost, šetří někteří zákazníci na vstupních dveřích a myslí si, že se jich riziko vykradení netýká?
Samozřejmě, setkáváme se s tím pořád. Hlídá nám pes, soused je stále doma, mám bezpečnostní zámek, to musí stačit. Nicméně je třeba si uvědomit, že bezpečnostními dveřmi je u nás vybavena spousta domácností, ať se již jedná o domy či byty. Kupříkladu v Praze dle našich odhadů může být každý 5. byt vybaven dveřmi NEXT. A některé NEXTy mohou být i přes 25 let staré a stále jsou funkční. Tím pádem se ale perimetr zlodějům neustále zmenšuje a riziko vykradení pro nezabezpečené nebo špatně zabezpečené byty roste. A samozřejmě i bytaři jsou logicky stále vynalézavější. 

Rozpoznají potencionální zloději kvalitní bezpečnostní dveře, se kterými by měli problém a raději se do vykradení nepustí? Máte s tím nějakou zkušenost?
Nejsme tipaři, takže úplně neznáme pohnutky zlodějů, ale víme, že ačkoliv se přes naše dveře občas zloději pokusí dostat, tak neuspějí.

Pokud budu mít bezpečnostní dveře NEXT, mohu být v klidu před vykradením? Proč?
Troufám si říct, že v naprostém. Bezpečnostní dveře NEXT, ať jsou určené do bytu nebo domu jsou zasazeny v tuhé ocelové kostře s oboustranným pancéřováním. Vždy mají vysoký počet jistících bodů, integrovaný bezpečnostní zámek chráněný zesíleným ocelovým plechem, integrované seřizovací panty, které jsou pevně spojeny se skeletem dveří. Povrch dveří si pak můžete vybírat z nepřeberného množství tradičních i zcela netradičních povrchových úprav, takže vaše dveře mohou být stejně tak krásné, jako bezpečné. 

Pokud si někdo vybírá vstupní dveře v hobbymarketech, jaké je srovnání tohoto typu dveří a dveří NEXT?
Zde mi dovolte jednoduchý příměr. Tak jako si peníze ukládáte ve skutečné bance, tak i pro certifikované dveře na míru si jdete k profesionálům.

Máme myslet i na zabezpečení oken a balkónů?
Jednoznačně. Dveře jsou prvním nikoliv jediným krokem celkového zabezpečení objektů. Nemáte-li vaše okna či balkonové dveře z bezpečnostních skel, mohou pomoci fólie na sklo, mechanicky pak můžete ochránit své prosklené plochy pomocí mříží, ačkoliv ty se v poslední době využívají spíše k ochraně komerčních prostor, obchodů, atd…Důležitou roli v zabezpečení bytů či domů hrají také bezpečnostní kamery, alarmy, čidla. 

Jak má vypadat dobrá bezpečnostní vložka?
Bezpečnostní vložka stejně jako kování musí být certifikované, ideálně ve stejné nebo vyšší bezpečnostní třídě jako dveře samotné. K bezpečnostní vložce dostanete také bezpečnostní kartu, díky které si můžete nechat přidělat klíče, ale pouze u autorizovaných zámečníků nebo přímo ve výrobě.

Co byste našim čtenářkám doporučili, pokud budou plánovat výměnu nebo nákup nových vchodových dveří?
Neotálejte a přijďte k nám. Se vším vám poradíme a pomůžeme. Bezpečnostní dveře nejsou možnost, ale nutnost a v tomto případě také nejlepší prevence k ochraně vašeho domova, majetku, ale i psychického zdraví vás i vašich blízkých. 

Děkujeme za odpovědi. Více najdete na www.next.cz

pan1.jpg
Jaroslav Pecka, ředitel společnosti NEXT, foto NEXT

Reklama