m

Už jste někdy přemýšleli na tím, že vaše kytičky, sluníčka, obličeje a hromada spirál, načmáraných na kusu papíru během nudného telefonátu, vypovídají cosi o vašem charakteru a pohledu na okolí?

Není snad člověka, který by při telefonování, pokud má po ruce tužku a nemusí si právě dělat výpisky, něco nečmáral.

Rovněž na nudné poradě, kde má jeden z kolegů již deset minut souvislý monolog, je to činnost, umožňující nám zcela netaktně neusnout jinému kolegovi na rameni. Nakonec odcházíte a místo čistého bloku máte doslova umělecké dílo barevně vystínovaných kosočtverců různých velikostí, do sebe porůznu zapadajících, nebo případně botanickou zahradu ze všech doposud neobjevených druhů květin.

Nevytrhávat – zkoumat!

Než blok pečlivě vytrháte a vaše výtvory dáte posnídat drtičce papíru, zkuste si své dílo prohlédnout. Kdyby byl vedle vás totiž v tu chvíli psycholog, možná byste se o sobě hodně dozvěděli právě z těchto zdánlivě bezcenných čmáranic.

Již několik let se „duchazpytci“ z různých zemí zabývají těmito mimoděk namalovanými obrazci. Souvisí prý se stavem vaší mysli a dílem i charakterovými rysy.

Jsou dokonce u všech lidí na celé planetě stejné!

Takový křovák samozřejmě kreslí klacíkem do země a pravda, nedrží u toho u ucha Nokii, ale světe, div se, jeho obrazce budou velice podobné těm, které jste třeba včera tvořili vy sami. Konáme tak totiž podvědomě, a to je pro vědce velice důležité.

Vaše pozornost je upřena jinam, posloucháte to, co vám druhý povídá, a mezitím bezděčně odkrýváte svoji duši.

Co o vás říkají vaše malůvky?

nJá kupříkladu velice často maluji stromy velmi rozvětvené. Případně obličeje s velikýma nepřirozenýma očima a také krychle, v nichž jsou menší krychle a nakonec malá kulička. I mě samotnou zajímalo, jestli čirou náhodou nejsem adeptkou na pavilon č. 5, kde budu později kreslit slinou na sklo Libuši, jak věští slávu Prahy…

Kytičky a stromy: Malé květiny většinou malují ženy, stromy zase muži. Vždy jde ovšem o lidi, kteří mají harmonickou duši. Jsou oblíbení a všude srdečně vítaní, je na ně spolehnutí, vyzařují klid a pohodu i bezpečí a jistotu. Většinou mají kladný vztah k přírodě.

Obličeje a detaily: Ten, kdo si čmárá různé obličeje, oči, nohy atp., bývá otevřený a kamarádský. S lidmi jedná zpříma. Miluje milé důvěrné chvilky. Pokud je ovšem vymalovává se sebemenším detailem, jde o puntičkáře, který pitvá každý detail.

Spirály a kličky: Obvykle je zase kreslí ženy. Pokud je kreslí muž, bývá velice citlivé povahy. Tito lidé se nikdy nechtějí dostat do konfliktů a umožňují všem kolem sebe zažít tento pocit míru. Přestože mohou působit křehce, bývají vnitřně velice silní a rozhodní. Levotočivé spirály malují prý ti, kteří se často ohlíží zpět a mají bohatou fantazii. Doprava točí spirály pokrokoví podnikavci.

Geometrické tvary: Takoví lidé jsou prakticky založení. Pokud ale malují kruhy a kola, jsou právě nejistí a cítí se momentálně v pasti. Kreslí-li trojúhelníky, vyznají se, nic je nezaskočí a jen čekají na příležitost to dokázat. Čtverce a obdélníky jsou údajně dílem akčních, samostatných, mnohdy až agresivních osob, kteří se ovšem umí bít jak za své názory, tak i za druhé.

dDomky a ploty: Malující obvykle pociťují starosti, i když si je nepřipouštějí. Vyjadřují tím jakousi touhu řešení nalézt a uspíšit. Touží po pocitu bezpečí, jistotě a možnosti se o někoho opřít. Podporu přijmou od každého, kdo ji je schopen poskytnout. Ve čtyřech stěnách hledají ochranu před vnějším světem a svou ztracenou rovnováhu. Dům je tady zastupujícím symbolem osobnosti a plotem ji chrání před nebezpečím.

Linky a mřížky: Ten, kdo maluje něco podobného, potřebuje řád, logiku a ctí pravidla. Tito lidé chtějí mít všechno jasné a srovnané. Požadují to i od ostatních. Mohou být i pedantští. O problémech nediskutují, ale rovnou je řeší. Přesto nejsou zlí, nemohou za to, jsou jen trochu demagogičtí, ovšem také schopní.

Slunce, Měsíc, hvězdy: Stát na výsluní, mít moc, slávu a uznání okolí, to je snem právě těchto osob. Na své cestě životem nehledí napravo ani nalevo. Stoupají vzhůru a každý, kdo by jim stál v cestě, by se mohl se zlou potázat. Mají svůj cíl a za tím si jdou. Někdy hlava nehlava. Zase je prý s nimi ale legrace.

Jména a příjmení: Lidé, kteří si trénují podpis, jsou rádi středem pozornosti. Zajímá je, co se o nich povídá. A jejich pověst je pro ně velice důležitá. Často mají podvědomě problém s vlastní hodnotou a neustále si něco dokazují. Zpravidla k tomu používají druhé lidi. Své jméno čmárají sebestřední jedinci, často trpící pocitem vícecennosti.

Specialisty na kreslení srdíček bývají většinou lidé čerstvě zamilovaní. Lidé, kteří si je malují jen tak pro radost či z dlouhé chvíle, patří mezi dobré posluchače. Mají také často tendenci přehánět a „dělat z komára velblouda“.

Zvířátka ukazují člověka, který je velice citlivý a dokáže se dobře vžít do pocitů druhých. Má silný ochranitelský instinkt, rád pečuje o ostatní. Chrání a bojuje především za slabší. Jeho přirozenou součástí osobnosti je pomáhat.

Jsem šťouravý, veselý chlap!

Když se tedy podívám okem odborníků podle výše uvedeného klíče na své umělecké výtvory, dozvídám se, že jsem z poloviny chlap, ale veselý, dobrý kámoš se zájmem o přírodu. To celkem souhlasí.

(Z telenovel mám v zásadě nejraději Ligu Mistrů, líbí se mi box a miluji, když mohu něco rozmontovat a následně zase složit.)

Také jsem zdá se šťoural a detailista, leč naštěstí oblíbený, romantický a spolehlivý, dále jsem lehce agresivní, ovšem akční.

Jak jste dopadli vy?